Ibuvit D3 4000 IU, 4000 IU, kapsułki miękkie, 60 sztuk

Dostępny
18,50
Darmowa dostawa od 229,00 zł

O produkcie

100019344

Ibuvit D3 4000 IU (jednostek międzynarodowych) zawiera jako substancję czynną cholekalcyferol,który jest identyczny z witaminą D wytwarzaną w organizmie człowieka

Wskazania

Ibuvit D3 4000 IU (jednostek międzynarodowych) zawiera jako substancję czynną cholekalcyferol, który jest identyczny z witaminą D wytwarzaną w organizmie człowieka.

Witamina D znajduje się w niektórych produktach spożywczych, jest również wytwarzanaw organizmie, gdy skóra jest eksponowana na promieniowanie słoneczne.

Witamina D zwiększa wchłanianie wapnia z jelit i zmniejsza jego wydalanie przez nerki, cowspomaga budowę kości. Niedobór witaminy D jest przyczyną krzywicy (zaburzonej mineralizacjikości u dzieci) oraz osteomalacji (niedostatecznej mineralizacji kości u dorosłych).

Lek Ibuvit D3 4000 IU jest stosowany: w profilaktyce niedoboru witaminy D i stanów wynikających z niedoboru witaminy D u dorosłych z otyłością [wskaźnik masy ciała (ang. body mass index, BMI) ≥ 30].

Profilaktyczne przyjmowanie witaminy D zalecane jest w miesiącach niedostatecznej ekspozycji naświatło słoneczne (od października do kwietnia). W okresie dużej ekspozycji na światło słoneczne w miesiącach letnich (od maja do września) zalecasię okresowe wstrzymanie się od przyjmowania witaminy D.

Jako niedobór witaminy D uznaje się stężenie w surowicy 25-hydroksycholekalcyferolu(25(OH)D) < 20 ng/ml (< 50 nmol/l); docelowe stężenie dla optymalnego działania witaminy Dokreśla się jako 30 do 50 ng/ml (75 do 125 nmol/l).

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Ibuvit D3 4000 IU:

 • jeśli pacjent ma uczulenie na cholekalcyferol lub którykolwiek z pozostałych składników tegoleku;
 • jeśli u pacjenta stwierdzono podwyższone stężenie wapnia we krwi (hiperkalcemia) lubw moczu (hiperkalciuria);
 • jeśli pacjent ma ciężką niewydolność nerek, kamienie w nerkach (kamica nerkowa) lub maskłonność do powstawania kamieni w nerkach;
 • jeśli u pacjenta stwierdzono podwyższone stężenie witaminy D we krwi (hiperwitaminozawitaminy D);
 • u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat;
 • jeśli pacjentka jest w ciąży.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Ibuvit D3 4000 IU należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:

 • jeśli pacjent przyjmuje niektóre leki stosowane w chorobach serca (np. glikozydy nasercowe,takie jak digoksyna);
 • jeśli pacjent ma sarkoidozę (choroba układu odpornościowego, która może zwiększać stężeniewitaminy D w organizmie);
 • jeśli pacjent stosuje inne leki zawierające witaminę D lub spożywa pokarmy bogatew witaminę D, ponieważ dodatkowe dawki witaminy D można przyjmować tylko podnadzorem lekarza;
 • jeśli pacjent przyjmuje dodatkowe dawki wapnia;
 • jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że pacjent będzie narażony na dużą ilość promieniowaniasłonecznego w czasie stosowania leku Ibuvit D3 4000 IU (wystarczająca ekspozycja na światłosłoneczne - patrz punkt 1.);
 • jeśli pacjent ma uszkodzone lub chore nerki;
 • jeśli leczenie witaminą D jest długotrwałe, gdyż w takim przypadku lekarz powinienkontrolować u pacjenta stężenie wapnia w surowicy i w moczu oraz sprawdzać czynność nerek,oznaczając stężenie kreatyniny we krwi.

Stosowanie leku u dzieci

Lek Ibuvit D3 4000 IU jest przeciwwskazany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjentaobecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.Jest to szczególnie ważne, jeśli pacjent stosuje:

 • leki działające na serce lub nerki, takie jak glikozydy nasercowe (np. digoksyna) lub lekimoczopędne z grupy tiazydów (np. bendroflumetiazyd). Jednoczesne stosowanie z witaminą Dmoże powodować znaczny wzrost stężenia wapnia we krwi i w moczu;
 • leki zawierające witaminę D, kalcytriol lub inne metabolity i analogi witaminy D, a takżepokarmy bogate w witaminę D;
 • aktynomycynę (lek stosowany w leczeniu pewnych postaci raka) i imidazolowe lekiprzeciwgrzybicze (np. klotrimazol i ketokonazol, leki stosowane w leczeniu grzybicy);
 • leki przeciwpadaczkowe (przeciwdrgawkowe);
 • barbiturany (leki nasenne, przeciwpadaczkowe);
 • glikokortykosteroidy (hormony sterydowe, takie jak hydrokortyzon lub prednizolon);
 • leki obniżające stężenie cholesterolu we krwi (takie jak kolestyramina lub kolestypol);
 • niektóre leki stosowane w leczeniu otyłości, zmniejszające wchłanianie tłuszczów (np. orlistat);
 • niektóre leki przeczyszczające (takie jak olej parafinowy);
 • leki stosowane w hiperkalcemii (podwyższone stężenia wapnia we krwi), takie jak kalcytonina,etidronian, pamidronian;
 • leki zobojętniające zawierające magnez lub glin (stosowane na zgagę i niestrawność);
 • leki stosowane w leczeniu gruźlicy (np. ryfampicyna, izoniazyd).

Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lek Ibuvit D3 4000 IU jest przeciwwskazany u kobiet czasie ciąży.

Lek Ibuvit D3 4000 IU nie jest przeznaczony dla kobiet karmiących piersią.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub wedługzaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Profilaktyka niedoboru witaminy D i stanów wynikających z niedoboru witaminy D u dorosłychz otyłością:

 • Zazwyczaj 4000 IU (1 kapsułka) na dobę, w miesiącach od października do kwietnia lub przez całyrok, jeśli nie jest zapewniona efektywna synteza skórna witaminy D w miesiącach letnich. Nie należy stosować innych leków, suplementów diety ani pokarmów zawierających witaminę D(cholekalcyferol), kalcytriolu lub innych metabolitów i analogów witaminy D bez nadzoru lekarza.

Dzieci i młodzież

 • Lek Ibuvit D3 4000 IU jest przeciwwskazany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Sposób podania

 • Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą, najlepiej podczas głównego posiłku.

Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Niektóre działania niepożądane mogą być poważne i wymagać natychmiastowej pomocylekarskiej.

Należy natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpią objawy obrzęku naczynioruchowego, takiejak: obrzęk twarzy, języka lub gardła (krtani), trudności w połykaniu, pokrzywka i trudności w oddychaniu.

Do innych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem Ibuvit D3 4000 IU należą:

 • Niezbyt często (występują u mniej niż 1 na 100 pacjentów): podwyższone stężenie wapnia we krwi (hiperkalcemia): podwyższone stężenie wapnia w moczu (hiperkalcynuria).
 • Rzadko (występują u mniej niż 1 na 1000 pacjentów): wysypka, świąd, pokrzywka.
 • Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych): zaparcia, gazy (wzdęcia), nudności, ból brzucha, biegunka.

Skład

Substancją czynną leku jest cholekalcyferol.-

Każda kapsułka zawiera 100 mikrogramów cholekalcyferolu równoważnego 4000 IU witaminy D.

Pozostałe składniki to:zawartość kapsułki: olej krokoszowy oczyszczonyskład otoczki kapsułki: żelatyna, glicerol, woda oczyszczona, triglicerydy kwasów tłuszczowycho średniej długości łańcucha.

Producent

Medana Pharma SA

ul. Władysława Łokietka

1098-200 Sieradz

Dystrybutor

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA SA

ul. Pelplińska 19, 83-200 Starogard Gdański

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Dokładamy starań, aby opisy i zdjęcia produktów były aktualne i zgodne z wiedzą medyczną. Mimo wszystko prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.