Alergia
Alergia u dziecka − leczenie i objawy
Alergia u dzieci to problem dotykający coraz większej liczby maluchów w Polsce. Alergia to silna odpowiedź układu immunologicznego na bodziec, który uznawany jest przez organizm za drażniący. Wyróżnić można alergie skórne, wziewne, pokarmowe oraz krzyżowe, co świadczy o tym, że pojawić się one mogą w każdym momencie funkcjonowania.
O alergiach wziewnych wiemy coraz więcej. Najczęściej dzieli się je na alergie sezonowe (występują one tylko w określonych miesiącach w roku i wtedy też uczulają), a także alergie całoroczne. Niektóre alergeny wziewne występują tylko poza domem, inne dokuczają dzieciom niezależnie od tego, gdzie przebywają.
Przy alergiach wziewnych sezonowych dość duży wpływ na organizm Twojego malucha mają pyłki roślin (kwiatów, drzew, krzewów). Jeżeli Twoje dziecko cierpi na tego typu alergie dobrze jest zapoznać się z kalendarzem pylenia roślin i wprowadzić odpowiednią profilaktykę − głównie będą to metody unikania kontaktu z alergenem. Alergeny wziewne mogą sprawić, że Twoje dziecko będzie miało objawy astmatyczne. Alergeny mogą także drażnić spojówkę oka, przez co oczy dziecka mogą stać się czerwone, piec i łzawić. Z kolei częstym alergenem wziewnym, który dokuczać może dziecku cały rok i to także w domu jest kurz. Dzieci niestety są też często uczulone na sierść zwierząt.
Innym rodzajem alergii u dzieci mogą być alergie pokarmowe. Objawy tych alergii mogą być dwojakie: mogą być to objawy układu pokarmowego (biegunki czy wymioty) lub objawy skórne (świąd, pieczenie, wysypka itp.). Leczenie takich alergii to przede wszystkim ustalenie odpowiedniej diety dla dziecka, która będzie zawierała tylko produkty nieuczulające. Lekarz może także zalecić leczenie alergii lekami doustnymi. Kiedy alergia daje objawy skórne, lekarz może także zalecić preparaty łagodzące objawy i regenerujące naskórek.
U dzieci może także występować tzw. wyprysk kontaktowy. Ten rodzaj alergii daje objawy po dotknięciu skórą alergenu. Tu rozwiązaniem jest także unikanie alergenu, leczenie doustne oraz środki stosowane bezpośrednio na skórę.
Jeżeli chcesz upewnić się, na jakiego rodzaju alergeny jest uczulone Twoje dziecko, możesz udać się do lekarza-alergologa, który wykona testy alergiczne. Leczenie alergii powinno być podejmowane po konsultacji lekarskiej. Niekiedy lekarz może zalecić leczenie objawowe (czyli takie, które uśmierzy objawy alergii), innym razem może podać leki antyhistaminowe w różnej postaci.
Leki na alergie dla dzieci – rodzaje
Zastanawiasz się, co na alergię dla dzieci będzie najskuteczniejsze? Jedynym sposobem na jej całkowitą eliminację jest wykluczenie z otoczenia produktów drażniących. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego dostępne są leki, które pozwalają na redukcję objawów. Oczywiście leczenie wszelkich reakcji uczuleniowych oddać należy w ręce lekarza i nie powinno się samemu eksperymentować w tym obszarze.
Leki przeciwalergiczne dla dzieci mogą występować w różnych formach, które dopasować należy do preferencji dziecka w zakresie zażywania. Spotkać się można z wieloma wariantami - od tabletek, przez spraye, aż po syropy na alergię dla dzieci. Środki na alergię, szczególnie leki antyhistaminowe, mogą mieć formę tabletek doustnych. Ponieważ dzieci często mają problem z połknięciem tabletki na alergie dla dzieci, które powinny być stosowane przy danym schorzeniu, preparaty na alergie mogą występować w formie przygotowanej specjalnie dla dzieci. Są to np. syrop na alergię dla dzieci, syrop na kaszel alergiczny dla dzieci bez recepty, krople i spraye do nosa dla dzieci, tabletki musujące dla dzieci do rozpuszczania w wodzie.
Rodzaj leków stosowanych przy alergii u dzieci zależy od rodzaju alergii. Dlatego przed podaniem środków dziecku zawsze skonsultuj się w tej sprawie z alergologiem. W przypadku alergii skórnych u dzieci możesz zastosować różnego rodzaju dermokosmetyki lub maści przeznaczone dla dzieci. Środki te powinny być hipoalergiczne. Żeby mieć pewność, że stosując dany środek nie pogorszysz tylko stanu skóry dziecka, lepiej skonsultuj się z lekarzem, czy przy danej dermatozie możesz stosować konkretny środek.
Leki przeciwhistaminowe dla dzieci i inne środki na alergię − działanie
Co na alergie dla dziecka może pomóc? Alergia u dzieci leczona może być różnie. Wszystko dopasowywane jest indywidualnie do typu alergii i siły wykazywanych reakcji alergicznych po kontakcie z bodźcem. Jeden z rodzajów preparatów niwelujących objawy to leki przeciwhistaminowe dla dzieci, które pozwalają na zablokowanie powstawania reakcji, a także zahamowanie rozwoju stanu zapalnego. Oczywiście istnieje wiele rodzajów preparatów, których zażywania wymaga alergia u dzieci, jednak ich dobieranie w całości należy powierzyć alergologowi, niezależnie od tego, jak silne są objawy.
A co na uczulenie u dziecka oprócz leków na receptę możesz stosować? Kiedyś najpopularniejszym środkiem było wapno dla dzieci na uczulenie. Dziś zdecydowanie zasadniejszym jest stosowanie leków przeciwalergicznych, odpowiednio dobranych przez lekarza i przeznaczonych dla młodszych pacjentów.