Hitaxa fast junior, 2,5 mg, 10 tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej

Dostępny
15,18

O produkcie: Hitaxa fast junior, 2,5 mg, 10 tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej

100006639

Opis

Nazwa Hitaxa fast junior
Nazwa międzynarodowa Desloratadinum
Dawka 2,5 mg
Postać tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej
Wielkość opakowania 10 sztuk
Działanie/właściwości
  • przeciwhistaminowe

Hitaxa fast junior 2,5 mg 10 tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej zawiera desloratadynę, która jest lekiem przeciwhistaminowym.


Działanie

Jak działa Hitaxa Fast Junior?

Hitaxa fast junior jest lekiem przeciwalergicznym, niewywołującym senności. Ułatwia kontrolę reakcji alergicznej oraz jej objawów.


Wskazania

Hitaxa fast junior łagodzi objawy związane z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa (zapalenie błony śluzowej nosa spowodowane uczuleniem, na przykład katarem siennym lub uczuleniem na roztocza). Do objawów tego stanu zalicza się: kichanie, swędzenie lub wydzielinę z nosa, swędzenie podniebienia oraz swędzenie, zaczerwienienie lub łzawienie oczu.

Hitaxa fast junior jest stosowany również w celu łagodzenia objawów związanych z pokrzywką (stan skóry wywołany uczuleniem). Do objawów tego stanu zalicza się: świąd skóry i pokrzywkę.

Złagodzenie tych objawów utrzymuje się cały dzień, co ułatwia powrót do normalnych codziennych czynności oraz normalnego snu.

Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Od jakiego wieku można stosować Hitaxa Fast Junior?

Lek Hitaxa fast junior przeznaczony jest do stosowania dla dzieci od 6 lat.


Przeciwwskazania

Jakie są przeciwwskazania do stosowania Hitaxa Fast Junior?

Nie stosować leku:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na desloratadynę lub którykolwiek z pozostałych składników leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Hitaxa Fast należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:

  •  jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek,
  • jeśli u pacjenta występują drgawki w wywiadzie medycznym lub rodzinnym.

Lek Hitaxa fast junior zawiera aspartam.

Lek zawiera 1,5 mg aspartamu w każdej 2,5 mg dawce produktu leczniczego. Aspartam jest źródłem fenyloalaniny. Może być szkodliwy dla osób z fenyloketonurią. Jest to rzadka choroba genetyczna, w której fenyloalanina gromadzi się w organizmie, z powodu jej nieprawidłowego wydalania.

Lek Hitaxa fast junior zawiera sód.

Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabletkę ulegającą rozpadowi w jamie ustnej, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.


Stosowanie leku u dzieci

Nie należy stosować leku Hitaxa fast junior u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Nie są znane interakcje leku Hitaxa fast junior z innymi lekami.


Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się stosowania leku Hitaxa fast junior w ciąży lub w okresie karmienia piersią.


Dawkowanie

Jak stosować Hitaxa Fast Junior?

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka, to:

  • Dorośli i młodzież (w wieku 12 lat i więcej): dwie tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 2,5 mg leku raz na dobę. Dawkę zażyć natychmiast po otwarciu blistra.
    Dzieci:
  • Dzieci w wieku od 6 do 11 lat: jedna tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej 2,5 mg leku raz na dobę. Dawkę zażyć natychmiast po otwarciu blistra.

Ten lek jest przeznaczony do stosowania doustnego.
Przed zastosowaniem, blister należy ostrożnie otworzyć i wyjąć tabletkę ulegającą rozpadowi w jamie ustnej bez kruszenia. Umieścić ją w jamie ustnej, gdzie natychmiast ulega rozpadowi. Woda lub inny płyn nie są potrzebne, aby połknąć dawkę. Dawkę zażyć natychmiast po otwarciu blistra.

Czas trwania leczenia
Leczenie alergicznego nieżytu nosa i pokrzywki desloratadyną bez nadzoru lekarza nie powinno trwać dłużej niż 10 dni.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku
Lek Hitaxa fast junior należy przyjmować tylko tak, jak opisano w tej ulotce lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. Po przypadkowym przedawkowaniu leku nie powinny wystąpić ciężkie zaburzenia. Jednak w razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Hitaxa fast junior, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Pominięcie zastosowania leku
W razie nieprzyjęcia dawki leku w odpowiednim czasie należy go przyjąć tak szybko, jak to możliwe, a następnie powrócić do regularnego schematu dawkowania. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Przerwanie stosowania leku
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.


Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Po wprowadzeniu do obrotu bardzo rzadko zgłaszano przypadki ciężkich reakcji alergicznych (trudności w oddychaniu, świszczący oddech, świąd, pokrzywka i obrzęk). Jeśli wystąpi którekolwiek z tych ciężkich działań niepożądanych, należy przerwać stosowanie leku i natychmiast zgłosić się do lekarza.

U dorosłych działania niepożądane były prawie takie same, jak po zastosowaniu tabletki niezawierającej substancji czynnej. Jednakże uczucie zmęczenia, suchość w jamie ustnej i bóle głowy, odnotowywane były częściej niż po zastosowaniu tabletki niezawierającej substancji czynnej.
U młodzieży najczęściej zgłaszanym działaniem niepożądanym był ból głowy.

W badaniach klinicznych zgłaszano następujące działania niepożądane:

Często (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
- zmęczenie
- suchość w jamie ustnej
- ból głowy

Po wprowadzeniu desloratadyny do obrotu odnotowano następujące działania niepożądane.

Bardzo rzadko: mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów
- ciężkie reakcje alergiczne - wysypka - kołatanie oraz nieregularne bicie serca
- szybkie bicie serca - bóle brzucha - nudności
- wymioty - rozstrój żołądka - biegunka
- zawroty głowy - senność - bezsenność
- bóle mięśni - omamy - drgawki
- niepokój z nadmierną aktywnością ruchową
- zapalenie wątroby - nieprawidłowe wyniki testów czynności wątroby

Częstość nieznana: częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych
- nietypowe osłabienie - zwiększenie masy ciała, zwiększony apetyt
- zwiększona wrażliwość skóry na słońce, nawet w przypadku zachmurzenia słońca i na promieniowanie UV (ultrafioletowe), na przykład na promieniowanie UV w solarium
- zażółcenie skóry i (lub) gałek ocznych
- zachowanie agresywne
- nietypowe zachowanie
- zmiany w sposobie bicia serca

Dodatkowe działania niepożądane u dzieci i młodzieży
Częstość nieznana: częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych
- wolne bicie serca - zmiana w sposobie bicia serca
- nietypowe zachowanie - zachowanie agresywne


Skład

Substancją czynną leku jest desloratadyna w dawce 2,5 mg.
Pozostałe składniki to: polakrylina potasowa, kwas cytrynowy jednowodny, żelaza tlenek czerwony (E 172), magnezu stearynian, kroskarmeloza sodowa, aromat Tutti Frutti, płynny (zawiera również glikol propylenowy), aspartam (E 951), celuloza mikrokrystaliczna, mannitol (suszony rozpyłowo), potasu wodorotlenek (do ustalenia pH).

Producent

Genepharm S.A.
18km Marathon Avenue
15351 Pallini
Grecja

Adamed Pharma S.A.
Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A
05-152 Czosnów

Rontis Hellas Medical and Pharmaceutical Products S.A.
P.O. BOX 3012 Larisa Industrial Area
Larisa, 41004
Grecja


Dystrybutor

Adamed Consumer Healthcare S.A.
Pieńków 149
05-152 Czosnów

Typ produktu

Lek bez recepty

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.