Jak często kąpać noworodka? Poradnik młodego rodzica

8. 12. 2019 · Agnieszka Kawa · 5 minut czytania
  • pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka dla świeżo upieczonych rodziców jest bardzo stresującym zadaniem.  Obawa, że można takiemu maleństwo zrobić krzywdę towarzyszy większości z nas. Do tego dochodzą kontrowersje dotyczące tego, jak często kąpać niemowlę, żeby nie przesadzić w żadną stronę. W artykule podpowiadam na najbardziej nurtujące pytania dotyczące kąpieli noworodków.

Kiedy pierwszy raz kąpie się noworodka?

Istnieje wiele kontrowersji wokół tego, kiedy powinna się odbyć pierwsza kąpiel noworodka. Specjaliści sugerują, że powinno się do odbyć dopiero między 2. a 7. dniem życia dziecka. Dlaczego? Dziecko rodzi się pokryte mazią płodową, która pozwala w pierwszych dniach życia utrzymać prawidłową wilgotność skóry i temperaturę ciała. Noworodki nie mają bowiem jeszcze rozwiniętej umiejętności termoregulacji i z tego powodu szybko tracą ciepło. Maź płodowa zawiera również przeciwciała od matki, które chronią dziecko przez bakteriami i drobnoustrojami. Z tych powodów, warto poczekać z pierwszą kąpielą noworodka.

kąpiel noworodka

Dla wielu rodziców i babć, mycie dziecka dopiero tydzień po porodzie wydaje się niehigieniczne. Powiem szczerze, że sama miałam wyobrażenie, że nieumyty noworodek będzie pokryty krwią i innymi płynami. Nie jest to jednak prawda. Po porodzie, dziecko się ociera z takich płynów i wcale nie wygląda ono na „niemyte”.

Pamiętaj, że czekanie z pierwszą kąpielą nie oznacza, że w tym czasie nie należy pielęgnować skóry dziecka w miejscach, gdzie rzeczywiście zbiera się brud, np. buzię czy okolice krocza.

Jak często kąpie się noworodka?

Podobnie jak w przypadku decyzji o tym, kiedy powinna się odbyć się pierwsza kąpiel noworodka, także kwestia częstotliwości kąpieli dziecka w pierwszych tygodniach jego życia budzi pewne kontrowersje. Zdecydowana większość położnych sugeruje, żeby dziecko do 6. miesiąca życia kąpać około 2 − 3 razy w tygodniu. Wtedy ono tak naprawdę nie porusza się samodzielnie i nie ma możliwości zbytniego spocenia się.

 

Jeżeli niepokoi Cię, że Twoje dziecko zbyt szybko się poci, warto wtedy sprawdzić, czy nie jest przegrzane. Nadmierne pocenie się może być również oznaką choroby. O przyczynach takiego stanu pisałam w artykule: „Niemowlę poci się w nocy: błąd pielęgnacji czy choroba?”

jak często kąpać noworodka

Dlaczego warto rzadziej kąpać dziecko? Badania sugerują bowiem, że zbyt częste i długie kąpiele mogą mieć negatywny wpływ na delikatną skórę noworodka. Jest ona bardzo cienka i skłonna do podrażnień. Częste kąpiele i używanie środków myjących pozbawiają skórę nie tylko brudu, ale również korzystnego dla skóry filtru, który chroni ją przed zarazkami i nadmierną utratą wody. Rzadsza kąpiel jest szczególnie zalecana u dzieci z atopowym zapaleniem skóry.

Oczywiście, pomiędzy kąpielami, należy myć dziecku buzię (np. po karmieniu), a także odpowiednio pielęgnować okolice krocza. Koniecznie dbaj też o kikut pępowiny. O tym, jak to robić, przeczytasz w artykule: „Pielęgnacja pępka noworodka w pierwszych dniach po porodzie: spirytus czy woda?”.

kąpiel noworodka

Zdarza się, że rodzice już od urodzenia traktują kąpiel jako część codziennej rutyny w usypianiu dziecka. Chcą w ten sposób nauczyć dziecko, że po kąpieli idzie się spać.  Można tak robić. Jednak ważne jest, żeby takie kąpiele były jak najkrótsze. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry dziecka i używaj takich kosmetyków do kąpieli, które nie wysuszą za bardzo skóry dziecka, np. olejek myjący uzupełniający poziom lipidów La Roche-Posay Lipikar Huile Lavante AP+.

Jeżeli jednak nie ma takiej potrzeby, zalecałabym chociaż przez pierwsze tygodnie życia wstrzymać się z wypracowywaniem rytuału codziennej kąpieli. Spokojnie, możesz zrobić to później, jak dziecko będzie większe i „bardziej rozumne”.

Kosmetyki do kąpieli noworodka − jakich używać?

Pewnie zastanawiasz się, czy do kąpieli niemowlęcia lepiej wybrać zwykły płyn do kąpieli, czy emolient. Tak naprawdę, zależy to od kondycji skory Twojego dziecka. Jeżeli po kapeli, jego skóra jest wysuszona i podrażniona, wtedy warto użyć emolientów, np. emulsji do kąpieli Emolium Dermocare. Nie ma jednak potrzeby używania ani emolientów, ani dodatkowych oliwek po kąpieli w przypadku dzieci, które nie mają problemów skórnych. Wtedy wystarczy zwykły płyn da kąpieli, przeznaczony dla noworodków, np. kremowy szampon i płyn do kąpieli Sylveco dla dzieci, płyn do mycia i kąpieli 2w1 Oillan baby lub łagodzący żel do mycia Mustela Bebe Enfant. Przed zakupem, warto sprawdzić, czy kosmetyki mają pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka.

kosmetyki do kąpieli noworodka

„Skóra noworodka znacząco różni się od skóry osoby dorosłej – jest cieńsza. Podobnie jak jej ochronna bariera hydrolipidowa. Każda kąpiel, szczególnie w bardzo ciepłej wodzie, może powodować wysuszenie skóry dziecka i jej podrażnienie. Kąpiel noworodka powinna być krótka, a do mycia skóry najlepiej używać tylko specjalnych dermokosmetyków przeznaczonych dla skóry najmłodszych”

− komentuje lek. med. Aleksandra Malewska

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć o tym, jak przygotować kąpiel dla niemowlaka i w jakie akcesoria się wcześniej zaopatrzyć, zapraszam do lektury mojego artykułu: „Kąpiel niemowlaka zimą: jak ją przygotować?”

Więcej artykułów na ten temat