Noworodek (33)

Narodziny dziecka to zawsze wielkie wydarzenie dla młodych rodziców. Chociaż zazwyczaj są oni bardzo szczęśliwi, to zdają sobie sprawę, że opieka nad noworodkiem jest bardzo wymagająca pod wieloma względami. Zadbać trzeba zarówno o odpowiednie zachowanie higieny, leczenie chorób czy dobór odpowiedniego sposobu karmienia. Oprócz tego zatroszczyć trzeba się o stymulowanie jego rozwoju. Noworodek, mimo że większość czasu przesypia, potrafi dać się we znaki rodzicom, zwłaszcza takim, którzy nie mają doświadczenia w zajmowaniu się dziećmi i są przerażeni każdym zakwileniem maleństwa. O tym, jak dobrze dbać o zdrowie i rozwój noworodka przeczytasz w tym dziale na blogu.

Jak zadbać o prawidłowy rozwój noworodka?

Zanim dziecko się urodzi trzeba zadbać o posiadanie pewnych produktów oraz urządzeń, które ułatwią codzienne funkcjonowanie zarówno opiekunów, jak i malucha. Wyprawka dla noworodka musi zawierać podstawowe elementy, takie jak: łóżeczko, wózek, przewijak, pampersy oraz specjalistyczne kosmetyki, których wymaga pielęgnacja noworodka.
Jednak warto pamiętać też o tym, by stymulować rozwój dziecka, przez odpowiednie otoczenie i zabawki. Częstą dolegliwością, na którą cierpią noworodki są problemy w okolicach brzucha. Nieprawidłowa dieta mamy może wywołać złe samopoczucie dziecka, ponieważ zwykle karmienie noworodka odbywa się piersią. M.in. nieprzemyślany sposób żywienia powoduje kolki u noworodka. Warto pamiętać, aby wszelkie dolegliwości dziecka konsultować z lekarzem, który dobierze odpowiedni sposób leczenia, gdyż samodzielne ingerowanie w zdrowie malca może spowodować pogorszenie stanu zdrowia.