Pielęgnacja noworodka - blog

  (38)

Pojawienie się na świecie dziecka to z jednej strony radość, a z drugiej ogromna odpowiedzialność. Maleństwo wymaga dużej uwagi, co wynika z faktu, że jest bardzo wrażliwe. Jak pielęgnować noworodka i zapewnić mu odpowiednie warunki do rozwoju? Co robić w przypadku infekcji? Jakie są najczęstsze choroby noworodków? Jeśli szukasz odpowiedzi na te lub inne pytania, nasz poradnik rozwieje Twoje wątpliwości.

Pielęgnacja noworodka – o czym musisz pamiętać?

W pierwszych miesiącach życia dziecko wymaga wyjątkowej opieki. Jak dbać o noworodka? Do szczególnie istotnych kwestii zalicza się higiena noworodka. Kikut, pozostały po odcięciu pępowiny, trzeba regularnie odkażać. Rodzice powinni także zatroszczyć się o ciało maleństwa – to ważny element wpływające na zdrowie noworodka. Delikatna skóra szybko się wysusza, dlatego należy ją codziennie natłuszczać. W tym celu sprawdzają się oliwka oraz balsamy lub kremy na bazie emolientów. Nie wiesz, jak pielęgnować noworodka dziewczynkę? Zastanawiasz się, jak kąpać pociechę? Przeczytaj nasze wskazówki!

Jak stymulować rozwój noworodka?

Okres tuż po narodzinach to czas, kiedy dziecko uczy się funkcjonowania w nowym środowisku. Stopniowo zaczyna przekręcać się z boku na bok, skupiać wzrok na danym przedmiocie. Stara się też unosić główkę, ćwicząc tym samym mięśnie karku, co w przyszłości ułatwi mu siadanie lub raczkowanie. Jak zadbać o prawidłowy rozwój noworodka? Co zrobić, by zachęcić maleństwo do wysiłku? Jak pielęgnować noworodka chłopca lub dziewczynkę? Lekarze, farmaceuci oraz doświadczone mamy tłumaczą, jak powinna wyglądać opieka nad noworodkiem. Porady publikowane przez naszych specjalistów stanowią kompleksowe źródło informacji.

Opieka nad noworodkiem – poradnik na temat chorób wieku dziecięcego

Nasz blog obejmuje również choroby noworodka. W artykułach poruszamy zagadnienia dotyczące profilaktyki, objawów schorzeń oraz sposobów ich leczenia. Radzimy ponadto, jak zminimalizować uciążliwe dolegliwości noworodka, np. związane z bólem brzuszka lub wyrastaniem zębów. Tłumaczymy też, kiedy podawać leki przeciwgorączkowe oraz zdradzamy domowe sposoby na walkę z przeziębieniem. Opieka nad noworodkiem wiąże się ponadto z koniecznością zastosowania odpowiedniej diety. Co jeść, aby zminimalizować ryzyko alergii pokarmowej? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Przeczytaj też