Emolienty dla dzieci i niemowląt

  (159)
Sortuj według
Emolienty

Emolienty

Emolienty dla dzieci - jak działają?

Emolienty dla dzieci przede wszystkim odbudowują ochronny płaszcz znajdujący się na powierzchni naskórka. W ten sposób uszczelniają barierę i ograniczają nadmierną utratę wody. Emolienty do kąpieli nie tylko oczyszczają skórę, ale również nawilżają, pozostawiając na niej delikatną, śliską warstwę.

Podstawowe działania emolientów to:

  • Zmniejszenie zrogowacenia i szorstkości skóry,
  • Łagodzenie świądu, pieczenia, wysypki czy odparzeń,
  • Odbudowa i wspomaganie bariery skórnej (również uszkodzonej np. przez atopowe zapalenie skóry).

Emolienty dla niemowląt - właściwości i skład

Preparaty stworzone z myślą o najmłodszych nie posiadają żadnych barwników ani substancji zapachowych. Są przetestowane i w pełni bezpieczne dla wrażliwej skóry. Dlatego emolienty dla dzieci w wieku przedszkolnym z powodzeniem mogą być stosowane również jako emolienty dla noworodka. Ich skład to mieszaniny komponentów hydrofobowych i hydrofilowych, o różnych właściwościach i mechanizmach działania, które odpowiadają za działanie preparatu. Najważniejsze składniki aktywne to: mocznik, substancje okluzyjne, humektanty i lipidy.

Wybierając emolienty do mycia szczególnie skóry noworodków należy zwrócić uwagę na właściwości okluzyjne preparatu. To dzięki nim na powierzchni naskórka powstaje warstwa ochronna, która zapobiega parowaniu wody. Warto szukać: parafiny, lanoliny, parafiny, steroli, alkoholi tłuszczowych czy wielowodorowych. Ponadto, w zależności od stanu skóry, produkty mogą zawierać komponenty o działaniu przeciwświądowym czy immunomodulującym. 

Rodzaje emolientów

Na rynku dostępne są emolienty do kąpieli i pielęgnacji skóry. Różnią się przede wszystkim konsystencją i sposobem użycia.

Emolienty do kapieli dla niemowląt

Emolienty do mycia niemowlaków mają postać olejku, który dodaje się do wanienki dziecka. W ten sposób z powodzeniem można umyć ciało, twarz, a nawet włosy malucha. Dla nieco starszych dzieci emolienty do kąpieli dostępne są w postaci mydeł, balsamów i olejków pod prysznic. Nanosi się je na wilgotne ciało, a następnie spłukuje strumieniem wody. Dzięki nim naskórek nie wysusza się podczas kąpieli jak w przypadku tradycyjnych środków przeznaczonych do mycia.

Balsamy i kremy emolientowe

Aby skóra dziecka na długo pozostała gładka i elastyczna, a maluch nie miał problemów z suchością czy alergią, po każdej kąpieli warto stosować emolienty dla dzieci w postaci kremów czy balsamów. Są rekomendowane przez położne i pediatrów nie tylko w celach profilaktycznych, ale również pacjentom z dermatozami zapalnymi. 

Emolienty dla dzieci – stosowanie

Emolienty dla niemowląt najlepiej wchłaniają się przez mokrą skórę, dlatego stosuje się je już podczas kąpieli lub bezpośrednio po niej. Wilgotny naskórek ułatwia przenikanie składników aktywnych. Na czystą skórę całego ciała i twarzy dziecka nakłada się kremy, emulsje i balsamy. Można wcierać je nawet 2-3 razy na dobę, ponieważ warstwa ochronna utrzymuje się około 6 godzin.

Na rynku dostępne są także żele, olejki i emulsje do kąpieli. Są zalecane jako emolienty dla noworodka, którego naskórek jeszcze się złuszcza. Przy stosowaniu takich produktów temperatura wody nie powinna być wyższa niż 37 stopni, a kąpiel może trwać do 15 minut.

Nie należy stosować jednocześnie emolientowych środków do kąpieli i balsamów. 

Gdzie kupić emolienty dla dzieci?

Emolienty dla niemowląt wykorzystuje się zarówno w kosmetologii, jak i dermatologii. Preparaty dostępne są bez recepty. Można je zatem kupić w wielu miejscach takich jak np. drogeria lub apteka, zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet. Dzięki ogromnej różnorodności każdy znajdzie produkt idealnie dopasowany do potrzeb skóry dziecka.