Emolienty (172)

Sortuj według
Emolienty

Emolienty

Emolienty są preparatami do pielęgnacji noworodków i niemowląt. Mają właściwości natłuszczające. Zadaniem emolientów jest pielęgnacja, łagodzenie podrażnień, zmiękczanie i natłuszczanie skóry malucha, co w efekcie daje długotrwałe nawilżenie i wspomaga barierę ochronną naskórka. Tłuszcze i kwasy tłuszczowe zawarte w emolientach znacząco poprawiają kondycję skóry i mogą być stosowane również u dzieci z AZS, o ile lekarz nie stwierdzi inaczej. Skóra dziecka w pierwszych dniach życia jest bardzo cienka i delikatna – dlatego już od pierwszych dni należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Przewagą emolientów stosowanych do mycia jest to, że nawilżają skórę – nie powodują jej wysuszania tak jak np. mydło. Równie ważne jest zwrócenie uwagi na pH skóry – na które to emolienty mogą mieć lepszy wpływ niż inne kosmetyki.


Gdzie kupić emolienty dla dzieci?


Emolienty dla niemowląt wykorzystywane są zarówno w kosmetologii, jak i dermatologii. Ich przeznaczeniem jest pielęgnacja skóry. Tego typu preparaty dostępne są bez recepty. Można je zatem kupić w wielu miejscach takich jak np. drogeria lub apteka. Oprócz natłuszczenia i nawilżenia mają za zadanie oczyszczać – ten rodzaj emolientów najczęściej znajduje się w szamponach i żelach do kąpieli. W codziennej pielęgnacji można stosować emolienty dla noworodka w postaci balsamów. Emolienty tworzą płaszcz, który zabezpiecza skórę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak np. alergeny, bakterie, grzyby czy wirusy.


Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi – emolienty sobie z nimi poradzą


Emolienty dla dzieci są preparatami, które nie rozpuszczają się w wodzie tak, jak pozostałe płyny do kąpieli czy mydła. Dzięki temu, pozostawiają na skórze dziecka tłustą warstwę, utrzymującą się przez kilka następnych godzin. Stosowane regularnie znacząco wpływają na stan skóry malucha. Wiadomo, że skóra noworodka lub niemowlaka jest narażona na czynniki zewnętrzne takie jak np. alergeny czy substancje drażniące lub wysuszające. Po kąpieli z użyciem emolientu nie ma potrzeby dodatkowego stosowania oliwki czy balsamu. Jednak oprócz emolientów, dostępne są także kosmetyki pielęgnacyjne z właściwościami emoliencyjnymi.


Jeśli preferujesz kąpiele z użyciem płynu lub mydła, możesz użyć ich do nawilżenia skóry dziecka po wyjściu z wanny. Emoliencyjne balsamy dla dzieci zawdzięczają swoje właściwości obecności substancji emoliencyjnych takich jak m.in. olej parafinowy, oleje roślinne, gliceryna czy silikony. Balsam nawilżający dla dzieci, zawierający w składzie któryś ze składników emoliencyjnych, stosowany na umytą skórę malucha, skutecznie ją nawilży i złagodzi podrażnienia.
Oliwki dla dzieci z zawartością np. parafiny, są kosmetykami łagodnymi i hipoalergicznymi. Poza nawilżaniem skóry po kąpieli sprawdzą się również podczas masowania dziecka lub usuwania ciemieniuchy. Podobnie jak emolienty, stosowane do kąpieli zmiękczą i natłuszczą skórę malucha.


Codzienna pielęgnacja dziecka – wybierz kosmetyki z emolientami


Jeżeli w codziennej pielęgnacji dziecka stosujesz emolienty do mycia, warto poznać ich skład. W tego rodzaju preparatach znajdują się np. olejki macadamia i kukurydziany. Oprócz tego wśród składników mogą znaleźć się: alantoina, urea i D-panthenol, masło shea i oliwa z oliwek, które wpłyną na skórę łagodząco. Nie znajdziesz w nich natomiast parabenów czy konserwantów, sztucznych barwników lub sztucznych substancji zapachowych, które mogłyby wpłynąć drażniąco na skórę dziecka.
Emolienty to substancje, które oprócz nawilżenia, chronią skórę dziecka przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Większość z kosmetyków można stosować już od pierwszych dni po urodzeniu. Jeżeli dziecko ma skórę atopową i dokucza mu świąd – również pomocne będą emolienty do kąpieli. Dzięki nim skóra będzie wyglądała zdrowo i promiennie.