Sortuj według
Kosmetyki dla dzieci

Kosmetyki dla dzieci

Kosmetyki dla dziecka − kiedy je stosować?

Pielęgnacja dziecięcego ciała wymaga od rodziców dużej rozwagi i ostrożności. Podobnie wybieranie w tym celu produktów powinno być poprzedzone dokładną analizą składów i formuł kosmetyków. Dlaczego jest to tak ważne? Istota tkwi w wieku malucha, którego skóra nie zaadaptowała się jeszcze w pełni do środowiska i jest znacznie bardziej podatna na różnego rodzaju reakcje alergiczne (sprawdź preparaty na alergię u dziecka) i podrażnienia.

W pierwszych miesiącach życia pielęgnacja niemowlaka ma przede wszystkim ochronić jego delikatną skórę. Skóra malucha nie jest jeszcze do końca rozwinięta i nie posiada tak silnej ochrony, jaką ma skóra dorosłego człowieka. Dlatego pielęgnacja noworodka opiera się w głównej mierze na nawilżaniu i natłuszczaniu jego skóry przy użyciu różnego rodzaju emolientów dla dzieci.

Kosmetyki pielęgnacyjne dla dzieci i niemowląt – jakie wybrać? Kosmetyki do pielęgnacji dla niemowląt to bardzo duża grupa w asortymencie aptek i drogerii. Występują w wielu formach i rodzajach. Jednak te najczęściej preferowane przez rodziców to preparaty hipoalergiczne, które zazwyczaj pozbawione są wszelkich konserwantów, substancji zapachowych i barwników, mogących wywoływać podrażnienia na ciele maleństwa. Produkty kosmetyczne pierwszej potrzeby to m.in. środki do mycia ciała i włosów, chusteczki nawilżone oraz balsamy bądź emolienty pomagające utrzymać skórę malucha odpowiednio nawilżoną.

Ze względów na działanie hipoalergiczne, coraz większe uznanie rodziców zdobywają naturalne kosmetyki dla dzieci, które oparte są na składnikach roślinnych. Nie podrażniają one skóry dziecka, nie uczulają, a niektóre z nich mogą także łagodzić stany zapalne skóry, np. przy odparzeniach od pieluszki (zobacz kremy i maści na odparzenia).

Jakie kosmetyki dla noworodka od pierwszego dnia życia warto wybierać? Przede wszystkim takie, które nie będą podrażniały skóry i takie, które się są do tego przeznaczone. Kosmetyki dla noworodka posiadają zwykle w swoim opisie informację, od jakiego wieku można je stosować.

Kosmetyki do pielęgnacji dla dzieci nieco starszych są jeszcze bardziej różnorodne, ponieważ im starsze jest dziecko, tym więcej produktów potrzebuje. Ich składy nie są zazwyczaj aż tak silnie ograniczone i zawierają czasami barwniki i substancje zapachowe, które mają sprawić, że wieczorna kąpiel będzie dla malucha przyjemnością. Jednak warto mieć na uwadze, że nie każde dziecko dobrze na nie zareaguje, więc dobrze jest o poradę w tej kwestii poprosić specjalistę oraz wybierać produkty testowane dermatologicznie.


Jak działają kosmetyki dla niemowląt?

W pierwszych miesiącach życia pielęgnacja niemowlaka ma przede wszystkim ochronić jego delikatną skórę. Skóra malucha nie jest jeszcze do końca rozwinięta i nie posiada tak silnej ochrony, jaką ma skóra dorosłego człowieka. Dlatego pielęgnacja noworodka opiera się w głównej mierze na nawilżaniu i natłuszczaniu jego skóry przy użyciu różnego rodzaju emolientów.

W pierwszych tygodniach życia, pielęgnacja dziecka polega przede wszystkim na oczyszczaniu skóry, jej ewentualnym nawilżaniu, jeżeli wydaje Ci się zbyt sucha lub szorstka. Kosmetyki mogą też chronić niemowlę przed czynnikami atmosferycznymi − jeżeli wychodzisz z nim na mróz lub na słońce dobrze jest stosować odpowiednie kremy ochronne.

Jakie kosmetyki dla noworodka wybierać i co powinny mieć w składzie? Przede wszystkim postaw na kosmetyki przeznaczone dla dzieci oraz takie, które będą miały odpowiednie atesty. Możesz też zwrócić uwagę na odczyn kosmetyków − dobrze jeżeli ich odczyn będzie optymalny na poziomie pH 5,5.

Kosmetyki oraz środki higieniczne dobrane powinny być do tego, w jakim celu je stosujesz. Inaczej bowiem pielęgnuje się włoski i głowę dziecka, a inaczej jego twarzy. Żeby nie podrażnić skóry dziecka, do mycia jego delikatnych włosków możesz wykorzystywać specjalne szampony dla niemowląt, np. z rumiankiem w składzie. Na szczególną uwagę zasługuje pielęgnacja pupy niemowlęcia, która po każdej zmianie mokrej pieluszki powinna być starannie umyta letnią wodą, osuszona i zabezpieczona specjalnymi preparatami, które chronić będą delikatną skórę przed odparzeniami. Przydatne w tym celu będą także chusteczki nawilżane.

Marki powiązane z kategorią: Kosmetyki dla dzieci