Szampony dla dzieci i niemowląt

  (71)
Sortuj według
Szampony do włosów

Szampony do włosów

Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa, podobnie jest w przypadku włosów. Szampon to jeden z podstawowych kosmetyków, których dobór w przypadku dzieci nie może być przypadkowy. Dbanie o skórę głowy malucha od pierwszych dni życia jest niezwykle istotne. Ma wpływ na dalszy porost i kondycję włosów oraz na stan skóry głowy. Prawidłowa pielęgnacja od samego początku, pozwoli Ci też zminimalizować lub całkiem uniknąć pojawiania się tzw. ciemieniuchy, która występuje u dzieci po ukończeniu 6. miesiąca życia. Dlatego dobry szampon dla dzieci to podstawa.


Szampon dla dzieci – jak go wybrać?

Apteki i drogerie oferują naprawdę szeroki asortyment kosmetyków do pielęgnacji ciała i włosów. Jaki powinien być szampon do włosów dla dzieci? Jego działanie powinno być dużo łagodniejsze niż szamponu dla osoby dorosłej. Szampon do włosów dla dzieci powinien zmyć nadmiar sebum, ale również nawilżyć i odżywić skórę głowy. Szampony do włosów dla dzieci różnicuje się głównie pod względem wieku malucha oraz potrzeb jego skóry. Jeżeli skóra jest atopowa, należy zastosować preparaty, które są jej dedykowane. Dla skóry suchej, poza oliwką, możesz wybrać szampony wspomagające jej nawilżenie.

By mieć pewność, że szampon, który wybraliśmy jest najwyższej jakości – możemy sprawdzić czy ma pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz atest PZH. Szampon, którego używasz nie powinien powodować wysuszania czy wysypki. Przede wszystkim jednak, jeżeli widzisz, że dziecko ma jakieś zmiany skórne wywołane użycie nowego kosmetyku, należy zgłosić się do lekarza.


Szampon dla niemowląt i dzieci starszych – jak go wybrać?

Najlepsze szampony dla noworodka to produkty zawierające emolienty. Szampon dla dzieci nie może uczulać, a kosmetyki z emolientami są hipoalergiczne, łagodzące, nawilżające i pielęgnujące zarazem. Nie podrażniają skóry ani oczu. Większość szamponów dla niemowląt nadawać się będzie również do mycia pozostałych części ciała niemowlaka. W skład tego typu kosmetyków wchodzą często łagodne składniki myjące oraz proteiny roślinne, które mają za zadanie chronić skórę dziecka przed wysuszeniem. Szampon dla najmłodszych dzieci powinien być łatwy w aplikacji i łatwo dać się spłukać, pozostawiając włosy miękkie, zdrowe i błyszczące.

Oprócz wspomnianych składników często preparaty te mogą zawierać wyciąg z rumianku lub lipy, które działają łagodząco i kojąco oraz lecytynę, która ma właściwości przeciwstarzeniowe. Czasem w ich produkcji używa się ekologicznego wyciągu z migdałów. Pantenol oraz oliwki dla dzieci z kolei pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia i ochronić ją przed podrażnieniami. Te szampony, które zawierają wyciąg z lawendy mogą podziałać na dziecko relaksująco. Znajdujące się w nich masło shea spowoduje z kolei, że skóra będzie zregenerowana. Aminokwasy z pszenicy wzmocnią strukturę włosa wnikając w jej największą warstwę.

Jeżeli dziecko ma wyjątkowo wrażliwą skórę, lepiej zrezygnować z zapachowych szamponów dla dzieci i postawić na dłuższe stosowanie emolientów, łagodnych nawet dla najbardziej wrażliwej skóry. Czasem zdarza się, że producenci zaznaczają na opakowaniach, że przy tworzeniu produktu uczestniczyli pediatrzy i dermatolodzy.


Szampon dla dzieci bez SLS – czyli jaki?

Przede wszystkim szampony dla dzieci nie powinny zawierać detergentów, przeciwutleniaczy, substancji zapachowych oraz barwników. Niektóre szampony dedykowane są dzieciom od dnia narodzin, inne można używać dopiero po kilku miesiącach, a kolejne przystosowane są dla dzieci starszych powyżej roku. Głównym zadaniem szamponu dla dzieci powinno być oczyszczenie skóry głowy bez podrażnień spojówek, skóry oraz błon śluzowych.

Szampony dla dzieci nie powinny zawierać również takich składników jak SLS, czyli detergentów z grupy siarczanów, które mogą prowadzić do wysuszania skóry, a w najgorszym wypadku do atopowego zapalenia skóry. Szampony dla dzieci i niemowląt muszą być łagodne, co w praktyce oznacza, że nie powinny wywoływać wysuszenia skóry, wysypki oraz wyjałowienia jej.

Marki powiązane z kategorią: Szampony do włosów