Leki na ból uszu, krople do uszu

  (43)
Sortuj według
Ból ucha

Ból ucha

Ból ucha zwany również otalgią, choć daje dość charakterystyczne i jednoznaczne objawy, ma bardzo różnorodne przyczyny. Mogą dotyczyć nie tylko chorób bezpośrednio związanych z narządem słuchu, ale również innych narządów i chorób ogólnorozwojowych. Niezależnie jednak od przyczyny, ból ucha to poważny dyskomfort. Nie ignoruj go, ponieważ z pozoru niewinny może być nie tylko objawem poważnych schorzeń, ale również przemienić się w poważne schorzenie, a infekcja może objąć także inne narządy. Co na ból ucha pomoże najlepiej? W ogólnodostępnej sprzedaży jest jednak wiele preparatów na ból ucha, które pomogą przyczynić się do złagodzenia dyskomfortu – m.in. spraye, tabletki bądź krople do uszu.







Poznaj przyczyny zanim zastosujesz krople do uszu lub inny lek na ból ucha



W przypadku bólu ucha przyczyny tego stanu mogą być niezwykle zróżnicowane. W zależności od miejsca występowania głównej dolegliwości wyróżnia się bóle pierwotne oraz wtórne. Pierwotny ból ucha ma swoje źródło właśnie w uchu – może rozwijać się tam stan zapalny. Ból powstały w wyniku zapalenia najczęściej dotyczy dzieci – wówczas najmłodsi mogą także doświadczać problemów ze słuchem oraz wykazywać podwyższoną temperaturę całego organizmu. W przypadku przerwania czy uszkodzenia błony bębenkowej przy stanie zapalnym może również pojawić się wydzielina ropna.







Inną pierwotną przyczyną jest zatkanie się tzw. trąbki słuchowej zwanej też przewodem Eustachiusza. Ten stan powoduje różnica ciśnień między ciśnieniem otoczenia a tym, jakie panuje w uchu środkowym. Taki ból najczęściej odczuwany jest bezpośrednio w narządzie słuchu, a osoba z taką dolegliwością określa go mianem ostrego, kłującego. W wyniku zatkania ucha wewnątrz narządu gromadzi się wydzielina, której nadmiar potęguje nieprzyjemne odczucia. Bóle o podłożu, jakim jest różnica ciśnień – np. przy nurkowaniu lub lataniu samolotem na znacznych wysokościach – mogą być nie jedynymi dolegliwościami. Często takim bólom towarzyszy również krwawienie z ucha.







Bóle ucha zewnętrznego mogą powstawać w wyniku zapalenia. Taki stan występuje niekiedy po długotrwałej ekspozycji na działanie wody. Stanom zapalnym towarzyszy wówczas wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, swędzenie oraz dolegliwości bólowe. Zapaleniu może ulegać małżowina – jest to niebezpieczne zwłaszcza, kiedy chorujesz na cukrzycę. Inne bóle ucha wynikają z uszkodzeń mechanicznych – przykładowo, podczas mechanicznego czyszczenia ucha. Naderwany zostaje wówczas przewód słuchowy. Jeżeli doświadczysz odmrożenia bądź odmrożenia ucha, ból dopadnie Cię prawdopodobnie również wtedy.







Nieostry i trudny w lokalizacji rodzaj bólu natomiast jest to ten nieostry, czyli rzutowany. Ta nazwa wynika z tego, że dociera do ucha wolniej przez sporą odległość, która dzieli schorowany obszar i ucho. Narządy, które mogą odpowiadać za rzutowane bóle ucha to m.in. gardło, krtań, przełyk. Może to być jednak również tchawica, nos, zatoki, a nawet jama ustna – zęby, szczęki, bądź dziąsła. Do bólu ucha mogą przyczynić się także problemy ze stawami. Najogólniej, bóle wtórne spowodowane są tym, że uszy niejako łączą się z danymi narządami za pośrednictwem konkretnych nerwów: usznych, czaszkowych, twarzowych czy potylicznych. Nerwy te transportują odczuwanie bólu np. ze stawów szczękowych właśnie do uszu.







Krople do uszu czy inne leki - co na ból ucha?



Leki na ból ucha wybieraj uważnie. Zanim zastosujesz jakikolwiek lek na ból ucha – bez recepty, czy przepisany przez lekarza, upewnij się, co jest przyczyną tego bólu. Pomoże Ci w tym wizyta u lekarza – stosowanie jakichkolwiek preparatów medycznych bez uprzedniej konsultacji lekarskiej może skutkować brakiem uzyskania pożądanych rezultatów. Jednak, kiedy przyczyna bólu ucha zostanie określona, a Ty będziesz wiedział, w jaki sposób zaradzić na swoje dolegliwości, w naszej aptece znajdziesz takie preparaty, jak: spray na ból ucha – tę formę preferują często rodzice małych dzieci – a ponadto krople do uszu, tabletki, olejki i inne leki na ból ucha bez recepty.







Sposób na uśmierzenie bólu ucha jest wiele. Przeciwbólowe olejki, tabletki lub krople na ból ucha bez recepty są często pierwszymi preparatami, po które sięgasz, aby sobie ulżyć i pozbyć się dyskomfortu. Jednak samodzielne leczenie nie zawsze wystarcza i jeśli dopadnie Cię ból ucha, krople mogą nie wystarczyć. Bywa, że jedynie ugasisz ból, ale przyczyna pozostanie. Dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnostyka i dobór odpowiednich środków – często jest to także przepisany przez lekarza antybiotyk – na ból ucha lub inne dolegliwości, które go powodują.







Bagatelizowany ból uszu nie tylko sprawia, że Twoje codzienne funkcjonowanie jest utrudnione. Może też prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji od zapalenia pozostałych partii narządu słuchu, poprzez rozprzestrzenienie się na układ oddechowy, aż po wywołanie czasowej lub trwałej utraty słuchu. Reagowanie na sygnały wysyłane przez własny organizm to podstawa w zachowaniu dobrej kondycji zdrowotnej.

Marki powiązane z kategorią: Ból ucha