Nurofen Express Forte ( Ibuprofenum 400 mg, tabletki powlekane ), 10 kapsułek

Marka: NUROFEN

Dostępny

8,75
Darmowa dostawa od 200,00 zł

O produkcie

100003866

Ibuprofen należy do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ).

Ciąża

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.
Leku Nurofen Exprerss Forte nie wolno stosować z następującymi lekami:
- lekami przeciwbólowymi, kwasem acetylosalicylowym lub innymi niesteroidowymi
lekami przeciwzapalnymi,
- lekami przeciwnadciśnieniowymi (np. moczopędnymi),
- lekami przeciwzakrzepowymi,
- zydowudyną,
- litem i metotreksatem,
- kortykosteroidami.

Dawkowanie

Do stosowania doustnego, wyłącznie krótkotrwałego. Nie należy żuć kapsułek.

Działania niepożądane można zminimalizować poprzez stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez najkrótszy czas konieczny do złagodzenia objawów (patrz punkt 4.4).

Dorośli oraz dzieci i młodzież o masie ciała powyżej 40 kg (12 lat i starsi): Dawka początkowa to jedna kapsułka popijana wodą. W razie konieczności jedna kapsułka co 6 godzin. Nie należy przyjmować więcej niż 3 kapsułki (1200 mg) w ciągu 24 godzin.

Dzieci i młodzieży w wieku 12 - 18 lat

Należy zasięgnąć porady lekarza, jeśli podawanie leku jest konieczne przez więcej niż 3 dni lub jeśli objawy ulegają nasileniu.

Dorośli

Jeśli po upływie 3 dni w przypadku leczenia gorączki lub 4 dni w przypadku leczenia bólu nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Pacjenci o wrażliwym żołądku powinni przyjmować produkt Nurofen Express Forte podczas posiłku.

Po zażyciu produktu tuż po jedzeniu, początek działania produktu Nurofen Express Forte może ulec opóźnieniu. W takiej sytuacji nie zażywać większej dawki produktu leczniczego Nurofen Express Forte niż zalecana w punkcie 4.2 (Dawkowanie) oraz w krótszym odstępie czasu niż zalecany.

Szczególne grupy pacjentów

Osoby w podeszłym wieku:

Nie jest wymagane dostosowanie dawki. Ze względu na profil potencjalnych działań niepożądanych (patrz punkt 4.4) zaleca się, aby osoby w podeszłym wieku były szczególnie uważnie obserwowane.

Niewydolność nerek

U pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym zaburzeniem czynności nerek nie jest konieczne zmniejszenie dawki (pacjenci z ciężką niewydolnością nerek, patrz punkt 4.3).

Niewydolność wątroby (patrz punkt 5.2)

U pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym upośledzeniem czynności wątroby nie jest konieczne zmniejszenie dawki (pacjenci z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby, patrz punkt 4.3).

Dzieci i młodzież:

Stosowanie u dzieci i młodzieży, patrz punkt 4.3.

Dystrybutor

Reckitt Benckiser ( Poland ) S.A.
Ul. Okunin 1
05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek Nurofen Express Forte może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Często
zaburzenia przewodu pokarmowego, np. zgaga, bóle brzucha, nudności, niestrawność, wymioty, wzdęcia, biegunka, zaparcia, niewielkie krwawienie z żołądka i (lub) dwunastnicy mogące w wyjątkowych przypadkach powodować niedokrwistość
Niezbyt często
owrzodzenie żołądka lub jelit czasem z towarzyszącym krwawieniem i perforacją, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej z owrzodzeniem (wrzodziejące zapalenie jamy ustnej), zapalenie błony śluzowej żołądka (zapalenie żołądka), zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Crohna, zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego takie jak bóle głowy, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość lub zmęczenie, zaburzenia widzenia, reakcje alergiczne, takie jak wysypka, świąd skóry i napady astmy.
Rzadko
szumy uszne (dzwonienie w uszach), uszkodzenie nerki (martwica brodawek) oraz zwiększenie stężenia kwasu moczowego we krwi
Bardzo rzadko
podczas stosowania NLPZ zgłaszano przypadki obrzęków, nadciśnienia tętniczego i niewydolność serca, zapalenie przełyku lub trzustki, tworzenie się zwężeń jelita, podczas ospy wietrznej obserwowano poważne zakażenia skóry i tkanek miękkich, zmniejszenie ilości oddawanego moczu i obrzęki (szczególnie u pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi lub zaburzeniem czynności nerek); obrzęki i zmętnienie moczu (zespół nerczycowy); zapalenie nerek (zapalenie śródmiąższowe) mogące prowadzić do ostrej niewydolności nerek., zaburzenia wytwarzania komórek krwi: pierwszymi objawami są: gorączka, ból gardła, powierzchowne owrzodzenia w jamie ustnej, dolegliwości grypopodobne, silne osłabienie, krwawienia z nosa oraz krwawienia skórne. W takim przypadku należy natychmiast przerwać leczenie i skontaktować z lekarzem, reakcje psychotyczne i depresja, opisywano przypadki zaostrzenia stanów zapalnych związanych z zakażeniem (np. martwicze zapalenie powięzi) w wyniku stosowania niektórych leków przeciwbólowych (NLPZ). , wysokie ciśnienie krwi, kołatanie serca, niewydolność serca, zawał serca, zaburzenia czynności wątroby, uszkodzenie wątroby, szczególnie podczas długotrwałego leczenia, nieudolność wątroby, ostre zapalenie wątroby, podczas stosowania ibuprofenu obserwowano objawy aseptycznego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych ze sztywnością karku, bólem głowy, nudnościami, wymiotami, gorączką i zaburzeniami świadomości, ciężkie reakcje skórne takie jak wysypka z towarzyszącym zaczerwienieniem i powstawaniem pęcherzy (np. zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka/zespół Lyella), utrata włosów (łysienie), ciężkie, uogólnione reakcje nadwrażliwości, zaostrzenie astmy lub skurczu oskrzeli.
Lek zawiera barwnik czerwień koszenilową (E 124), który może powodować reakcje alergiczne.
Lek może nieznacznie zwiększać ryzyko wystąpienia ataku serca (zawału) lub udaru.

Działanie

Leki te (NLPZ) działają poprzez zmianę odpowiedzi organizmu na ból i wysoką temperaturą.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Osoby ze stwierdzoną nietolerancja niektórych cukrów powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania tego leku.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn: Podczas krótkotrwałego stosowania dawek terapeutycznych lek nie ma wpływu, lub ma nieznaczny wpływ na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Ciąża: Należy poinformować lekarza, Jeśli pacjentka podejrzewa, że jest w ciąży. O ile lekarz nie zaleci inaczej, należy unikać stosowania leku Nurofen Express Forte w pierwszym i drugim trymestrze ciąży.
Kamienie piersią: Ibuprofen i jego metabolity mogą w małych dawkach przenikać do mleka matki. Lek może być stosowany podczas karmienia piersią, Jeśli jest przyjmowany w zalecanej dawce oraz przez najkrótszy możliwy czas.
- Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
- Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C
- Przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w celu ochrony przed wilgocią.

Producent

Reckitt Benckiser

Przeciwwskazania

Kiedy nie przyjmować leku Nurofen Express Forte:
- w przypadku nadwrażliwości na ibuprofen, czerwień koszenilową (E124) lub którykolwiek ze składników leku
- Jeśli u pacjenta występowała duszność, astma, nieżyt nosa, obrzęk lub pokrzywka podczas wcześniejszego stosowania kwasu acetylosalicylowego (aspiryna) lub innych podobnych środków przeciwbólowych (NLPZ),
- Jeśli pacjent ma (lub miał dwa lub więcej epizody) owrzodzenie żołądka I (lub) dwunastnicy (wrzód trawienny) lub krwawienie,
- Jeśli u pacjenta występowało krwawienie lub perforacja w obrębie przewodu pokarmowego podczas wcześniejszego stosowania NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne),
- Jeśli u pacjenta występują niewyjaśnione zaburzenia układu krwiotwórczego,
- Jeśli u pacjenta występuje skłonność do niekontrolowanego krwawienia (krwotok) lub zaburzeń krzepnięcia,
- Jeśli pacjent ma ciężką niewydolność wątroby, nerek lub serca,
- Jeśli pacjentka jest w ostatnim trymestrze ciąży
- Jeśli pacjent jest poważnie odwodniony (z powodu wymiotów, biegunki lub niedostatecznego przyjmowania płynów),
- Jeśli u pacjenta występuje krwawienie naczyniowo-mózgowe lub inne czynne krwawienie.

Skład

Każda kapsułka zawiera 400 mg ibuprofenu.
Ponadto lek zawiera: Makrogol 600, Potasu wodorotlenek, Woda oczyszczona, Sorbitol ciekły, częściowo odwodniony, Woda oczyszczona, Czerwień koszenilowa (E124)
Tusz: Opacode WB White NS-78-18011 O składzie: Tytanu dwutlenek (E171), Glikol propylenowy Hypromeloza 3 cP
Substancje pomocnicze w przetwarzaniu: Triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha Lecytyna
Lek Nurofen Express Forte zawiera sorbitol.

Przyjmowanie innych leków

Jeśli mimo przyjmowania leku dolegliwości bólowe i gorączka nie ustępują, nasilają się lub pojawiają się nowe, dodatkowe objawy, należy skontaktować się z lekarzem.

Stosowanie leku u dzieci

Lek nie jest wskazany dla dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Wskazania

Lek Nurofen Express Forte przeznaczony jest do stosowania u dorosłych oraz dzieci i młodzieży o masie ciała powyżej 40 kg (w wieku 12 lat i powyżej), w objawowym leczeniu:
- łagodnego i umiarkowanego bólu, np. bólu głowy, bólu miesiączkowego, bólu zęba
- gorączki i bólu związanego z przeziębieniem