Przejdź do głównej treści

Probiotyki ginekologiczne - globulki dopochwowe i tabletki doustne

  (31)

Flora bakteryjna chroni kobiety przed infekcjami, nie tylko intymnymi, ale również ze strony układu moczowego. Aby zadbać o zdrowie układu moczowo-płciowego, można sięgnąć po probiotyki ginekologiczne. Zależnie od potrzeb, dostępne są one formie globulek dopochwowych i doustnych kapsułek. Stosuje się je profilaktycznie i w walce z nawracającą infekcją bakteryjną i grzybiczą. Wśród popularnych marek znajdziesz Trivagin, Iladian czy LaciBios

Sortuj:

sortowanie tytułów informacji prawnych

informacje o sortowaniu tekstów prawnych

Pokaż 23 z 31 wyników

Probiotyki ginekologiczne

Probiotyki ginekologiczne

Czym jest probiotyk dopochwowy?

Probiotyk dopochwowy bez recepty to preparat ginekologiczny stosowany zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo – podczas infekcji intymnej. Jego głównym składnikiem są bakterie z rodzaju Lactobacillus, które naturalnie wchodzą w skład flory bakteryjnej pochwy, chroniąc ją przed patogennymi bakteriami oraz grzybami, w tym drożdżakami Candida. Probiotyki dopochwowe nie tylko zapobiegają infekcjom, ale również wspierają nawilżenie i regenerację pochwy. Wiele kobiet, zwłaszcza w okresie menopauzy, stosuje je w przypadku suchości i podrażnienia pochwy. Warto zaznaczyć, że oprócz probiotyków ginekologicznych stosowanych dopochwowo, pomocne mogą okazać się globulki na suchość pochwy, zawierające składniki prebiotyczne (np. inulinę) i nawilżające (np. kwas hialuronowy). Wspomagają one regenerację wyściółki pochwy oraz pośrednio wpływają na jej mikrobiom.

Co to jest probiotyk ginekologiczny doustny?

Probiotyki ginekologiczne są dostępne również w formie doustnej. Stosuje się je zapobiegawczo i w przypadku nawracających infekcji układu moczowo-płciowego. Oprócz wspierania flory bakteryjnej okolic intymnych, doustne probiotyki ginekologiczne wpływają także na mikrobiom jelitowy, który wspiera odporność całego organizmu. Warto zaznaczyć, że kobiety w okresie klimakterium sięgają nie tylko po leki na menopauzę, ale również po różnego rodzaju naturalne probiotyki ginekologiczne bez recepty oraz żele dopochwowy z probiotykami.

Probiotyk dopochwowy bez recepty – jaki ma skład?

Podstawą każdych probiotyków dopochwowych są bakterie kwasu mlekowego, czyli pałeczki z rodzaju Lactobacillus. Każda kapsułka może zawierać 1 lub więcej szczepów, a także dodatek kwasu mlekowego. Probiotyki dopochwowe w kapsułkach można stosować w początkowej fazie choroby, np. zapalenia pochwy. W przypadku jednak, gdy ich działanie jest za słabe, wiele kobiet decyduje się na terapię wspomagającą z użyciem leków na infekcje intymne.

Jak probiotyki dopochwowe wspierają florę bakteryjną pochwy?

Probiotyki ginekologiczne stosowane dopochwowo wspierają florę bakteryjną pochwy poprzez dostarczanie szczepów bakterii kwasu mlekowego, głównie z rodzaju Lactobacillus. Mikroorganizmy te wytwarzają kwas mlekowy, który pomaga utrzymać kwaśne pH pochwy – środowisko niekorzystne dla rozwoju wielu patogenów, w tym drożdżaków z rodzaju Candida. Tym samym probiotyki dopochwowe bez recepty wspomagają odbudowę równowagi mikrobiologicznej i zapobiegają nawrotom infekcji intymnych.

W sposób pośredni przyczyniają się również do utrzymania odpowiedniego nawilżenia pochwy, choć same nie zawierają substancji nawilżających. Zatem nie można ich uznać za klasyczne globulki dopochwowe o działaniu nawilżającym. Ich wsparcie dla mikrobiomu chroni jednak nie tylko przed infekcjami, ale także przed przesuszeniem śluzówki w różnych etapach życia kobiety, np. w menopauzie lub ciąży.

Jak probiotyki dopochwowe mogą zapobiegać infekcjom intymnym?

Najlepsze probiotyki dopochwowe mają na celu uzupełnić i wzmocnić naturalny mikrobiom pochwy, który chroni przed namnażaniem chorobotwórczych drobnoustrojów. Wspierają prawidłowe pH i równowagę flory bakteryjnej, co pomaga ograniczyć ryzyko zakażeń bakteryjnych czy grzybiczych. Nie są to klasyczne globulki czy tabletki dopochwowe na infekcje, ale mogą łagodzić objawy w ich początkowej fazie i zmniejszać ryzyko ich nawrotu.

Jakie są formy probiotyków dopochwowych?

Probiotyki ginekologiczne stosowane dopochwowo dostępne są w formie:

  • tabletek dopochwowych,
  • globulek, nazywanych również czopkami dopochwowymi,
  • kapsułek dopochwowych.

Probiotyki dopochwowe występują w różnych wielkościach opakowań, np. po 7, 10, 14, a nawet 28 lub 40 sztuk.

Probiotyczne globulki dopochwowe czy probiotyk doustny?

Kobiety mogą zastanawiać się nad wyborem odpowiedniego preparatu ginekologicznego. Zwykle stają przed wyborem między probiotycznymi globulkami lub doustnymi kapsułkami. Za wyborem każdego z nich stoją nieco inne wskazania. Formy dopochwowe są wskazane m.in. w leczeniu istniejącej infekcji lub w ramach odbudowy mikrobioty pochwy po właściwym leczeniu. Z kolei doustne probiotyki ginekologiczne mogą okazać się istotnym wsparciem w przypadku infekcji, np. cewki moczowej. Dodatkowo można je bezpiecznie łączyć np. z lekami na zapalenie pęcherza moczowego.

Probiotyki w kapsułkach dopochwowych – jak je stosować?

Probiotyki dopochwowe to wyroby medyczne lub leki bez recepty. Sposób ich stosowania jest opisany w ulotce lub na opakowaniu. Większość dopochwowych probiotyków ginekologicznych stosuje się wieczorem, zwykle 1 kapsułkę (globulkę) aplikuje się głęboko do pochwy, np. w pozycji leżącej. Z kolei doustne probiotyki ginekologiczne stosuje się niezależnie od pory dnia.

FAQ - Najczęstsze pytania dotyczące proobiotyków ginekologicznych

Jak działają probiotyki ginekologiczne?

Jaki probiotyk ginekologiczny wybrać?

Kiedy zastosować probiotyk ginekologiczny?

Jak długo trwa kuracja probiotykami dopochwowymi?

Marki powiązane z kategorią: Probiotyki ginekologiczne

Uwaga