Choroba lokomocyjna. Gdy myśl o podróży przyprawia Cię o mdłości…

14. 5. 2019 · Irmina Turek · 4 minuty czytania
  • choroby
Choroba lokomocyjna. Gdy myśl o podróży przyprawia Cię o mdłości…

Choroba lokomocyjna może przyprawiać o zawroty głowy. Dosłownie! Choroba lokomocyjna to zaburzenie w funkcjonowaniu błędnika. Może mijać z wiekiem i częściej cierpią na nią dzieci, niż dorośli. Istnieje parę sposobów, które pomogą się z nią uporać i sprawią, że podróżowanie będzie się dobrze kojarzyć już od dziecka.

Co to jest choroba lokomocyjna?

Choroba lokomocyjna, zwana również w medycynie jako kinetoza, to zestaw objawów, jakie występują podczas podróży. Może ona uaktywniać się zarówno podczas podróży autem, statkiem, jak i samolotem. Najczęściej występuje u dzieci, ale może dotyczyć też dorosłych. Często też objawy pojawiające się podczas podróżowania tracą na sile wraz z wiekiem. Osoba dorosła sporadycznie może odczuć objawy choroby lokomocyjnej, podczas gdy w dzieciństwie każda podróż była dużym wyzwaniem.

choroba lokomocyjna

Z czego wynika choroba lokomocyjna?

Wszystkie objawy, jakie pojawiają się w trakcie podróży, wynikają z podrażnienia błędnika. Błędnik to  struktura, która znajduje się w uchu wewnętrznym. Odpowiada ona m.in. za utrzymanie równowagi. W praktyce do błędnika docierają sygnały i wrażenia odbierane przez zmysły odnośnie położenia ciała i warunków, w jakich przebywa. W porozumieniu z mózgiem błędnik odpowiada za to, jakie czynności powinien wykonać człowiek, żeby zachować równowagę.

wygląd błędnika

Dlatego też wszelkie zaburzenia pracy tej struktury przekładają się na zawroty głowy i problemy z równowagą, co skutkuje nudnościami i złym samopoczuciem. I z tym związana jest choroba lokomocyjna. Kiedy się ujawnia? Podczas podróży do organizmu dociera wiele sprzecznych sygnałów i dochodzi do swego rodzaju skołowania i utrudnienia pracy struktur koordynujących równowagę.

Ciało zarówno znajduje się we względnym spoczynku, jak i porusza z często sporą prędkością. Ponadto często niespodziewanie pojawiają się zakręty czy fale, które dodatkowo potęgują te doznania.

Jakie są objawy choroby lokomocyjnej?

Jak poznać, że to choroba lokomocyjna? Objawy choroby to nudności i wymioty. Towarzyszyć im mogą również zawroty głowy w efekcie, których po wyjściu z pojazdu mogą wystąpić zaburzenia równowagi. Dodatkowo, osoba, która cierpi na chorobę lokomocyjną może być blada i mieć słabiej wyczuwalne tętno. Niektórzy pasażerowie oprócz wyżej wymienionych objawów mogą odczuwać problemy z oddychaniem.

choroba lokomocyjna objawy

Oczywiście objawy mogą nasilać się w zależności od środka transportu, którym się przemieszczasz, rodzaju trasy (mniej czy bardziej kręte drogi), warunków panujących wewnątrz pojazdu czy też nawet sposobu prowadzenia (czy pojazd porusza się mniej czy bardziej płynnie).

Jak pozbyć się choroby lokomocyjnej?

Z zazdrością myślisz o znajomych, którzy opowiadają, ile to książek są w stanie przeczytać w podróży? Niestety, całkowicie i raz, a dobrze choroby lokomocyjnej nie da się pozbyć. Istnieją jednak różne metody, jak sobie z nią radzić. Sposoby na chorobę lokomocyjną są różne. Są to zarówno środki farmakologiczne, jak i pewnego rodzaju nawyki i sposoby postępowania, pomogą ograniczyć intensywność objawów.

choroba lokomocyjna nudności

W aptekach dostępnych jest wiele produktów, które pomogą ustrzec się choroby lokomocyjnej lub załagodzić jej objawy. Zarówno dla dzieci, jak i dorosłych dostępne są preparaty na bazie imbiru, zarówno w formie tabletek, lizaków, syropów jak i cukierków. Imbir hamuje nudności i przeciwdziała wymiotom. Żeby najlepiej uchronić się przed objawami dobrze jest przyjąć preparat chwilę przed rozpoczęciem podroży. Co ciekawe, preparaty na bazie imbiru mogą również pomóc na nudności pojawiające się na początku ciąży. Sprawdź to w artykule: Mdłości w ciąży: co pomaga w pierwszych miesiącach ciąży?

jak pozbyć się choroby lokomocyjnej - imbir

Dodatkowo, u starszych dzieci i dorosłych stosować można preparaty z dimenhydrinatem, substancją farmakologiczną o działaniu przeciwwymiotnym. Charakterystycznym działaniem niepożądanym tych produktów jest pojawienie się nadmiernej senności  (co w niektórych sytuacjach może okazać się również pożądane).

Żeby załagodzić objawy lub ustrzec się przed ich pojawieniem warto podczas podroży zapewnić sobie dostęp świeżego powietrza, nie jeść przed drogą obfitych posiłków i podróżować przodem do kierunku jazdy. Dobrze jest patrzeć na linie horyzontu, ale starać się nie skupiać wzroku zbyt długo na konkretnym punkcie. Pomóc mogą również cukierki miętowe lub guma do żucia. 

Więcej artykułów na ten temat