Podkład do cery naczynkowej − jak go dobrać, żeby przykryć naczynka?

9. 10. 2018 · 4 minuty czytania

Cera naczynkowa wymaga wyjątkowej pielęgnacji. Jak o nią zadbać? Co zrobić, by cieszyć się pięknym wyglądem? Jak wykonać makijaż, by zatuszować niedoskonałości? Sprawdź!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Podkład do cery naczynkowej − jak go dobrać, żeby przykryć naczynka?

Cera naczynkowa ma niejedno oblicze. W większości przypadków rozszerzone i widoczne naczynka widać na skórze wrażliwej, przesuszonej i delikatnej. Poszerzone naczynka mogą doskwierać też osobom z cerą trądzikową i tłustą, m.in. to główny problem osób z trądzikiem różowatym. Jak przykryć rozszerzone naczynka i jaki podkład do cery naczynkowej wybrać? Oto kilka wskazówek!

Dobry podkład do cery naczynkowej − składniki aktywne

Jeżeli masz cerę naczynkową, to kremy BB nie na wiele się zdadzą. Jeżeli chcesz dobrze zatuszować naczynka, zdecydowanie postaw na cięższe podkłady w kremie lub w pudrze, które dobrze pokryją naczynka.

W składzie podkładów do cery naczynkowej możesz szukać witaminy C, a także pochodnych retinoidów. Witamina C pomoże Ci rozświetlić cerę, a także pomoże wzmocnić ściany naczynek. Podobnie będą zachowywać się retinoidy.

Sprawdź też, jak prawidłowo oczyszczać twarz.

Dobry podkład do cery naczynkowej - konsystencja

 

Przy cerze naczynkowej niezwykle istotny jest filtr UV. Promieniowanie słoneczne może tylko zaostrzyć zaczerwienienie na twarzy i spowodować, że naczynka już widoczne zaczną się poszerzać lub też na skórze zaczną pojawiać się nowe pajączki. Dlatego w składach podkładów do twarzy szukaj wysokich filtrów. Składnikami aktywnymi, które chronią skórę przed promieniami UV są dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Filtr przeciwsłoneczny SPCF 20 zawiera np. delikatny fluid intensywnie kryjący Pharmaceris F.

Działanie podkładu zawsze możesz wzmocnić odpowiednim kremem ochronnym. Nakładaj go przed aplikacją podkładu lub też zmieszaj go najpierw z samym podkładem. Dzięki temu dobrze nawilżysz twarz, zabezpieczysz naczynka i jednocześnie przykryjesz je podkładem.

 

    Podkład dla cery naczynkowej − jak go wybrać?

    Podkład do cery naczynkowej tak naprawdę powinien być w pierwszej kolejności dostosowany do typu Twojej skóry. Jeżeli masz skórę tłustą i z tendencją do trądziku to postaraj się wybierać podkłady do twarzy o dobrym kryciu, ale o lekkiej konsystencji i matowym wykończeniu. Podkład taki nie powinien blokować porów − Twoja skóra powinna pod nim oddychać. Jeżeli konsystencja podkładu będzie zbyt lekka, prześwitująca i nie pokryje naczynka, zawsze możesz wykorzystać miejscowo, pod podkład, korektor do twarzy. Niektóry specjaliści polecają korektor o zielonym odcieniu − w ten sposób zniwelujesz kolor czerwony. Ale równie dobrze możesz wybrać korektor w odcieniu swojej skóry o wyższym kryciu i zastosować go tylko na problematyczne miejsca na skórze. Pamiętaj, żeby takie korektor dobrze połączyć z podkładem, aby nie pojawiały się na skórze suche, ciemniejsze placki.

    jak wybrać podkład dla cery naczynkowej

     

    Jeżeli masz z kolei typową suchą, wrażliwą skórę naczynkową, to przyda Ci się podkład o ze składnikami nawilżającymi. Możesz zastosować tu cięższe podkłady, o gęstszej konsystencji i lepszym kryciu. Taki efekt da np. podkład do skóry naczynkowej Vichy Dermablend. Ma on wyraźnie ciężą konsystencję i dobrze kryje wszelkie niedoskonałości i depigmentację. Dodatkowo ma dość wysoki filtr przeciwsłoneczny − SPF 35.

    Do cery naczynkowej najlepiej nadadzą się podkłady w kremie, takie jak La Roche Posay Toleriane Teint, podkład korygujacy. Podkłady mineralne, sypkie nie zawsze przykryją czerwone naczynko na skórze. Możesz je jednak stosować w połączeniu z dobrze kryjącym korektorem korygującym dekoloryzację skóry i bazą pod podkład.

    Nie bez znaczenia pozostaje też dobranie odpowiedniego koloru podkładu. Pamiętaj, żeby kolor zawsze testować na linii szczęki, a nie jak zwykło się to robić na ręce. Odcień Twojej skóry na dłoni i na twarzy może się znacznie różnić. Dlatego najlepiej przetestuj go w miejscu, w którym będziesz go nakładać. Linia szczęki to newralgiczny punkt przy makijażu i bardzo często właśnie w tym miejscu widać źle dobrany kolor podkładu. Pamiętaj, żeby podkład zawsze dobrze rozetrzeć i zblendować ze skórą. Jeżeli masz odcień oliwkowy skóry, sprawdzą się u Ciebie bardziej oliwkowe i żółtawe kolory podkładu. Dla osób z różowawym odcieniem skóry zdecydowanie przeznaczone są cieplejsze tonacje podkładu.

    dobranie odpowiedniego koloru podkładu

     

    Zwróć też uwagę, żeby podkład nie był zbyt ciemny lub zbyt jasny. Za ciemny podkład będzie Cię postarzał i będzie wyglądał nieestetycznie. Z kolei, biaława, jasna, porcelanowa maska sprawi, że będziesz wyglądała na chorą. Podkład w kremie zawsze dobrze jest przykryć transparentnym pudrem, który pomoże się makijażowi utrzymać na dłużej. Spróbuj też nadać swojej twarzy trójwymiaru. Spróbuj konturowania tłustymi kosmetykami. Pisałam o nim w artykule: Konturowanie twarzy na mokro krok po kroku.

    nakładanie podkładu na twarz

    Cera naczynkowa − jak ją chronić?

    Podkład do cery naczynkowej powinien uzupełniać ochronę skóry i czerwonych pajączków na twarzy. Pamiętaj, że pielęgnacja skóry naczynkowej, to nie tylko przykrycie ich odpowiednim rodzajem fluidu. To także chronienie jej przed szkodliwymi czynnikami, jak słońce czy rozgrzewające, poszerzające naczynka składniki kosmetyków. Unikaj eksfoliacji grubymi peelingami cukrowymi. Zamiast tego wykorzystaj delikatniejsze peelingi enzymatyczne. Dobierz też odpowiedni krem ochronny z retinolem, który wzmocni naczynka i pomoże Ci zmniejszyć zaczerwienienie na twarzy.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora