Świecąca skóra twarzy: jak przygotować ją pod makijaż?

6. 4. 2018 · 2 minuty czytania

Twoja skóra twarzy szybko się przetłuszcza i świeci? Sprawdź, jak przygotować ją pod makijaż! Dowiedz się również, jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja cery!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Świecąca skóra twarzy: jak przygotować ją pod makijaż?

Świecąca skóra na twarzy sprawia, że makijaż po paru godzinach znika z powierzchni Twojej skóry. Dlaczego? Bo tłuszcz działa jak świetny środek do demakijażu. Przy skórze tłustej i mieszanej bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Jak zrobić makijaż, żeby się nie świecić? Oto kilka trików, które pozwolą Ci przygotować skórę pod makijaż tak, żeby utrzymał się cały dzień.

Jeżeli Twoje sposoby na świecenie się twarzy, to wybranie matującego podkładu do twarzy i zasypanie go toną transparentnego pudru − to niestety wybrałaś niewłaściwą drogę. W ten sposób możesz tylko zatkać pory swojej skóry, która zareaguje nadprodukcją sebum. Dużo ważniejsze niż kosmetyki do samego makijażu jest odpowiednie przygotowanie skóry, czyli jej oczyszczenie, stonizowanie, nałożenie pochłaniającego sebum i nawilżającego kremu. Dopiero potem przychodzi czas na zabawę z kolorowymi kosmetykami i właściwym makijażem.

Oczyszczanie i pielęgnacja skóry

Zacznijmy od podstaw: jeżeli Twoja skóra nadmiernie się świeci oznacza to, że masz skórę mieszaną lub skórę tłustą. Te dwie informacje w gruncie rzeczy bardzo Ci pomogą, bo jeśli wybierasz kosmetyki przeznaczone do tego rodzaju cery, dostarczysz skórze tego, czego potrzebuje.

Pierwszym krokiem w pielęgnacji skóry tłustej jest jej odpowiednie oczyszczenie z nadmiaru sebum i łoju. O tym, jak wybrać dobry żel do oczyszczania twarzy, pisałam w artykule: Internet zdecydował − najlepsze żele do mycia twarzy na cerę tłustą. Pamiętaj, że dobrą praktyką przy oczyszczaniu cery tłustej i mieszanej jest mycie jej odpowiednim preparatem rano i wieczorem.

Rano i wieczorem, po oczyszczeniu twarzy, staraj się także przemyć skórę tonikiem. Pamiętaj, żeby tonik nie miał w swoim składzie alkoholu i żeby dodatkowo nie wysuszał Twojej skóry. Skóra tłusta wbrew pozorom potrzebuje dużo nawilżenia. A nakładając na nią preparaty z alkoholem, sprawisz, że do skóry trafi informacja, że jest za sucha i nadprodukcja substancji natłuszczających skórę zacznie się na całego. O tym, jak wybrać tonik do skóry tłustej i trądzikowej pisałam w artykule: 5 najlepszych toników do skóry trądzikowej.

Oczyszczanie i pielęgnacja świecącej skóry twarzy

 

Świecąca skóra twarzy ma też tendencje do rozszerzonych i zanieczyszczonych porów. Sebum, które pojawia się na Twojej skórze wnika w pory, zapycha je i utlenia, przez co na skórze powstają brzydkie czarne kropki (wągry). O swoje pory możesz zadbać już na etapie tonizacji i wybrać kosmetyk, który sobie z nimi poradzi, np. tonik zwężający pory La Roche-Posay Effaclar.

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Aleksandra Anna Wolska
  Aleksandra Anna Wolska
  Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Aleksandra Anna Wolska
  Aleksandra Anna Wolska
  Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
  Przeczytaj więcej od tego autora