Nawilżenie skóry twarzy − obalamy mity!

8. 2. 2021 · 7 minut czytania

Jak utrzymać właściwe nawilżenie skóry? Krem z kwasem hialuronowym to nie wszystko! Poznaj najczęściej powtarzane mity na temat pielęgnacji skóry suchej i dowiedz się, jak prawidłowo o nią dbać!

Redakcja Dr. Max
Redakcja Dr. Max
Nawilżenie skóry twarzy − obalamy mity!

Dorosły człowiek składa się w 70% z wody − to prawie 50 litrów przy wadze ok. 70 kg! H2O stanowi także główny składnik Twojej skóry, o której kondycję musisz dbać każdego dnia. Niestety, wokół tematu jej prawidłowego nawilżenia narosło wiele mitów. Zobacz, które z nich znajdują potwierdzenie w nauce, a które to bajki przekazywane sobie z ust do ust.   

Woda a nawilżenie skóry

Już wiesz, że w przeważającej mierze Twoje ciało składa się z wody. To także podstawowy składniki Twójej skóry. Najwięcej wody znajduje się w skórze właściwej − ok. 80%. Jednak o tym, czy jest ona odpowiednio nawodniona, decyduje także poziom nawilżenia warstwy rogowej (składa się aż w 10 − 13% z wody) i naskórka (w którym woda stanowi ok. 60% składu).

Poziom nawilżenia skóry nie jest stały. Wpływają na to czynniki zewnętrzne czy naturalne parowanie. Dlatego ważne, żeby dostarczyć jej codziennej dawki nawilżenia. Ale czy wiesz, jak odpowiednio nawilżyć skórę? W Internecie krąży wiele mitów na temat tego, jak dobrze nawodnić skórę. Pytanie tylko, które z nich mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Sprawdź też, dlaczego gliceryna stanowi skuteczny sposób na nawilżenie cery.

Woda a nawilżenie skóry

 

Nawilżenie skóry twarzy − mity

MIT 1. „Piję dużo wody, więc moja skóra jest odpowiednio nawilżona”

Człowiek powinien wypijać dziennie średnio od 2 do 2,5 litra wody lub napojów na bazie wody (pomijając kawę i herbatę). Ale dobre nawodnienie organizmu nie oznacza dobrego nawilżenia Twojej skóry.

Prawidłowy poziom nawilżenia zapewnia Ci płaszcz hydrolipidowy. To połączenie m.in. wody, lipidów oraz NMF (Naturalnego Czynnika Nawilżającego). Chroni Twoją skórę przed utratą wody, co następuje w wyniku naturalnego procesu TEWL (ang. Transepidermal Water Loss, Przeznaskórkowa Utrata Wody). Żeby utrzymać go w dobrej kondycji, stosuj odpowiednią pielęgnację, która wpłynie na NMF. Naturalny Czynnik Nawilżający ma zdolność wiązania i zatrzymywania wody w warstwie rogowej skóry, co pozwala zapewnić jej odpowiednie nawilżenie.

 

Nawilżenie skóry twarzy - picie wody

 

Natalia Klonowska pisze:

„Takie wsparcie zapewnią m.in. cukry hydrofilowe (np. ksylitol), obecne w intensywnie nawilżających kremach do twarzy. Ich rola polega na ograniczaniu dyfuzji i utraty wody ze skóry. Jeżeli masz skórę normalną lub mieszaną, sięgnij po lekki krem nawilżający SVR Hydraliane Legere lekki krem nawilżający. Poza cukrami krem jest wzbogacony wodą fizjoadaptowalną. Jej składniki upodabniają się do substancji obecnych w skórze i dostarczają komórkom stałego nawilżenia.

W przypadku skóry suchej lepszym rozwiązaniem będzie krem nawilżający o bogatej konsystencji Bioderma Hydrabio Creme. Oprócz ksylitolu znajdziesz w nim cenne dla skóry witaminy (PP, E) oraz specjalny kompleks, który pobudza wytwarzanie akwaporyn. Kompleks o nazwie  „Aquagenium” powstał na bazie Pyrus Malus extract, czyli ekstraktu z nasion jabłek. Jego zadanie to stymulacja syntezy akwaporyn i lipidów międzykomórkowych. Dzięki temu możliwa jest znaczna poprawa nawodnienia skóry (nawet o 43%)”.

    MIT 2„Mam tłustą skórę, więc nie potrzebuję nawilżenia”

    Każda skóra, której płaszcz hydrolipidowy jest uszkodzony lub niewłaściwie funkcjonuje, potrzebuje nawilżenia. Bez względu na rodzaj cery!

    Przy skórze tłustej, mieszanej czy trądzikowej często stosuje się mocno wysuszające środki oczyszczające skórę. Dodatkowo kuracje przeciwtrądzikowe (m.in. Izotretynoina) uszkadzają barierę ochronną skóry, co prowadzi do jej nadmiernego przesuszenia.

    Dlatego właśnie pamiętaj o odpowiednim nawilżeniu cery z problemami. Obecnie na rynku są dostępne delikatne kremy nawilżające, dedykowane skórze tłustej i mieszanej. Nie obciążają one naskórka, nie zatykają porów i dają Ci przyjemne uczucie chłodnego kompresu na Twojej twarzy. Jeżeli będziesz je regularnie stosować, możesz nie tylko zapomnieć o uczuciu ściągnięcia, ale nawet zmniejszyć błyszczenie się skóry czy jej przetłuszczanie!

    Sprawdź też, jaka jest różnica pomiędzy skórą odwodnioną a suchą.

    tłusta skóra - nawilżenie

    MIT 3. „Nie mam wpływu na moją przesuszoną skórę. Taka po prostu jest!”

    Kondycja Twojej skóry zależy od wielu czynników wewnętrznych, takich jak stan zdrowia, wiek, zaburzenia hormonalne i czynników zewnętrznych, np. stres, promieniowanie UV, klimatyzacja czy niewłaściwa pielęgnacja. Wiele z nich niekorzystnie wpływa na Twoją skórę i może niszczyć jej ochronny płaszcz hydrolipidowy. A to z kolei często prowadzi do nadmiernej utraty wody przez skórę, podrażnień i alergii skórnych.

    Stan Twojej skóry może się znacznie poprawić, jeżeli będziesz stosować odpowiednią pielęgnację nawilżającą skóry, która dodatkowo uchroni Cię przed promieniami UV. Dobrze dobrane kosmetyki będą dbać o Twoją skórę w każdych warunkach.

    Nawilżenie skóry twarzy - sucha skóra

     

    Natalia Klonowska dodaje:

    „Przykładem może być krem nawilżający Synchroline, Hydratime Plus Face cream do skóry suchej. Krem, poza filtrami ochronnymi (UVA), zawiera ksylitol, kwasy tłuszczowe oraz mocno higroskopijny kwas hialuronowy – taki zestaw gwarantuje ochronę przed słońcem i maksymalne nawilżenie twarzy”.

    MIT 4. „Skóra sucha i odwodniona to ta sama skóra”

    Skóra sucha na to stan, który jest wynikiem niedoboru naturalnych elementów nawilżających. Te z kolei wiążą wodę w zewnętrznej warstwie naskórka. W wyniku tego, skóra traci zbyt dużo wody, co powoduje uczucie ściągnięcia, a nawet powstawanie nieestetycznych zmarszczek.

    Z kolei odwodnienie skóry jest stanem przejściowym – może być efektem ekspozycji na specyficzne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Odwodnieniu może ulec każdy typ skóry, bez względu na wiek czy naturalne predyspozycje.

    odwodnienie skóry

     

    Natalia Klonowska uzupełnia:

    „Dlatego tak istotne jest odpowiednie dobranie produktu do pielęgnacji. Jak nawodnić skórę twarzy, gdy jest odwodniona? Krem musi nie tylko uzupełnić pokłady wody w skórze, nie zapychając porów, ale także wzmocnić barierę ochronną naskórka. Przykładem takiego produktu jest Nuxe Crème Fraîche de Beauté Fluid 48H, emulsja do skóry mieszanej. Cera po nałożeniu kremu nie błyszczy się i pozostaje matowa. Zawartość aloesu sprawia, że krem ma dodatkowo właściwości kojące”.

    Nawilżenie skóry twarzy − jak o nie zadbać?

    Nawilżenie skóry jest niezwykle istotne − nie tylko daje Ci uczucie komfortu, ale także chroni przed przedwczesnymi zmarszczkami! Wiesz już, jakie są najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji skóry i jakie mity narosły wokół nich. Pytanie, jak zadbać o właściwe nawilżenie skóry?

    Co najlepiej nawilża skórę twarzy?

    Natalia Klonowska pisze:

    „Dr Y. Claire Chang, certyfikowany dermatolog z Nowego Jorku, zaleca poszukiwanie kremu nawilżającego, zawierającego kilka kluczowych składników: kwas hialuronowy, glicerynę, masło shea i ceramidy. Więcej o ceramidach przeczytasz w artykule: Składniki kosmetyków pod lupą − poznaj niezwykłe ceramidy. Najlepsze produkty nawilżające powinny być połączeniem emolientów, środków nawilżających i okluzyjnych.

    Oto zestawienie tych 3 kategorii:

    • Humektanty to składniki, które „wciągają wilgoć” w skórę, może to być kwas hialuronowy, gliceryna, aloes oraz kwas mlekowy,
    • Emolienty zmiękczają i zmniejszają tarcie na skórze w momentach kontaktu z otoczeniem. Zaliczają się do nich ceramidy, masło shea, cholesterole i kwasy tłuszczowe,
    • Środki okluzyjne tworzą na skórze barierę zapobiegającą utracie wody, będzie to np. wazelina, dimetikon, lanolina, wosk i olej mineralny.

    Kolejna profesjonalna wskazówka: nie nakładaj kremu nawilżającego o dowolnej porze dnia”.

    „Chwila po umyciu twarzy to najlepszy czas na nałożenie kremu nawilżającego (i innych produktów do pielęgnacji skóry)” − mówi dr Chang. „Nałóż produkty na jeszcze wilgotną skórę, ponieważ pomaga to zatrzymać wilgoć”.

    Jak utrzymać optymalne nawilżenie twarzy?

    Przede wszystkim dobierz odpowiedni krem do twarzy i stosuj go regularnie. Z nawilżeniem skóry świetnie radzi sobie kwas hialuronowy, bo ma zdolność wiązania w skórze wody.

    Natalia Klonowska pisze:

    „Dlatego dobrym wyborem może być kwas hialuronowy w wodnym kremie do twarzy Pharmaceris A Hyaluro-Sensilium. Sprawdzi się w przypadku skóry delikatnej i wrażliwej ze skłonnością do alergii”.

    Zwróć też uwagę na to, żeby krem dobrze wpływał na Naturalny Czynnik Nawilżający (NMF). Jego skład wzbogacą m.in. naturalne aminokwasy, arginina czy seryna. Składniki te znajdują się m.in. w kremach z gamy Hydraphase od La Roche-Posay, np. La Roche-Posay Hydraphase UV Intense Legere, krem intensywnie nawilżający z filtrem UV czy La Roche-Posay Hydraphase UV Intense Legere, krem intensywnie nawilżający z filtrem UV

    Natalia Klonowska dodaje od siebie:

    „Ja korzystam z wariantu Intense Riche, który poza składem bazowym, zawiera m.in. masło shea”.

     

     

    Dodatkowo dbaj o nawilżenie organizmu od środka, które może wyraźnie dać o sobie znać na Twojej skórze.

    Natalia Klonowska komentuje:

    „Według doktora H. Epsteina, kosmetologa z wieloletnim doświadczeniem w formułowaniu produktów dla znanych marek kosmetyków, właściwe nawilżenie jest niezbędne dla dobrego samopoczucia skóry.

    Epstein mówi:

    „Woda ma kluczowe znaczenie dla zachowania elastyczności skóry. Jeśli zawartość wody w skórze spadnie poniżej normy, enzymy nie będą w stanie prawidłowo funkcjonować, a to skutkuje naruszeniem bariery skórnej”.

    Efektem jest nadmierna suchość i swędzenie lub łuszczenie się skóry”. Jeżeli nie pijesz wystarczającej ilości wody i jednocześnie nie wzmacniasz płaszcza hydrolipidwego, na Twojej skórze mogą pojawić się przesuszone plamki i skórki. Możesz mieć też spierzchnięte usta. Pij minimum 2,5 l wody dziennie, żeby utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu.

      Więcej artykułów na ten temat

      • Twoja skóra jest sucha i skłonna do podrażnień? Sięgnij po kosmetyki z emolientami. Sprawdź, czym wyróżniają się te produkty i  co powinno znajdować się w ich składzie!
      • Kompleksowy przewodnik po skutecznej pielęgnacji suchej skóry twarzy! Dowiedz się, jak dostarczyć skórze odpowiednie nawilżenie, a także jakie składniki wybierać, aby skutecznie zwalczać przesuszenie.
      • Przepis na... domowy żel pod prysznic

        Przepis na... domowy żel pod prysznic

        · 3 minuty czytania
        Przygotowanie własnego żelu pod prysznic to nie tylko frajda i sposób na spędzenie wolnego czasu. Domowe kosmetyki dopasowujesz idealnie pod potrzeby swojej skóry i dajesz jej to, czego potrzebuje. Jeśli chcesz poznać przepis na domowy żel pod prysznic, przeczytaj nasz artykuł!
      O autorze
      Redakcja Dr. Max
      Redakcja Dr. Max
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Redakcja Dr. Max
      Redakcja Dr. Max
      Przeczytaj więcej od tego autora