To właśnie dlatego, większość kosmetyków przeznaczonych do skóry dojrzałej zawiera w sobie różne rodzaje ceramidów.
Oprócz tego ceramidy bardzo często pojawiają się w kremach przeznaczonych dla skóry suchej i bardzo suchej. A to dlatego, że głównym problemem skóry suchej jest nieumiejętność utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia. Może to oznaczać ubytki w spoiwie międzykomórkowym w warstwie rogowej naskórka, czyli mówiąc prościej − poziom Twoich ceramidów może być za niski.

Z tego samego powodu kuracje ceramidowe są też bardzo skuteczne w leczeniu skóry z alergiami oraz skóry atopowej.
Ceramidy w kosmetykach zdają swój egzamin − z badań wynika, że dostarczanie skórze ceramidów w postaci kremów i balsamów uzupełnia brakujące elementy w strukturze skóry. Oznacza to, że skóra potraktowana kosmetykami z ceramidami staje się nawilżona na dłużej, wolniej traci wodę, a także jest mniej podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.
Sprawdź też, jak pielęgnować skórę atopową.
Krem z ceramidami − jak go wybrać?
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze kremu z ceramidami? Przede wszystkim na jakość zawartych w nich ceramidów − im czystsze ceramidy dostarczasz skórze, tym krem będzie działa skuteczniej. Producenci kosmetyków posługują się dwoma rodzajami ceramidów: ceramidami naturalnymi − wytwarzanymi z narządów zwierzęcych lub pochodzącymi z roślin; oraz ceramidami syntetycznymi − zwanymi też pseudoceramidami, ponieważ nie posiadają one takiego samego składu chemicznego, jak Twoje naturalne ceramidy. Jeżeli wybierasz więc krem, zachęcam Cię to postawienia na ceramidy pochodzenia naturalnego.
Kolejną rzeczą na jaką warto zwrócić uwagę przy wyborze kremu z ceramidami jest jego skład. Dobrze jeżeli znajdą się w nim dodatkowo kwasy owocowe, które wzmacniają efekt działania ceramidów.
Skoro już wiesz, że z wiekiem Twoja cera traci ceramidy, zadasz pewnie pytanie: kiedy powinnam uzupełniać ceramidy?
Z pewnością dobrym pomysłem jest stosowanie kremów do twarzy z ceramidami np. Iwostin Re-Storin krem odbudowujący noc, skóra wrażliwa 50+, po 40. roku życia. Apteczne kremy pod oczy z ceramidami szczególnie dobrze sprawdzą się w okolicach oczu, gdzie skóra jest z natury bardzo cienka i szybko traci wodę. Krem pod oczy, który uzupełni lipidy jest Vichy Liftactiv Serum 10, oczy i rzęsy.

Współcześnie kosmetologia przykłada wielką wagę do zapobiegania starzeniu się skóry. Dlatego możesz zacząć stosować odpowiednie kremy przeciwstarzeniowe z ceramidami już w po 25. roku życia.
Oprócz tego kuracje ceramidowe polecane są po dużej ekspozycji na słońce oraz w okresie mrozów.
Ceramidy sprawdzają się nie tylko w przypadku kremów do twarzy. Ceramidy bardzo dobrze działają w celu ujędrnienia i nawodnienia skóry na całym Twoim ciele. Dobrym przykładem balsamu z ceramidami, który działa ujędrniająco jest fizjoderm balsam Ziaja Med, Kuracja lipidowa (polecam Ci ją szczególnie, jeżeli masz skórę z tendencją do przesuszania się, alergii i atopii), a także ujędrniająco-odżywcze masło do ciała z kwasami omega i ceramidami Oeparol Essence.
Ceramidy a włosy
Ceramidy są też bardzo ważnym budulcem Twoich włosów. Podobnie, jak w przypadku naskórka, ceramidy spełniają na włosach główne funkcję ochronną. Substancje te osłaniają łuskę włosa i chronią ją przed utratą wody i substancji odżywczych.
Kuracje ceramidowe na włosy sprawdzą się w przypadku:
- włosów farbowanych, szczególnie rozjaśnianych,
- włosów mocno przesuszonych i zniszczonych,
- jeżeli często korzystasz z lokówki lub prostownicy,
- włosów pozbawionych blasku, sprężystości i elastyczności,
- rozdwojonych końcówek,
- włosów spalonych słońcem.
