Biotyna - właściwości. Poznaj jej wpływ na skórę, włosy i paznokcie

19. 5. 2021 · 10 minut czytania

Biotyna to jeden z ważniejszych składników budujących włosy i paznokcie. Dowiedź się więcej na temat jej właściwości!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Biotyna - właściwości. Poznaj jej wpływ na skórę, włosy i paznokcie

Biotyna, czyli inaczej witamina B7, to niezwykle ważny związek dla Twoich włosów i paznokci. Dlaczego? Bo dzięki niej do macierzy dostarczane są wiązania siarczkowe, które wchodzą w skład kreatyny − budulca włosów i paznokci. Zobacz, jakie jeszcze biotyna ma zadania w Twoim organizmie.

Biotyna − właściwości dla włosów, skóry i paznokci

Biotyna nazywana jest też witaminą B7 lub witaminą H, choć potocznie mówi się też na nią witamina piękna. Dlaczego? Bo odpowiada za stan Twoich skóry, włosów i paznokci. Bierze ona bowiem udział w tworzeniu białek budujących, m.in. keratyny. Odpowiada za dostarczenie do macierzy włosa wiązań siarkowych, które wchodzą w skład keratyny. Dlatego jest ona wręcz niezbędna do prawidłowego wzrostu i regeneracji włosów. I z tego właśnie powodu trycholodzy, ale i dermatolodzy mogą polecić Ci suplementację diety biotyną, jeżeli masz problem z osłabionymi lub wypadającymi włosami. W moim przypadku bardzo pomogła. Poleciła mi ją znajoma farmaceutka. Ale pamiętaj, zanim podejmiesz decyzję o stosowaniu suplementów, lepiej skonsultować to z lekarzem lub przynajmniej kosmetologiem specjalizującym się w trychologii.

Biotyna reguluje też wydzielanie sebum na skórze głowy. Jej właściwy poziom sprawia, że Twoje włosy nie będą się przetłuszczać. A to właśnie przetłuszczająca się skóra głowy często też wpływa na to, że włosy przerzedzają się i wypadają. Biotyna może też zapobiegać łupieżowi.

Jak działa biotyna?

Witamina B7 − najważniejsze właściwości

Natalia Klonowska wskazuje właściwości biotyny.

„Znaczenie biotyny zaobserwowano po raz pierwszy, gdy u szczurów bez biotyny w diecie wystąpiły dysfunkcje nerwowo-mięśniowe, łysienie i zapalenie skóry. Niedobór jest dość rzadki u ludzi, ale prowadzi do podobnych rezultatów.

    Właściwości biotyny sprawiają, że:

    • jest niezbędna dla metabolizmu organizmu, w tym dla metabolizmu wątroby,
    • wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego,
    • jest ważnym czynnikiem w syntezie glukozy, może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2,
    • może pomóc w pielęgnacji przerzedzonych włosów i łamliwych paznokci, szczególnie u osób cierpiących na niedobór biotyny”.

    Biotynę na włosy możesz stosować jako suplement diety w formie tabletki, np. łykając kompleks witamin i minerałów na piękne włosy i paznokcie Doppelherz Aktiv na włosy i paznokcie czy też Merz Spezial Dragees, który dodatkowo zawiera w swoim składzie zestaw witamin B1, B2, B6, C, E i A, żelaza, cynku i kwasu foliowego. Wszystkie te mikroelementy wpływać mogą na kondycję skóry, włosów i paznokci. Ale biotyna może też znajdować się w składzie kosmetyków potrzebnych do poprawy kondycji wypadających włosów. Sporą dawkę biotyn zawiera szampon na wzmocnienie włosów Biotebal. Z kolei pobudzający do wzrostu włosów i zapobiegający ich wypadaniu preparat Novophane Lotion to kompleks witamin  z dodatkiem pobudzającej krążenie w skórze głowy mięty.

    biotyna na włosy wypadające

    Natalia dodaje:

    „Inne, naturalne składniki odżywcze, które idealnie sprawdzą się w pielęgnacji osłabionych, potrzebujących stymulacji włosów, znajdziesz w wyciągu ze skrzypu polnego. Skrzyp w połączeniu z biotyną, jak w szamponie Botanicapharma, zapewni kompleksową pielęgnację i szybszy wzrost nowych, zdrowych włosów.

    Spośród odżywek stymulujących wzrost włosów ciekawą propozycją jest Pharmaceris H, H-Stimulinum, którą można stosować w przypadku łysienia androgenowego, czyli łysienia o podłożu genetyczno-hormonalnym”.

    Biotynę znajdziesz także w kuracji ampułkowej Jantar z wyciągiem z bursztynu oraz w mgiełce do włosów zniszczonych z tej samej serii. Zarówno kuracja ampułkowa, jak i mgiełka pomogą odżywić włosy zniszczone i po przejściach.

    Natalia pisze także:

    „Jeżeli chcesz wzmocnić płytkę paznokciową, poszukaj serum do paznokci z dodatkiem biotyny. Znajdziesz ją w serum Biotebal lub serum wzmacniającym Long 4 Lashes”.

    biotyna właściwości

    Czy biotyna wchłania się przez skórę?

    Natalia rozwija temat:

    „Na pewno prędzej czy później zaczniesz zastanawiać się, czy witamina H wchłania się przez skórę. Większość źródeł mówi, że nie lub że jest na to za mało dowodów w postaci badań klinicznych. Istnieją jednak badania, które wykazały, że biotyna wchłania się przez skórę.

      Test ten polegał na zewnętrznej aplikacji maści zawierającej biotynę. Naukowcy chcieli odkryć, czy zwiększy to jej poziom w surowicy u osób zdrowych i dotknietych AZS. 20 pacjentów z atopowym zapaleniem skóry i 11 zdrowych osób zgłosiło się do udziału w badaniu tej próbie. Przezskórne zastosowanie maści zawierającej witaminę piękna spowodowało istotny wzrost stężenia biotyny w surowicy zarówno u osób zdrowych, jak i u pacjentów z AZS.

      Podsumowując, wydaje się, że biotyna jest łatwo wchłaniana przez ludzką skórę zarówno normalną, jak i dotkniętą stanem zapalnym”.

      biotyna na paznokcie

      Niedobór biotyny − jak go rozpoznać?

      U człowieka ilościowe zapotrzebowanie na biotynę jest niewielkie. Niedobór w Twoim organizmie może zdarzyć się stosunkowo rzadko. Tak naprawdę dzienne zapotrzebowanie na biotynę wynosi zaledwie 0,1 mg, przy czym jest ono znacznie mniejsze u niemowląt i dzieci.

      Jak objawia się niedobór biotyny? Przy hipowitaminozie witaminy B7 przede wszystkim możesz zauważyć spadek kondycji Twoich włosów, skóry i paznokci. Włosy mogą zacząć wypadać, przetłuszczać się i stracić blask. Paznokcie mogą stać się bardziej łamliwe i kruche. A skóra... czy wiesz, że niedobór biotyny może objawiać się nawet zmianami atopowymi czy łojotokowymi?

      Ale to nie koniec. Brak odpowiedniego poziomu biotyny w organizmie to także bóle mięśniowe, drętwienie rąk i nóg, nieprawidłowa praca jelit, a nawet podniesiony cholesterol. Brak witaminy B7 może mieć nawet wpływ na obniżenie nastroju i stany depresyjne.

      Natalia dodaje:

      „Oznaki i objawy niedoboru biotyny zwykle pojawiają się stopniowo.

      Typowe objawy niedoboru biotyny obejmują:

      • wypadanie lub przerzedzenie włosów,
      • łamliwe i cienkie paznokcie,
      • wysoki cholesterol,
      • wysypka na skórze (zapalenie skóry w postaci łuszczącej się, czerwonej wysypki wokół oczu, nosa, ust i narządów płciowych),
      • zapalenie spojówek,
      • nieprawidłowe ilości kwasu w moczu (kwasica),
      • problemy sercowe.

      Mniej typowe będą objawy neurologiczne takie jak depresja, letarg, omamy oraz drętwienie i mrowienie kończyn”.

      Niedobór biotyny − przyczyny

      Natalia wskazuje, co może stać za niedoborem biotyny w organizmie.

      „Ludzkie bakterie jelitowe są zdolne do produkcji biotyny ze źródeł pokarmowych. Oznacza to, że biotyna powstaje naturalnie w jelitach. Jest produkowana z materiału syntetyzowanego przez mikroflorę jelitową. Co więc powoduje jej niedobory? Odpowiedzi jest kilka:

      1. Problemy jelitowe

      Nie bez powodu na niedobór witaminy H najczęściej cierpią osoby z problemami jelitowymi, a także osoby z insulinoopornością. Podobnie efekty niedoboru mogą pojawić się w przypadku całkowitego żywienia pozajelitowego.

      ból brzucha a biotyna

      2. Nadużywanie alkoholu

      Dodatkowo na obniżenie poziomu biotyny w organizmie może też wpłynąć nadużywanie alkoholu czy po prostu nieprawidłowa dieta. Badania wykazały, że przewlekłe spożywanie alkoholu wiąże się ze znacznym obniżeniem poziomu biotyny w osoczu.

      3. Spożywanie surowych jaj

      Regularne spożywanie surowych jaj również może powodować niedobór biotyny. Dzieje sie tak dlatego, że awidyna, białko obecne w surowych jajach, silnie wiąże się z biotyną, przez co staje się niedostępna do wchłaniania jelitowego. Gotowanie jaj powoduje denaturację awidyny i sprawia, że ​​witamina H może się wchłaniać bez problemu.

      4. Okres ciąży i laktacji

      Co najmniej 1/3 kobiet w ciąży ma marginalny niedobór biotyny, pomimo jej normalnego spożycia. Dlatego ciąża i laktacja mogą wiązać się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na witaminę H. W ciąży może to być spowodowane przyspieszeniem metabolizmu B7, podczas gdy w okresie laktacji wyższe zapotrzebowanie nie zostało jeszcze wyjaśnione.

      biotyna w ciąży

      5. Osoby z niedoborem biotynidazy

      Niedobór biotynidazy jest rzadkim zaburzeniem, które uniemożliwia organizmowi uwalnianie wolnej biotyny. Ta genetycznie uwarunkowana, wrodzona wada metabolizmu prowadzi to do niedoboru witaminy H pomimo jej normalnego spożycia. Bez leczenia, niedobór biotynidazy wywołuje objawy neurologiczne i skórne. Poważny niedobór biotynidazy może prowadzić do śpiączki lub nawet śmierci. Wszystkie noworodki w Stanach Zjednoczonych i wielu innych krajach są poddawane badaniom przesiewowym pod kątem tego zaburzenia. Wczesne, doustne leczenie wolną biotyną może zapobiec tym objawom.

      Niższy poziom biotyny zaobserwowano też u pacjentów z oparzeniami, u osób starszych i sportowców. U ssaków wchłanianie tej substancji zachodzi w jelicie cienkim. Inne ważne miejsca, które odgrywają rolę w prawidłowej fizjologii biotyny, obejmują wątrobę (główne miejsce utylizacji biotyny), nerki (miejsce ponownego wchłaniania przefiltrowanej biotyny) i łożysko (miejsce transportu z krążenia matki do rozwijającego się zarodka). Witamina H pozyskiwana ze źródeł pokarmowych występuje zarówno w postaci wolnej, jak i związanej z białkami. Związana z białkiem jest trawiona w żołądku i uwalniana w dalszej obróbce do wolnej biotyny. Ta następnie wchłaniana się w jelicie cienkim, a nadmiar jest magazynowany w wątrobie”.

      Biotyna na włosy, biotyna na paznokcie... − na co jeszcze działa?

      Natalia pisze:

      „Biotyna jest niezbędna dla metabolizmu organizmu. Działa jako koenzym na wielu szlakach metabolicznych z udziałem kwasów tłuszczowych i aminokwasów egzogennych, a także w syntezie glukozy z węglowodanów”.

      Biotyna − właściwości lecznicze

      Witamina ta ma ważny wpływ na Twój układ krwionośny. Bierze udział w tworzeniu hemoglobiny. Bez niej Twój organizm byłby źle dotleniony, a co za tym idzie, nieprawidłowo odżywiony. Oprócz tego jest też odpowiedzialna za prawidłowe krzepnięcie krwi, bo wytwarza protrombinę.

      Biotyna jest również ważna dla diabetykówWitamina H ma też ważne zadanie w metabolizmie węglowodanów i tłuszczów. Wykazano, że podawanie biotyny diabetykom na czczo może obniżać poziom glukozy we krwi.

      Biotyna − gdzie ją znaleźć?

      Gdzie możesz znaleźć biotynę? Przede wszystkim w jajkach, orzechach włoskich, mięsie (szczególnie wątróbce), i owocach morza. Znajduje się także w marchewce, soi, pomidorach, słodkich ziemniakach, kalafiorze, bananach i szpinaku. Pamiętaj, że najwięcej witaminy H mają surowe produkty.

      biotyna w diecie

      Natalia dodaje:

      „Przetwarzanie żywności, w tym gotowanie, może spowodować, że biotyna będzie nieskuteczna. Jest to mniej istotne w przypadku warzyw. Wysoki spadek tej substancji (do 72%) zaobserwowano przy obróbce mięsa. Surowe lub mniej przetworzone wersje tych produktów zawierają bardziej aktywną biotynę”.

      To właśnie dlatego często stosuje się szampon z surowym jajkiem na wzmocnienie włosów. Przepis na babciny szampon jajeczny znajdziesz w moim artykule: Jajko na włosy, czyli babciny przepis na szampon jajeczny. Oprócz tego, witamina H znajduje się też w drożdżach, grzybach i produktach pełnoziarnistych.

      Głównym problemem z biotyną jest to, że słabo się wchłania z pożywienia do Twojego organizmu. Dlatego właśnie w przypadku niedoboru witaminy H zaleca się je suplementację.

      Pamiętaj jednak, że łykanie tabletek z biotyną nigdy nie zastąpi zdrowej i zbilansowanej diety. Osłabienie włosów, skóry czy paznokci nie zawsze oznacza, że brakuje Ci właśnie tej substancji. Być może jest to spowodowane innymi niedoborami witamin czy minerałów lub jakimiś stanami chorobowymi. Dlatego zawsze warto sięgnąć po preparaty zawierające cały kompleks witamin. Jeżeli wypadanie włosów, problemy ze skórą i łamliwe paznokcie bardzo Ci doskwierają, udaj się na konsultację do dermatologa.

      biotyna na zdrowe włosy

      Natalia dodaje:

      „Biotyna w postaci suplementu jest czymś, co należy przyjmować tylko wtedy, gdy zaleci to lekarz. Większość ludzi przyjmuje wystarczającą ilość biotyny poprzez swoją regularną dietę. Obecnie nie są znane żadne niepożądane skutki uboczne biotyny przyjmowanej zgodnie z zaleceniami lekarza lub w ramach normalnej diety.

      Istnieją przypadki, w których pewne nawyki żywieniowe lub nałogi spowodowały niedobór biotyny. Badania wykazały, że kobiety, które palą, mogą zwiększać metabolizm biotyny w swoim organizmie i tym samym spowodować jej niedobór.

      Z kolei zbyt duże ilości biotyny mogą powodować fałszywie dodatnie wyniki w badaniach laboratoryjnych prowadzonych pod kątem chorób tarczycy czy chorób immunologicznych. Nadmiar spożycia witaminy H może prowadzić do braku równowagi witamin w organizmie i wywołać inne niepożądane efekty, np. wysypkę czy trądzik”.

      Biotyna − co zapamiętać?

      Biotyna to witamina z grupy B i oznaczana jest jako B7. Jest to niezwykle ważny składnik dla kondycji skóry, włosów i paznokci. Odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu Twojego metabolizmu. Zapotrzebowanie na biotynę jest dość niskie, dlatego rzadko spotkać można się z jej niedoborem.

      Źródła:

      1. National Institutes of Health: Fact Sheet for Health Professionals, W: U.S. Department of Health & Human Services [online]. Aktualizacja: 29.03.2021. [dostęp 15.05.2021]. Dostępny w Internecie: https://ods.od.nih.gov/factsheets/Biotin-HealthProfessional/#en2
      2. Ware, M.: Why do we need biotin (vitamin B7)? W: Medical News Today[online]. 10.2017. [dostęp 15.05.2021]. Dostępny w Internecie: https://www.medicalnewstoday.com/articles/287720
      3. Cara J. Stevens: Health Benefits of Biotin. W: Healthline [online]. 08.03.2019. [dostęp 15.05.2021]. Dostępny w Internecie: https://www.healthline.com/health/the-benefits-of-biotin#cosmetic-claims
      4. Biotin (Vitamin B7) Sources, Health Benefits and Dosage. W: News Medical Life Sciences [online] Reviewed by Dr. Liji Thomas. 10.2018. [dostęp 15.05.2021]. Dostępny w Internecie: https://www.news-medical.net/health/Biotin-(Vitamin-B7)-Sources-Health-Benefits-and-Dosage.aspx#:~:text=Vitamin%20B7%20promotes%20appropriate%20function,the%20maintenance%20of%20mucous%20membranes.
      5. Makino,Y., Osada,K., Sone, H., Sugiyama, K., Komai, M., Ito, M., Tsunoda, K., Furukawa, Y.: Percutaneous absorption of biotin in healthy subjects and in atopic dermatitis patients. W: J Nutr Sci Vitaminol, 1999, 45, 347-352 [online]. [dostęp 15.05.2021]. Dostępny w Internecie: https://www.jstage.jst.go.jp/article/jnsv1973/45/3/45_3_347/_pdf/-char/en

        Więcej artykułów na ten temat

        • Właściwości witaminy C w kosmetykach

          Właściwości witaminy C w kosmetykach

          · 5 minut czytania
          Chcesz poprawić wygląd skóry? Sięgnij po kosmetyki z witaminą C. Dowiedz się, czym wyróżnia się ten składnik i dlaczego powinny po niego sięgać posiadaczki cery dojrzałej!
        • Witamina C lewoskrętna - mit czy hit?

          Witamina C lewoskrętna - mit czy hit?

          · 5 minut czytania
          Czy niezwykła substancja, jaką jest witamina C lewoskrętna, istnieje naprawdę? A może to tylko chwyt marketingowy? Odpowiedzi poznasz dzięki lekturze tego artykułu.
        • Parafina ciekła znajduje zastosowanie w kosmetyce przede wszystkim w pielęgnacji cery przesuszonej i potrzebującej szczególnej ochrony. Dowiedz się więcej na jej temat!
        O autorze
        Aleksandra Anna Wolska
        Aleksandra Anna Wolska
        Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
        Przeczytaj więcej od tego autora
        O autorze
        Aleksandra Anna Wolska
        Aleksandra Anna Wolska
        Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
        Przeczytaj więcej od tego autora