Aktywnosć fizyczna seniora - poradnik

  (18)

Aktywność seniorów nie powinna ograniczać się do spędzania czasu w domu przed telewizorem, gazetą lub ekranem komputera. Kontakt z różnymi bodźcami oraz ruch na świeżym powietrzu wpływają pozytywnie na zdrowie i dobre samopoczucie. Istotne jest także utrzymywanie relacji z innymi – rodziną, znajomymi, osobami o podobnych zainteresowaniach. Wypełnianie czasu różnorodnymi czynnościami, uprawianie lekkich sportów, trenowanie umysłu sprawia, że osoby starsze dłużej mogą cieszyć się dobrą kondycją fizyczną i psychiczną.

Gimnastyka i ćwiczenia dla seniorów

Wiele osób po przejściu na emeryturę rezygnuje z ruchu. Powodem często są choroby starcze, bóle mięśni, stawów czy kręgosłupa, które uniemożliwiają uprawianie ulubionych sportów. Z wiekiem zmienia się sprawność ciała, dlatego należy dopasować rodzaj i intensywność aktywności fizycznej do nowych możliwości organizmu. Regularna poranna gimnastyka, ćwiczenia rozciągające, spędzanie czasu na świeżym powietrzu podczas spacerów czy joggingu pomagają zachować sprawność fizyczną. Wiele dolegliwości można również wyeliminować za pomocą sportu – wcześniej konieczna jest jedynie konsultacja z fizjoterapeutą, rehabilitantem lub trenerem personalnym, którzy przygotują odpowiedni zestaw ćwiczeń.

Ćwiczenia pamięci dla seniorów

Obok aktywności fizycznej równie ważna jest aktywność psychiczna. Problemy związane z pamięcią często wynikają z braku większego wysiłku intelektualnego. Gimnastyka umysłu dla seniorów nie obejmuje skomplikowanych równań matematycznych lub przygotowania wypracowania zawierającego analizę przeczytanej lektury. Warto sięgać po zadania umysłowe dla osób starszych przygotowane w formie gier i zabaw. Łamigłówki, krzyżówki, zagadki logiczne stanowią także doskonały sposób na spędzenie czasu z bliskimi – dziećmi i wnukami. Wspólne wykonywanie ćwiczeń poprawiających pamięć to doskonała okazja na zaciśnięcie więzi i wzajemne zainteresowanie się potrzebami drugiej osoby.

Przeczytaj też