Płyny do płukania jamy ustnej dla dzieci

  (13)

Gdy pojawią się pierwsze zęby, do higieny jamy ustnej wystarczy pasta i szczoteczka. Jednak codzienną troskę o zęby u kilkulatków warto uzupełnić o płyny do płukania jamy ustnej dla dzieci. Ich formuła i smak zachęcają maluchy do dbania o stan swoich ząbków.

Sortuj według
Płyny do płukania jamy ustnej

Płyny do płukania jamy ustnej

Co należy wiedzieć o zdrowiu jamy ustnej dziecka?

O zdrowie jamy ustnej u malucha trzeba dbać od samego początku. Już od 1. miesiąca życia rodzice powinni oczyszczać dziąsła i język niemowlęcia z resztek pokarmu. Pasta i szczoteczka do zębów dla dzieci to akcesoria, z którym powinien się zaprzyjaźnić maluch, który ma już 4 wyrośnięte mleczaki. 

Wspólne szorowanie zębów z rodzicami to dla malucha świetna zabawa! Warto jednak pamiętać, że pasta dla dorosłych nie jest dla niego odpowiednia. Aby zadbać o jego zdrowie, musisz kupić produkt dla dzieci. Poza tym Twoje dziecko na pewno poczuje się wyjątkowo, gdy na półce w łazience wyląduje specjalna pasta do zębów dla dzieci oraz płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci

Płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci — na co zwrócić uwagę, wybierając płyn?

Płukanie jamy ustnej to dodatkowy element codziennej higieny, który może sprawiać dzieciom dużo frajdy. Na rynku znajdziesz wiele ciekawych produktów:

  • płyny smakowe — np. miętowe, truskawkowe, malinowe albo o smaku gumy balonowej,
  • płyny barwiące — kilka kropel nakłada się na język przed myciem zębów. Nadaje osadzonej płytce nazębnej niebieski odcień. Ułatwia to maluchowi dokładne wyszczotkowanie miejsc zagrożonych próchnicą.

Zwróć uwagę na to, czy dziecko chętnie sięga po płyn do płukania ust. Jeśli nie, może warto poszukać czegoś innego.

Dlaczego warto stosować płyn do płukania ust dla dzieci?

Płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci pomaga usunąć płytkę bakteryjną odpowiedzialną za rozwój próchnicy. Regularnie stosowany wzmacnia szkliwo, a także oczyszcza dziąsła i przestrzenie międzyzębowe (z dokładnością niemożliwą do osiągnięcia z pomocą pasty i szczoteczki). Poza tym płyn do płukania ust dla dzieci na długo pozostawia uczucie świeżości i czystości w jamie ustnej. Pamiętaj jednak, że płyn do płukania ust nie zastąpi mycia zębów oraz ich nitkowania!

Od jakiego wieku można stosować płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci?

Płyn do płukania ust dla dzieci mogą stosować już sześciolatki. Maluchy w tym wieku prawdopodobnie bez problemu poradzą sobie z jego samodzielnym używaniem. Lepiej jednak nie zostawiać młodszych dzieci bez nadzoru, przynajmniej na początku. Rodzice powinni też zapoznać się z ulotką dołączoną do płynu i instrukcjami producenta.