Sortuj według
Higiena jamy ustnej dla dzieci

Higiena jamy ustnej dla dzieci

Czy wiesz, że higiena jamy ustnej dzieci powinna rozpocząć się już od pierwszych dni ich życia? Fakt, że zęby pojawią się u malucha dopiero po kilku miesiącach od narodzin nie oznacza, że pielęgnacja jamy ustnej może tak długo czekać. Warto wiedzieć, że same zalążki zębów powstają u dziecka jeszcze w czasie ciąży, a dokładniej w okresie pomiędzy drugim a czwartym miesiącem. Wtedy można mówić o pierwszych oznakach popularnych mleczaków. Zęby mineralizują się do momentu rozwiązania ciąży. Kiedy zatem maluszek przychodzi na świat, cały system uzębienia ma już właściwie zaplanowany. Jednak nie zawsze zęby wyrzynają się od razu po urodzeniu. Mimo to już wtedy Ty, jako rodzic, powinieneś zadbać o jamę ustną niemowlęcia, by już od pierwszych chwil życia mogły kształtować się dobre nawyki, które zaprocentują w przyszłości i uchronią dziecko od problemów z ząbkami. Wśród preparatów do higieny jamy ustnej dostępne są także te przeznaczone konkretnie dla najmłodszych, takie jak pasta do zębów dla niemowląt, czy też szczoteczka do zębów dla dzieci.


Higiena jamy ustnej a pasta dla niemowląt

W pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach życia, kiedy ząbki dziecka nie zostały jeszcze prawidłowo ukształtowane i osadzone, a dziąsła są bardzo delikatne, odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej jest niezwykle istotna. Pamiętaj o tym zwłaszcza z powodu istniejących zagrożeń. Niewystarczająco mocne ząbki mogą wypaść, a w związku z tym istnieje obawa przed ich połknięciem, na przykład podczas spożywania pokarmu.

Rozwój próchnicy może nastąpić jeszcze przed pojawieniem się pierwszych ząbków. Higiena dziąseł jest zatem równie ważna, jak późniejsza higiena zębów i jamy ustnej. Jak prawidłowo dbać o dziąsła malucha? Czy na tym etapie rozwoju pasta dla dzieci lub pasta do zębów dla niemowlaka jest już wskazana? Czy przydatny będzie również płyn do płukania dla niemowląt?


Szczoteczka do zębów dla niemowląt

Zanim wyposażysz się w pierwszą szczoteczkę dla Twojego dziecka, jego dziąsła przemywaj czystym gazikiem nasączonym letnią, przegotowaną wodą, każdorazowo po jedzeniu. Możesz jednak od razu wybrać specjalną szczoteczkę, przeznaczoną do pielęgnacji dziąseł. Szczoteczki dla dzieci dostępne są w różnych formach.

Pierwsza szczoteczka Twojego dziecka nie zawiera włosia. Jest silikonowa, z drobnymi, łagodnymi wypustkami. Możesz wybrać szczoteczkę na patyczku lub nakładaną na Twój palec, aby łatwiej było Ci jej używać i mieć lepsze wyczucie podczas zabiegów higienicznych. Poza ułatwianiem utrzymywania higieny jamy ustnej Twojego dziecka, pierwsza szczoteczka wspomaga także ukrwienie dziąseł i przygotowuje je do okresu ząbkowania.

Gdy pierwsze ząbki zaczną się wyrzynać, silikonową nakładkę możesz zamienić na szczoteczkę z włosiem silikonowym lub pozostać przy dotychczasowej szczoteczce z wypustkami. Pasta do zębów dla dzieci nie będzie Ci jednak jeszcze potrzebna. Dziąsła będą w tym czasie obolałe i obrzęknięte, dlatego postaraj się ograniczyć dodatkowe czynniki drażniące.

Jeśli zęby malucha są już w komplecie to czas na „prawdziwą” szczoteczkę do zębów. Te dla najmłodszych mają bardziej delikatne włosie nawet od miękkich szczoteczek dla dzieci. Możesz też zacząć stosować pastę. Płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci, którym ząbki dopiero się pojawiły nie będzie potrzebny. Maluch może go częściej połykać niż wypluwać.

Pasta do zębów dla dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, powinna być łagodna i przyjemna w smaku. Zanim Twoje dziecko nauczy się obchodzić ze szczoteczką i pastą minie trochę czasu i higiena jamy ustnej będzie dla niego przede wszystkim zabawą, a pasta smakołykiem. Nie zrażaj się tym jednak. Najważniejsze, aby dziecko rozpoczęło proces dbania o zęby. Pasta do zębów dla dzieci bez fluoru nie powinna podrażnić przewodu pokarmowego, jeśli maluch połknie jej niewielkie ilości, a już sam kontakt z ząbkami zminimalizuje ilość nagromadzonych bakterii w jamie ustnej.


Pasta do zębów bez fluoru dla dzieci

Kiedy pojawiają się pierwsze ząbki, dbałość o nie jest obowiązkiem. Jednak zawsze powstaje pytanie, co je skutecznie wyczyści i pozwoli zapobiegać rozwojowi próchnicy? Pasta bez fluoru dla dzieci będzie tutaj najlepszym rozwiązaniem.

Dzięki temu, że taka pasta nie zawiera fluoru, jest bezpieczna w stosowaniu. Wraz z upływem czasu, kiedy dziecko spożywa coraz więcej produktów, a posiłki stają się częstsze, niż ma to miejsce w przypadku karmienia piersią lub butelką, wskazane jest oczyszczanie zębów po każdym zjedzonym obiadku. Pomoże w tym pasta dla dzieci bez fluoru.

Ząbki należy myć zwłaszcza przed snem, aby zapobiegać rozwojowi próchnicy w tym czasie. Podczas snu zmniejszona zostaje ilość wydzielanej śliny, a to z kolei powoduje namnażanie się bakterii wewnątrz jamy ustnej. Ważna jest nie tylko zastosowana pasta, ale także sposób, w jaki pociecha myje zęby. Aby Twoje dziecko mogło dowiedzieć się, jak właściwie szczotkować zęby, wybierz się z nim do stomatologa. Tam otrzymacie fachowe porady oraz dobierzecie dobrą szczoteczkę.

Dobrym wsparciem dla dbania o higienę jamy ustnej będzie także płyn do płukania dla dzieci. Powyżej szóstego roku życia możesz podawać dziecku płyny z dodatkiem fluoru. Pamiętaj jednak, by przestrzec pociechę, aby pod żadnym pozorem nie połknęła takiego specyfiku. Wybieraj także preparaty, które w swoim składzie nie zawierają alkoholu. Bezalkoholowe są delikatniejsze i przyjemniejsze w stosowaniu w przypadku najmłodszych.

Marki powiązane z kategorią: Higiena jamy ustnej dla dzieci