Doustne
Jak działają tabletki przeciwalergiczne?
Podstawowym zadaniem tabletek przeciwalergicznych, nazywanych również lekami przeciwhistaminowymi, jest blokowanie działania histaminy – substancji chemicznej uwalnianej przez układ odpornościowy w odpowiedzi na alergen. To właśnie histamina odpowiada za dokuczliwe objawy alergii, takie jak świąd skóry, katar, kichanie, a także łzawienie i swędzenie oczu.
Dostępne w aptekach leki na alergię:
- Blokują receptory histaminowe H1 znajdujące się w różnych częściach ciała, zapobiegając przyłączaniu się do nich histaminy, w efekcie czego redukują lub eliminują objawy,
- Zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych, dzięki czemu redukują obrzęk i inne objawy zapalne.
Preparaty przeciwhistaminowe występują w różnej postaci – tabletek, tabletek rozpuszczalnych, syropów i kropli doustnych, sprayów do nosa czy kropli do oczu na alergię. Na alergie skórne można miejscowo zastosować maści na uczulenie, które niwelują uczucie swędzenia, redukują zaczerwienienia, a także regenerują podrażnioną skórę.
Tabletki przeciwhistaminowe – na jakie rodzaje alergii działają?
Tabletki przeciwhistaminowe rekomendowane są głównie w leczeniu:
- Alergicznego nieżytu nosa (kataru siennego) będącego jedną z najczęściej występujących postaci alergii. Jej typowymi symptomami są nadmierne kichanie, katar, a także przekrwienie błony śluzowej nosa. Leki na katar alergiczny obkurczają śluzówkę nosa oraz pomagają usunąć zalegający śluz i alergeny.
- Alergicznego zapalenia spojówek występującego między innymi w okresie intensywnego pylenia roślin. Ta postać alergii manifestuje się zaczerwienieniem, pieczeniem i świądem spojówek oraz nasilonym łzawieniem i obrzękiem oczu.
- Pokrzywki wywołanej kontaktem z alergenem. Objawy obejmują zmiany skórne w postaci charakterystycznych bąbli o porcelanowo-białej lub różowawej barwie, często intensywnie swędzących lub piekących.
Jakie składniki aktywne zawierają rozpuszczalne tabletki na alergię?
Do niedawna popularnym sposobem walki z alergią były leki antyhistaminowe I generacji. Preparaty te blokowały nie tylko receptory dla histaminy, w efekcie czego ich przyjęcie wiązało się z potencjalnymi objawami niepożądanymi ze strony ośrodkowego układu nerwowego, przewodu pokarmowego, układu sercowo-naczyniowego czy układu moczowego. Pacjenci zgłaszali nasiloną senność, ograniczone zdolności psychomotoryczne oraz problemy z koncentracją. Za skutki uboczne odpowiadały substancje aktywne, takie jak klemastyna, hydroksyzyna, prometazyna czy antazolina.
Większość aktualnie sprzedawanych środków na alergię to leki II generacji, które poprzez działanie wyłącznie na receptor H1 nie powodują efektów ubocznych. Substancje aktywne znajdujące się w składzie rozpuszczalnych tabletek na alergię i pozostałych antyhistaminików II generacji to między innymi:
- Cetyryzyna,
- Loratadyna,
- Desloratadyna,
- Lewocetyryzyna,
- Rupatadyna,
- Bilastyna.
Każda z wymienionych substancji ma swoje specyficzne wskazania i profil działania, dlatego przed sięgnięciem po wybrany preparat antyhistaminowy warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią dawkę i rodzaj środka farmakologicznego.
Tabletki do ssania na alergię – jak długo można je stosować?
Tabletki do ssania na alergię charakteryzują się rozpuszczalną w ustach formułą. Nie wymagają popijania, dzięki czemu są wygodne w stosowaniu i ułatwiają kontrolowanie uciążliwych objawów uczulenia. Niezależnie jednak od wybranej postaci, długość stosowania preparatów przeciwhistaminowych zależy od rodzaju alergii, nasilenia objawów oraz osobniczych potrzeb pacjenta. Leki przeciwhistaminowe mogą być stosowane zarówno krótkoterminowo (w przypadku alergii sezonowych), jak i długoterminowo (przez osoby z przewlekłymi alergiami). W każdym przypadku należy jednak przestrzegać wskazań lekarza oraz instrukcji na ulotce leku.