Alergo Teva, 5 mg, 10 tabletek powlekanych

Dostępny
4,95

O produkcie: Alergo Teva, 5 mg, 10 tabletek powlekanych

100018379

Opis

Nazwa Alergo Teva 
Nazwa międzynarodowa Desloratadinum
Dawka 5 mg
Postać Tabletki
Wielkość opakowania 10 tabletek
Działanie/właściwości
  • przeciwhistaminowe

Alergo Teva, 5 mg, 10 tabletek powlekanych zawiera substancję czynną desloratadynę, która ma działanie przeciwhistaminowe.


Działanie

Jak działa Alergo Teva?

Lek jest lekiem przeciwalergicznym, który nie wywołuje senności. Substancją czynną jest desloratydna, lek przeciwhistaminowy. Niweluje objawy takie jak: kichanie, wodnista wydzielina lub swędzenie nosa, swędzenie podniebienia oraz swędzenie, zaczerwienienie lub łzawienie oczu, objawy związane z pokrzywką (świąd skóry, bąble pokrzywkowe). Ułatwia kontrolę reakcji alergicznej oraz jej objawów. 


Wskazania

Kiedy brać Alergo Teva?

  • Lek łagodzi objawy związane z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa (zapalenie błony śluzowej nosa spowodowane uczuleniem, na przykład katarem siennym lub uczuleniem na roztocza) u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i starszych. 
  • Lek jest również stosowany w celu łagodzenia objawów związanych z pokrzywką (stan skóry wywołany uczuleniem). Do objawów tego stanu zalicza się: świąd skóry i bąble pokrzywkowe. 

Złagodzenie tych objawów utrzymuje się przez cały dzień, co ułatwia powrót do normalnych codziennych czynności oraz normalnego snu.


Przeciwwskazania

Jakie są przeciwwskazania do stosowania Alergo Teva?

Jeśli pacjent ma uczulenie na desloratadynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku lub na loratadynę.


Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką:

  • jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek;
  • jeśli u pacjenta w wywiadzie medycznym lub rodzinnym występowały drgawki.

Stosowanie leku u dzieci

Nie należy podawać tego leku dzieciom w wieku poniżej 12 lat.

Przyjmowanie innych leków

Z czym nie łączyć Alergo Teva?

Nie są znane interakcje leku z innymi lekami.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.


Ciąża

Czy stosowanie Alergo Teva w ciąży i podczas karmienia piersią jest bezpieczne?

  • Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
  • Nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży lub karmienia piersią.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jak dawkować Alergo Teva?

  • Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i więcej: zalecana dawka to 1 tabletka 1 raz na dobę popijana wodą, przyjmowana z posiłkiem lub bez posiłku.

Ten lek jest przeznaczony do stosowania doustnego.
Tabletkę należy połykać w całości.

Jak długo można stosować Alergo Teva?

  • Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
  • Nie należy przyjmować leku dłużej niż 10 dni, chyba że lekarz zalecił inaczej.
  • Lekarz lub farmaceuta określi czas trwania leczenia lekiem po ustaleniu rodzaju alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, które występuje u pacjenta.
  • Jeśli u pacjenta występuje przewlekłe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (objawy występują przez 4 lub więcej dni w tygodniu i dłużej niż 4 tygodnie), lekarz lub farmaceuta może zalecić dłuższe stosowanie leku.

W pokrzywce czas trwania leczenia może się różnić u poszczególnych pacjentów, dlatego pacjent powinien postępować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku 
Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Po przypadkowym przedawkowaniu leku nie powinny wystąpić ciężkie zaburzenia. Jednak w razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pominięcie zastosowania leku
W razie pominięcia przyjęcia dawki leku w odpowiednim czasie, należy ją przyjąć tak szybko, jak to możliwe, a następnie powrócić do regularnego schematu dawkowania. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Przerwanie stosowania leku
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.


Skutki uboczne

Jakie skutki uboczne może mieć stosowanie Alergo Teva?

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Często (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów):

  • zmęczenie,
  • suchość w jamie ustnej,
  • ból głowy.

Po wprowadzeniu desloratadyny do obrotu zgłaszano poniższe działania niepożądane:

Bardzo rzadko (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów):

  • ciężkie reakcje alergiczne,
  • szybkie bicie serca,
  • wymioty,
  • zawroty głowy,
  • ból mięśni,
  • niepokój z nadmierną aktywnością ruchową,
  • wysypka,
  • ból brzucha,
  • rozstrój żołądka,
  • senność− omamy,
  • zapalenie wątroby,
  • kołatanie lub nieregularne bicie serca,
  • nudności,
  • biegunka,
  • bezsenność,
  • drgawki,
  • nieprawidłowe wyniki testów czynności wątroby.

Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

  • nietypowe osłabienie − zażółcenie skóry i (lub) gałek ocznych,
  • zwiększona wrażliwość skóry na słońce, nawet w przypadku zachmurzenia, i na promieniowanie UV (ultrafioletowe), na przykład na promieniowanie UV w solarium,
  • zmiany w sposobie bicia serca,
  • nietypowe zachowanie,
  • zachowanie agresywne,
  • zwiększenie masy ciała.

Skład

Substancją czynną leku jest desloratadyna. Każda tabletka powlekana zawiera 5 mg desloratadyny.

Pozostałe składniki to: rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana, kukurydziana, mannitol, talk, magnezu stearynian; otoczka tabletki: hypromeloza 6cP, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 6000, indygotyna (E132), lak.


Producent

Actavis Ltd.
BLB 016 Bulebel Industrial Estate
Zejtun ZTN 3000
Malta


Typ produktu

Lek bez recepty

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.