Drenaż uszu − leczenie zapalenia ucha u dzieci?

21. 6. 2020 · 4 minuty czytania

Drenaż uszu to zabieg, który przeprowadza się w przebiegu nawracającego wysiękowego stanu zapalnego ucha środkowego. Dowiedz się więcej na ten temat z naszego artykułu!

Irmina Turek
Irmina Turek
Drenaż uszu − leczenie zapalenia ucha u dzieci?

Drenaż uszu to zabieg stosowany m.in. w wysiękowym zapaleniu ucha środkowego. Ma on przywrócić prawidłową wentylację ucha i umożliwić odpływ zgromadzonej wydzieliny.  Ta metoda leczenia jest bardzo często stosowana u dzieci z współistniejącym niedosłuchem. Zobacz, jak dokładnie wygląda drenaż uszu u dziecka.

Wentylacja uszu a stan zapalny

Główną przyczyną niedosłuchu u dzieci do 5. roku życia jest wysiękowe zapalenie ucha środkowego. Choroba ta może rozwinąć się z różnych przyczyn, m.in. infekcji górnych dróg oddechowych, problemów z rozwojem trąbki słuchowej, czy też infekcji ucha środkowego.

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego często ustępuje samo. Jeżeli jednak stan ten utrzymuje się powyżej 3 miesięcy, szanse na to ze dolegliwości ustąpią same są coraz mniejsze. Dodatkowym ryzykiem takiego przedłużającego się wysięku, są zmiany, jakie mogą powstać w uchu dziecka na skutek stanu zapalnego. Zmiany te będą występować w strukturze błony bębenkowej i mogą wpływać na jej dalsze funkcjonowanie. Inną ważną kwestią, która jest to, że niedosłuch u dzieci w tym wieku może skutkować zaburzeniami rozwoju mowy i uczenia się.

U zdrowego człowieka wentylacja ucha polega na przechodzeniu powietrza z przestrzeni nosogardła przez trąbkę słuchową do ucha środkowego. Jeśli ten przepływ powietrza jest zaburzony, ze względu na obrzęki i infekcje, występują zaburzenia słuchu. Ponadto produkowana w uchu wydzielina gromadzi się i rośnie ciśnienie w uchu środkowym i pogłębia się niedosłuch.

Sprawdź też, jak rozpoznać zapalenie ucha u dorosłych.

badanie uszu u dziecka

 

Drenaż wentylacyjny ucha − co to takiego?

Drenaż wentylacyjny ucha, czyli tympanostomia, to metoda leczenia chirurgicznego, która pomaga udrożnić ucho i poprawić słuch. Przywrócenie drożności w uchu dzięki zabiegowi pozwala obniżyć ciśnienie ucha środkowego i umożliwić wydostanie się nagromadzonej wydzieliny. Żeby udrożnić ucho lekarz może jednorazowo naciąć błonę bębenkową lub w powstałe nacięcie włożyć specjalny dren i w ten sposób poprawić wentylację na dłużej.

Zabieg drenażu uszu u dzieci można wykonać różnymi sposobami. Jednym z nich jest użycie lasera do wykonania otworu w błonie bębenkowej. Zaletą tej metody jest dłuższe utrzymywanie się otworu i jego drożność nawet do 4 tygodni (nacięcie nielaserowe, bez umieszczenia drenu zarasta szybciej). Samo nacinanie błony bębenkowej Jest jednak metodą mniej efektywną niż drenaż wentylacyjny.

Sprawdź też krople do ucha.

Drenaż wentylacyjny ucha

Drenaż uszu u dzieci − jak wygląda?

Zabieg drenażu uszu u dzieci polega na założeniu w uchu drenu, czyli małej plastikowej rurki. Cała procedura, szczególnie u dzieci, jest prowadzona pod znieczuleniem ogólnym. Lekarz nacina błonę bębenkową, a następnie przez powstały otwór wprowadza dren. Ta mała rurka posiada specjalne zabezpieczenia, które mają zapobiec przemieszczaniu się jej po założeniu.

Sam zabieg nie trwa długo, natomiast jakiś czas po jego zakończeniu dziecku może jeszcze kręcić się w głowie. Przez pierwsze parę dni po zabiegu, dobrze jest zabezpieczyć uszy dziecka podczas kąpieli, żeby nie zalać ich wodą. Dodatkowo podczas noszenia drenu niewskazane są takie aktywności jak nurkowanie czy latanie samolotem i czyszczenie uszu zarówno płynami rozpuszczającymi woskowinę jak i patyczkami.

Po założeniu drenu wentylacyjnego zalecana jest regularna kontrola laryngologiczna i ocena poprawy słuchu i stanu ucha. Jeśli parametry są zadowalające lekarz podejmuje decyzję o usunięciu drenu.

Sprawdź też, jak leczyć zapalenie ucha u dziecka.

Zabieg drenażu uszu − kiedy się go wykonuje?

Głównym wskazaniem do wykonania zabiegu jest wysiękowe zapalenie ucha środkowego, które utrzymuje się ponad 3 miesiące i towarzyszy mu niedosłuch powyżej 25dB. Jeśli w przeciągu zapaleniu ucha środkowego pojawią się zmiany w strukturze błony bębenkowej, czy też choroba ta ma charakter nawracający, drenaż wykonuje się wcześniej.

Innymi wskazaniami do szybkiego wykonania drenażu uszu jest znaczny niedosłuch i wynikające z niego opóźnienia w rozwoju mowy i problemy z nauką. Zabieg drenażu uszu wykonuje się również u starszych w chorobie Maniere’a związanej z zawrotami głowy.

Zabieg drenażu uszu

 

Jeśli dziecko nie ma dużego zaburzenia słuchu przy wysiękowym zapaleniu ucha środkowego, zabieg odkłada się nawet do 6 miesięcy trwania choroby. Podobnie wygląda postępowanie, jeśli dolegliwości dotyczą tylko jednego ucha. Obserwuje się jak postępuje choroba i dopiero po 6 miesiącach bez poprawy można podjąć decyzję o zastosowaniu drenażu. Decyzje o przeprowadzeniu zabiegu podejmuje lekarz, na podstawie obserwacji, badan na obecność płynu w uchu środkowym.

    Więcej artykułów na ten temat

    • Zapalenie ucha – leczenie u dziecka

      Zapalenie ucha – leczenie u dziecka

      · 5 minut czytania
      Zapalenie ucha u dzieci to częsta dolegliwość, ale żeby ją wyleczyć, niezbędne jest dobranie odpowiedniej kuracji. Czy antybiotyk to jedyna forma pomocy? Na co należy uważać, aby uniknąć powikłań?
    • Ucho pływaka – przyczyny, objawy, leczenie

      Ucho pływaka – przyczyny, objawy, leczenie

      · 5 minut czytania
      Objawy ucha pływaka mogą powodować duży dyskomfort. Pojawia się ból ucha, obrzęk stan zapalny i kłopoty ze słuchem. Schorzenie wymaga specjalistycznego leczenia laryngologicznego.
    • Dziecięce zapalnie ucha to częsta dolegliwość. Niestety, czasem wiąże się z powikłaniami, dlatego warto jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. O czym trzeba pamiętać? Sprawdź!
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
    Przeczytaj więcej od tego autora