Pogorszenie wzroku z dnia na dzień − co może oznaczać?

25. 9. 2018 · 4 minuty czytania

Nagłe pogorszenie widzenie wymaga jak najszybszej konsultacji. Z czego wynika? Czy zawsze trzeba zgłosić się na SOR? Czy zlekceważenie niepokojących objawów grozi ślepotą? Sprawdź!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Pogorszenie wzroku z dnia na dzień − co może oznaczać?

Nagłe pogorszenie wzroku wymaga szybkiej konsultacji okulistycznej. Jest wiele przyczyn pogorszenia czy nawet utraty wzroku z dnia na dzień. Żadnej lepiej jednak nie bagatelizować. Nagłe pogorszenie widzenia jest zazwyczaj dla pacjenta na tyle niepokojące, że chory bardzo szybko szuka pomocy lekarskiej. Jakie są przyczyny nagłego pogorszenia widzenia? Czy zawsze taki stan oznacza trwałą ślepotę? Oto najczęstsze przyczyny osłabienia widzenia.

Odwarstwienie siatkówki          

Siatkówka to niezwykle delikatna błona nerwowa, która odbiera impulsy wzrokowe − dzięki niej w ogóle widzimy! Niestety, nawet niewielki uraz może doprowadzić do jej odwarstwienia, czyli oddzielenia się od przylegających do siebie struktur.

Do odwarstwienia siatkówki może dojść u osób krótkowzrocznych, po operacji zaćmy czy w przebiegu zespołu Marfana. Czym objawia się ten stan? Pacjenci zwykle podają, że widzą „pajączki”, „niteczki” i „błyski”. Zgłaszają też nagłe pogorszenie ostrości widzenia i ubytki w polu widzenia. Stan ten wymaga natychmiastowego leczenia, żeby się nie pogłębiał.

Sprawdź też, czy odwarstwienie siatkówki wymaga operacji.

Odwarstwienie siatkówki

 

Zatrzymanie dopływu krwi do oka

Niedrożność tętnicy środkowej siatkówki, która wynikająca z jej zatoru, prowadzi nieuchronnie do ślepoty. Odcięcie dopływu świeżej krwi, powoduje, że w krótkim czasie komórki siatkówki obumierają i pacjent traci wzrok.

Co jest powodem zatoru tego ważnego naczynia? Materiał zatorowy stanowić mogą fragmenty blaszki miażdżycowej z tętnic czy skrzeplina z serca. Nagłe pogorszenie widzenia w przebiegu zatoru tętnicy środkowej siatkówki to bardzo poważny stan, który, jeśli nie zostanie w porę zaopatrzony, grozi ślepotą.

Wylew krwi do oka

Ciało szkliste, to galaretowata substancja, która stanowi dużą część oka. Ciało to jest całkowicie przezierne, dzięki czemu ostro i klarownie widzimy. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których do ciała szklistego wylewa się krew. Do wynaczynienia krwi może dojść przy nagłym skoku ciśnienia tętniczego krwi, u osób z retinopatią cukrzycową czy pod wpływem urazu. Pogorszenie widzenia ma w takiej sytuacji postać nagłej utraty ostrości wzroku, pacjent zgłasza też, że widzi ciemne punkty w polu widzenia.

Zobacz też, jak poradzić sobie z pękniętym naczynkiem w oku: Sposoby na pęknięte naczynko w oku. Jak szybko je wyleczyć?

Wylew krwi do oka

Neuropatia nerwu wzrokowego

Nerw wzrokowy to nerw, który prowadzi bodźce wzrokowe od siatkówki do skrzyżowania wzrokowego w międzymózgowiu. Jak w przypadku każdego nerwu, również nerw wzrokowy, może zostać uszkodzony. Gdy taka sytuacja ma miejsce, mówimy o neuropatii nerwu wzrokowego. Co odpowiada to za nagłe pogorszenie wzroku? Przyczyny to m.in. choroby zakaźne, jak ospa wietrzna, borelioza czy kiła, choroby rozrostowe układu krwionośnego, niedokrwienie w chorobach takich jak miażdżyca czy cukrzyca.

Neuropatia nerwu wzorowego może też być przyczyną nagłego pogorszenia wzroku pod wpływem działania substancji toksycznych jak alkohol etylowy i metylowy czy rozmaite leki. Pacjent z neuropatią nerwu wzrokowego najczęściej zgłasza stopniowo pogarszający się wzrok, co mobilizuje go do wizyty u okulisty.

Ostry atak jaskry

Wśród przyczyn nagłego pogorszenia wzroku nie sposób zapomnieć o jaskrze, która jest drugą po zaćmie najczęstszą przyczyną utraty widzenia w krajach wysoko rozwiniętych. W przebiegu jaskry dochodzi do stopniowego uszkodzenia nerwu wzrokowego i siatkówki. Istnieje jednak pewien podtyp tej choroby − jaskra zamykającego kąta przesączania, w której nagle może zablokować się przepływ cieczy wodnistej w oku. To z kolei jest przyczyną szybkiego wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego i nagłego pogorszenia się widzenia, spadek ostrości wzroku i bardzo silny ból oka z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami. Pacjent z ostrym atakiem jaskry wymaga pilnej interwencji okulistycznej, żeby jak najszybciej obniżyć narastające ciśnienie w gałce ocznej.

Sprawdź też, czym jest i jak leczyć jaskrę.

Ostry atak jaskry

 

Nagle pogarszający się wzrok to zawsze powód do pilnej wizyty u lekarza. Nawet jeśli nie dochodzi do całkowitej ślepoty, a zauważasz jedynie spadek ostrości wzroku czy dziwne czarne punkty, których wcześniej nie było w polu widzenia − lepiej jedź na SOR okulistyczny. Lepiej nie bagatelizować sytuacji związanych ze wzrokiem, bo większość przyczyn nagłego pogorszenia widzenia wymaga szybkiej pomocy lekarskiej. 

    Więcej artykułów na ten temat

    • Zapalenie spojówek – od czego je mam?

      Zapalenie spojówek – od czego je mam?

      · 6 minut czytania
      Zapalenie spojówek może być wynikiem zakażenia wirusowego, bakteryjnego lub alergii. Wybór odpowiedniego leczenia jest zależny od podejrzewanej przyczyny. Poznaj charakterystyczne objawy!
    • Zaćma powoduje pogorszenie ostrości widzenia spowodowane zmętnieniem soczewki oka. Sprawdź, jak wygląda leczenie i czy można jej zapobiegać!
    • Dlaczego dochodzi do odklejania się siatkówki? Czym grozi ten problem? Czy w przypadku pojawienia się niepokojących objawów lekarz może zadecydować o przeprowadzeniu operacji? Sprawdź!
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora