Uszy nie lubią wody! Wiesz czym jest ucho pływaka?

18. 9. 2017 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
 • choroby uszu
Uszy nie lubią wody! Wiesz czym jest ucho pływaka?

Po wakacjach do laryngologa zgłasza się wielu pacjentów skarżących się na ostry ból i uczucie zatkania ucha, wyciek z przewodu słuchowego zewnętrznego czy pogorszenie słuchu. Często powodem ich wizyt jest ucho pływaka. Co to za choroba?

Czym jest to ucho pływaka?

Ucho pływaka to jedna z potocznych nazw opisujących ostre zapalenie ucha zewnętrznego. Mimo że stan zapalny lokalizuje się przede wszystkim w przewodzie słuchowym zewnętrznym, to tak naprawdę w zaawansowanych przypadkach może on obejmować zarówno małżowinę uszną jak i błonę bębenkową.

Ucho pływaka: skąd się bierze?

Aby móc w pełni zrozumieć tę chorobę, trzeba najpierw wyjaśnić, jak właściwie dochodzi do jej rozwoju. Twoje uszy wyposażone są w naturalne mechanizmy obronne, takie jak np. produkcja woskowiny, która oczyszcza, nawilża, ale też dzięki swoim kwasowym właściwościom hamuje namnażanie się bakterii i grzybów.

Najczęstszym powodem zapalenia ucha zewnętrznego jest infekcja bakteryjna, wywołana drobnoustrojami takimi jak pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa), czy gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus). Rzadziej natomiast stan ten powodują grzyby, np. drożdżaki Candida albicans.

By mogło dojść do rozwoju stanu zapalnego ucha, jego mechanizmy obronne muszą zostać osłabione.

Przyczyn może być kilka:

1. Woda w uchu

Ucho pływaka rozwija się najczęściej po wakacyjnych kąpielach w basenie, morzu lub jeziorze. W wyniku dostania się zanieczyszczonej wody do ucha i jej zalegania w przewodzie słuchowym zewnętrznym, tworzą się tam idealne warunki do namnażania się bakterii. Należy zawsze dbać o to, by po basenie Twoje uszy były suche!

2. Nadmierna higiena uszu

Nie trzeba być wcale wytrawnym pływakiem, by mimo wszystko nabawić się ucha pływaka. Zbyt agresywne mycie uszu, używanie zasadowych mydeł i kropli, a także stosowanie patyczków kosmetycznych, zwanych również patyczkami do uszu, zmniejsza ilość ochronnej woskowiny oraz zaburza pH skóry, a to sprzyja infekcji.

Podczas wizyty u lekarza możesz poprosić o dokładną instrukcję, jak prawidłowo powinno się dbać o higienę uszu. Pamiętaj, że nie należy przesadnie usuwać woskowiny usznej, a przede wszystkim nie wolno „upychać” jej w przewodzie słuchowym zewnętrznym przy pomocy  wspomnianych wyżej patyczków.

Zobacz produkty do higieny uszu.

3. Mikrourazy skóry ucha

Douszne słuchawki, aparaty słuchowe, zabrudzone zatyczki do uszu mogą spowodować uraz naskórka przewodu słuchowego zewnętrznego i  otworzyć tym samym wrota dla bakterii i innych patogenów. Przykładaj szczególną wagę do higieny tego typu urządzeń i pamiętaj, że nie wolno pożyczać ich od innych osób.

4. Reakcje alergiczne

Do zapalenia ucha zewnętrznego może dojść również na podłożu wyprysku alergicznego. W wyniku zadziałania alergenu, np. farby lub lakieru do włosów, biżuterii czy kosmetyków, może rozwinąć się reakcja alergiczna, która sprzyja namnażaniu bakterii.  

Sprawdź, jak rozpoznać zapalenie ucha.

Ucho pływaka: objawy

Oto krótka lista objawów, które powinny skłonić Cię do wizyty u lekarza:

 • ostry ból ucha, który może nawet utrudnić lekarzowi badanie
 • ból nasila się szczególnie przy pociąganiu małżowiny usznej lub podczas naciskania na skrawek ucha
 • bólowi towarzyszy nieprzyjemne promieniowanie do żuchwy
 • świąd ucha
 • pogorszenie słuchu, a nawet niedosłuch
 • uczucie zatkanych uszu i pełności w uchu
 • zaczerwienienie i obrzęk małżowiny usznej
 • wyciek treści ropnej lub surowiczo-krwistej z ucha
 • powiększenie okolicznych węzłów chłonnych
 • gorączka
 • złe samopoczucie.

Zobacz leki na ból ucha.

Pamiętaj: ucho pływaka to stan, który zawsze wymaga pilnej konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenie.

Wynika to z faktu, ze zapalenie to może mieć bardzo poważne powikłania, włącznie z koniecznością  leczenia chirurgicznego. Jeśli wystąpią u Ciebie wspomniane wyżej objawy i podejrzewasz zapalenie ucha zewnętrznego – jak najszybciej udaj się do lekarza!

Więcej artykułów na ten temat

 • Zapalenie ucha – leczenie u dziecka

  Zapalenie ucha – leczenie u dziecka

  · 6 minut czytania
  • choroby uszu

  Zapalenie ucha u dzieci to częsta dolegliwość, ale żeby ją wyleczyć, niezbędne jest dobranie odpowiedniej kuracji. Czy antybiotyk to jedyna forma pomocy? Na co należy uważać, aby uniknąć powikłań?