Zastanawiasz się, czy nie spróbować zamienić okularów na soczewki kontaktowe? To bardzo dobry pomysł! Oto krótki opis, jak założyć szkła kontaktowe, jak je pielęgnować oraz jak powinna wyglądać prawidłowa higiena oczu przy soczewkach. Zapraszam do lektury.
Jak zakładać soczewki kontaktowe?
Jeśli przed przestawieniem się na soczewki kontaktowe powstrzymuje Cię tylko strach i zastanawiasz się, jak założyć szkła kontaktowe, nie masz się czego obawiać: aplikacja soczewek jest szybka i całkowicie bezbolesna.
Soczewki kontaktowe najlepiej zakładać przed makijażem. Unikniesz w ten sposób przedostania się drobinek makijażu pod szkła. Podczas aplikacji możesz też rozmazać make-up. Z kolei demakijaż wykonaj już po ściągnięciu soczewek, szczególnie wokół oczu. Tak również zabezpieczysz szkło przed zanieczyszczeniem. Pamiętaj, że jeśli pocierasz powieki wacikiem, możesz lekko przesunąć soczewkę. Dlatego wygodniej będzie je ściągnąć przed toaletą twarzy.
Wzdrygasz się na samą myśl o wkładaniu palca do oka? Jak zakładać soczewki bez dotykania gałki? Zupełnie normalnie. Podczas aplikacji szkieł kontaktowych palec nie ma kontaktu z gałką oczną. Umieszczona na opuszce soczewka po nałożeniu na oko sama powinna się właściwie ułożyć. Dzięki temu aplikacja jest totalnie bezbolesna i pozbawiona ryzyka przeniesienia zanieczyszczeń czy drobnoustrojów na gałkę oczną.
Sprawdź też, jakie krople do oczu stosować, nosząc soczewki.
Prawidłowo założone soczewki nie powinny powodować dyskomfortu. Dobrze umieszczone szkło kontaktowe jest praktycznie niewyczuwalne. Co ważne, obraz, który widzisz, musi być klarowny i wyraźny. Parę pierwszych aplikacji pewnie zajmie Ci trochę czasu, a Twoje ruchy będą nieprecyzyjne. Jednak to tylko początki, po dojściu do wprawy soczewki będziesz wkładać automatycznie.
Zanim zaczniesz zakładać szkła kontaktowe, koniecznie bardzo dokładnie umyj ręce. O tym, jak to prawidłowo wykonać, dowiesz się z artykułu: Jak prawidłowo myć ręce?. Dzięki temu masz pewność, że nie przenosisz na oko żadnych zarazków, kurzu czy tłuszczu. Unikniesz też podrażnień czy infekcji. Do mycia rąk najlepiej jest stosować mydło antybakteryjne, a do osuszania ręcznik papierowy lub materiał niepozostawiający żadnych nitek czy innych pozostałości na skórze.
Po wyjęciu soczewki z opakowania zwróć uwagę, czy jest dobrze ułożona. Powinna mieć kształt półkolisty. Jeśli jej brzegi wywijają się na zewnątrz, obróć ją na drugą stronę. Dobrze jest zaczynać aplikacje soczewek zawsze od tego samego oka (np. od prawego). Taki nawyk pozwoli uniknąć pomyłek i przyspieszy założenie szkieł kontaktowych. To istotne szczególnie, gdy masz 2 różne wady wzroku. W ten sposób właściwa soczewka będzie dopasowana do dobrego oka.
Jeżeli szkło jest już dobrze ułożone i wygląda prawidłowo w opakowaniu, umieść je na opuszku palca (najlepiej na palcu wskazującym). Następnie, za pomocą środkowego palca tej samej ręki, odsuń lekko dolną powiekę, a palcami drugiej ręki podnieś górną powiekę. W ten sposób utrzymujesz kontrolę nad mruganiem. Zbliż powoli soczewkę do oka i nałóż bezpośrednio na jego powierzchnię. Kieruj wzrok do góry − to Ci pomoże i powstrzyma odruch mrugania.
Po nałożeniu soczewki na oko porozglądaj się na boki, do dołu, do góry i parę razy zamrugaj. Możesz też zamknąć oczy na kilka sekund. To dobrze dopasuje i ułoży szkło kontaktowe.