Brodawczak w nosie − jak go usunąć?

25. 8. 2019 · 4 minuty czytania

Choć brodawczak odwrócony rozwija się bardzo powoli, nie należy go lekceważyć. Nowotwór niszczy tkanki i w każdej chwili może przemienić się w złośliwy. Dowiedz się, jak go usunąć!

Karolina Rudowska
Karolina Rudowska
Brodawczak w nosie − jak go usunąć?

Brodawczak odwrócony to łagodny nowotwór błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Jego rozwój jest powolny, ale miejscowe naciekanie i niszczenie tkanek, tendencje do nawrotów i możliwość przemiany złośliwej stanowią poważny problem. Jedyne leczenie to chirurgiczne usunięcie zmiany. Metodę operacyjną dobiera się indywidualnie do konkretnego przypadku.

Brodawczak w nosie − co to jest?

Brodawczaki nosa i zatok przynosowych to łagodne guzy nowotworowe. Brodawczaki płaskonabłonkowe mogą wystąpić w każdym wieku, nie mają tendencji do przemiany w nowotwór złośliwy, ani nie nawracają.

Brodawczak odwrócony to szczególny rodzaj brodawczaka, który swą nazwę zawdzięcza charakterystycznemu typowi wzrostu − w głąb podścieliska i dalej do zatok przynosowych. Taki brodawczak nacieka i niszczy otaczające go tkanki. Rozpoznawany jest zwykle między 40. a 70. rokiem życia, częściej u mężczyzn. Typowo wyrasta z bocznej ściany jamy nosa, zazwyczaj jednostronnie.

Sprawdź też, jak wyleczyć katar zatokowy.

ból głowy u nasady nosa

 

Nie ma pewności co do przyczyny jego powstania, ale prawdopodobnie pojawia się wskutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) typu 6, 11, 16 i 18. Nie bez znaczenia są także przewlekłe stany zapalne błony śluzowej nosa i narażenie na szkodliwe substancje takie jak dym tytoniowy, zanieczyszczone powietrze czy inne toksyny.

 

Brodawczak odwrócony w nosie − objawy

Brodawczak w nosie nie daje charakterystycznych objawów (a zdarza się nawet, że przez długi czas nie daje ich wcale). Najczęściej jednak pojawiają się pewne dolegliwości związane z masą guza i uciskiem towarzyszących tkanek

Zwykle występują zaburzenia drożności i wyciek z nosa śluzowej lub ropnej wydzieliny. Towarzyszą temu dolegliwości bólowe w rzucie zatok przynosowych, bóle głowy, uczucie rozpychania, nawracające zapalenia zatok, rzadziej krwawienia z nosa. Gdy guz rozrasta się, zwiększa swoją objętość i penetruje w stronę gardła czy oczodołu, mogą pojawić się szumy uszne, zaburzenia węchu i słuchu oraz podwójne widzenie.

Sprawdź też, co może oznaczać katar z krwią.

brodawczak w nosie

Brodawczak odwrócony − diagnostyka

Jeśli zauważasz u siebie podobne objawy, warto wybrać się do laryngologa. Dokładny wywiad i badanie laryngologiczne pozwoli ukierunkować dalszą diagnostykę.

brodawczak w nosie badanie

 

Lekarz dotykiem oceni kształt Twojego nosa i sprawdzi, czy wywołuje to u Ciebie jakieś dolegliwości.

Może wykonać rynoskopię, czyli badanie jamy nosowej za pomocą wziernika. Dokładniejszą ocenę umożliwi natomiast endoskopia. Bardzo istotne są także badania obrazowe − tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, dzięki którym łatwiej będzie określić lokalizację i stopień zaawansowania guza. Ostateczną pewność co do rozpoznania można mieć jednak dopiero po otrzymaniu wyników badania histopatologicznego.

Sprawdź też, o czym może świadczyć utrata węchu.

brodawczak w nosie leczenie

Brodawczak w nosie − jak usunąć zmianę?

Żeby pozbyć się brodawczaka odwróconego konieczne jest leczenie operacyjne. Taki brodawczak w nosie rośnie powoli, ale niestety ma tendencje do niszczenia otaczających go tkanek, także kości. Istnieje również ryzyko jego przemiany złośliwej, głównie w kierunku raka płaskonabłonkowego.

Dlatego, gdy przypuszczalna diagnoza Twojego stanu to odwrócony brodawczak w nosie − leczenie chirurgiczne jest nieuniknione. Wybór metody w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania i rodzaju guza, jego lokalizacji i rozległości nacieku na sąsiednie struktury.

Rynotomia boczna to klasyczny zabieg z dostępu zewnętrznego, gdzie nacięcie skóry przebiega od wewnętrznego kąta oka, wzdłuż bocznej krawędzi nosa, aż do górnej wargi. Uzyskuje się wówczas dobry wgląd i szeroki dostęp do zmian brodawczakowatych. Po takim zabiegu mogą czasem pozostać niewielkie blizny i drobne deformacje kosmetyczne.

Sprawdź też tabletki krople i spraye na katar.

brodawczak w nosie jak usunąć

 

W przypadku guzów zlokalizowanych poniżej małżowiny nosowej środkowej, z powodzeniem korzysta się także z dostępu przez wynicowanie powłok twarzy i z dojścia podwargowego Denkera. Dzięki nacięciu błony śluzowej w przedsionku jamy ustnej, nie pozostawia się żadnych blizn skórnych.

Coraz częściej przeprowadza się również endoskopowe zabiegi z dostępu wewnątrznosowego. Ich zaletą jest minimalna inwazyjność, przy równie dobrym wglądzie w operowaną okolicę i wyników leczenia co najmniej porównywalnych do klasycznych zabiegów. Dostęp do pola operacyjnego uzyskuje się przez otwory nosowe, bez potrzeby nacinania skóry lub błony śluzowej jamy ustnej.

Brodawczak odwrócony − rokowanie

Wznowy po leczeniu brodawczaka odwróconego są częste i mogą sięgać 70-80% przypadków. Główną przyczyną jest kłopotliwe umiejscowienie guza i częste naciekanie struktur trudno dostępnych, przez co zabiegi nie zawsze są radykalne. Co więcej, brodawczak odwrócony może ulec przemianie złośliwej − według niektórych źródeł nawet do 20% przypadków. Dlatego jeśli przeszedłeś leczenie, nadal będziesz wymagał systematycznych kontroli laryngologicznych, by szybko wyłapać ewentualną wznowę.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Karolina Rudowska
    Karolina Rudowska
    Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów angażowałam się w wiele projektów naukowych, a artykuły, które miałam szansę współtworzyć ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych. Jeszcze nie zdecydowałam, jaką specjalizację lekarską wybiorę, ale rozważam głównie medycynę rodzinną i psychiatrię. Uwielbiam podróżować, a wolny czas spędzam na czytaniu powieści kryminalnych.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Karolina Rudowska
    Karolina Rudowska
    Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów angażowałam się w wiele projektów naukowych, a artykuły, które miałam szansę współtworzyć ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych....
    Przeczytaj więcej od tego autora