Jak często myć kręcone włosy? Sprawdź!

28. 8. 2020 · Aleksandra Anna Wolska · 5 minut czytania
  • codzienna pielęgnacja

Jak często myć włosy kręcone? A przede wszystkim, w jaki sposób to robić, żeby podkreślić naturalny skręt fal i troszczyć się o wymagające loki. Oto kilka wskazówek. Sprawdź, na czym polega mycie włosów metodą „curly girl” i OMO.

Jak często myć włosy kręcone?

Włosy kręcone mają tendencję do przesuszania się. Dlatego, żeby zachować ich optymalne nawilżenie i nie obciążać znajdującymi się w szamponach środkami myjącymi, staraj się nie myć ich za często. Jeżeli coś podpowiada Ci, żeby zadać pytanie: "jak często myć włosy kręcone?", to Twoja intuicja jest prawidłowa. Bo myje się je rzadziej niż proste! Oczywiście, z zasadami higieny dyskutować nie wolno − jeżeli więc odczuwasz potrzebę mycia włosów codziennie, rób to. Jednak włosomaniaczki często podkreślają, żeby włosów kręconych nie myć częściej niż co 2 dzień. Idealnie byłoby, gdybyś myła włosy kręcone 2 razy w tygodniu.

A jak myć kręcone włosy? Oto 2 popularne metody: „Curly girl” i OMO.

Jak często myć kręcone włosy?

Jak myć kręcone włosy? Metoda "curly girl"

Lorraine Massey jest uznawana za twórczynię metody pielęgnacji włosów kręconych zwaną „curly girl”. Dzięki niej, włosy kręcone są lepiej nawilżone, lżejsze, a ich skręt jest pięknie i naturalnie podkreślony.

Co najważniejsze w tej metodzie: włosy kręcone myje się głównie odżywką! Co ile myć włosy kręcone szamponem? Dosłownie raz na kilka tygodni− 2-3 tygodnie, żeby usunąć z włosów pozostałości produktów do stylizacji i innych nadbudowanych substancji. Sprawdzi się tu np. organiczny szampon do włosów bez SLES czy SLS Biolaven Organic czy odbudowujący szampon pszeniczno-owsiany Sylveco.

Mycie włosów kręconych odżywką pomaga zachować im odpowiedni poziom nawilżenia, którego lokom trzeba dostarczać na każdym etapie pielęgnacji. Szampon, nawet najbardziej nawilżający, może plątać włosy i je przesuszać. Odżywka wygładzi łuski, jest delikatna dla włosów, a jej głównymi składnikami są produkty odżywcze, np. oleje czy minerały.

Jak myć kręcone włosy? Metoda curly girl

Według Massey włosy kręcone najlepiej myć kosmetykami bez SLES czy SLS, a także bez silikonów czy parabenów − a więc sztucznych substancji, które powodują obciążenie pasm. Co więcej, szampony nie powinny zawierać w sobie wosków czy gum (bardzo często w składzie INCI szamponów i odżywek spotkasz substancje o nazwie: xanthan gum). Dzięki wyeliminowaniu wszystkich dociążających preparatów, naturalne skręty nie rozprostowują się tak szybko pod własnym ciężarem.

Odżywka do mycia włosów kręconych także powinna być naturalna. Im prostszy skład tym lepiej. Tu polecam Ci m.in.  rokitnikową odżywkę do włosów normalnych i przetłuszczających się Natura Siberica lub odżywkę do włosów osłabionych Siedem Korzyści Natura Estonica.

 

Odżywkę spłukuje się zimną wodą lub co najwyżej letnią. Tylko wtedy łuski włosów wygładzą się i nabiorą połysku. Po umyciu włosów nie odciskaj ich ręcznikiem i nie twórz turbanu na głowie. Bardzo delikatnie, nie mierzwiąc włosów, odciśnij nadmiar wody bawełnianą koszulką.

Jeżeli suszysz włosy suszarką, rób to chłodnym powietrzem. Najlepiej użyć do tego dyfuzora, który delikatnie przykładaj do włosów. Co ważne, fryzury nie rozczesuje się, ani grzebieniem, ani palcami. Żeby loki pięknie się skręciły same, nałóż na wilgotne pasma produkty nawilżająco-stylizujące.

Jak często myć kręcone włosy?

Jak myć kręcone włosy? Metoda OMO

Metodą starszą niż „curly girl”, a z pewnością bardziej spopularyzowaną jest mycie włosów metodą OMO. Na czym polega? Skrót OMO to „ODŻYWIANIE” − „MYCIE” − „ODŻYWIANIE”. Mycie włosów kręconych zgodnie z tą teorią polega na odżywianiu i nawilżaniu loków. Jest ona polecana przede wszystkim osobom z włosami wysokoporowatymi (a więc dziewczyny o prostych włosach także mogą z niej skorzystać!).

Jak zabrać się za OMO?

Jak myć kręcone włosy? Metoda OMO

O − czyli pierwsze odżywianie to nałożenie na całą długość włosów odżywki. Powinna mieć lekki skład i nie posiadać silikonów. Z mojego doświadczenia wiem, że sprawdzają się tu naturalne odżywki L’biotica, np. L'biotica, Biovax, Odżywka expresowa do włosów 7 w 1. Jest dość lekka i dobrze umyje włosy, a jednocześnie je odżywi.

M − a więc mycie. Uwaga! Co ważne, nałóż delikatny szampon na odżywkę − odżywki z 1 etapu nie spłukuj wodą. Szampon nie powinien mieć SLS czy silnych detergentów. Tu sprawdzi się np. nawilżający szampon Vianek. Podobnie, jak w metodzie „curly girl”, żeby dobrze oczyścić skórę głowy i włosy nagromadzonych pozostałości produktów do stylizacji, użyj silniejszego szamponu raz na kilka tygodni.

O − i ostatnie odżywianie. Tu postaw na bogatszy produkt − może być to nawet maska do włosów. Nie nakładaj jej na całą długość włosów, żeby nie obciążyć nasady. Zacznij od wysokości ucha. Odżywkę możesz potrzymać na włosach nawet przez 30 min. Szybsza wersja − do 5 minut, długie odżywianie wykonaj przynajmniej raz w tygodniu. Włosy z maską możesz owinąć ręcznikiem lub też nałożyć na nie czepek. Pod wpływem temperatury łuski włosa rozchylą się i lepiej przyjmą składniki odżywcze. Jaki produkt zda tu egzamin? Na przykład maska L’biotica Argan Makadamia Kokos. To moc emolientów, które nawilżą włosy i zabezpieczą je przed utratą wilgoci.

Mycie włosów kręconych − trzymaj się nawilżenia!

Mycie włosów kręconych to przede wszystkim walka o odżywienie i nawilżenie. Co ile myć włosy kręcone? Jeżeli masz taką potrzebę rób to co 2 dni, najlepiej jednak myć je 2 razy w tygodniu.

 

Źródła:

  1. L. Messey, „Curly Girl: Handbook”

Więcej artykułów na ten temat