Rękawiczki ochronne - sprawdź ich rodzaje i przeznaczenie

31. 10. 2020 · 4 minuty czytania
Gumowe, winylowe, lateksowe czy nitrylowe - które rękawiczki są najlepsze? Poznaj właściwości poszczególnych środków ochrony osobistej w walce z COVID-19.
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Rękawiczki ochronne - sprawdź ich rodzaje i przeznaczenie

Jakie rękawiczki ochronne wybrać: gumowe, winylowe, lateksowe czy nitrylowe? Kto powinien unikać rękawiczek pudrowanych? W dobie pandemii koronawirusa SARS-COV-2 rękawiczki jednorazowe stały się bardzo istotnym środkiem ochrony osobistej. Poznaj rodzaje jednorazowych rękawiczek ochronnych. Oto TOP3!

Rękawiczki ochronne a rękawiczki medyczne

Rękawiczki ochronne zapobiegają kontaktowi skóry ze szkodliwymi substancjami czy płynami ustrojowymi, które mogą być nośnikami bakterii, grzybów i wirusów. Niezbędne są w pracy służb medycznych, a także kosmetyczek, fryzjerek czy osób, które chcą uchronić dłonie przed kontaktem z chemikaliami.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszystkie rękawiczki jednorazowe są dokładnie takie same. Nic bardziej mylnego! Nie każde rękawiczki ochronne spełniają normy medyczne. Rękawiczki medyczne jednorazowe powinny spełniać odpowiednie normy. Na opakowaniu szukaj oznaczenia CE EN 455. Co to oznacza? Norma EN 455 wyznacza 4 standardy dla rękawiczek medycznych.

  • Po pierwsze, powinny mieć pory na tyle małe, że nie przenikną przez nie bakterie i wirusy (norma EN 455-1).
  • Po drugie, rękawiczki muszą być odpowiednio rozciągliwe i wytrzymałe (norma EN 455-2).
  • Po trzecie, mają pozytywną opinię pod kątem oceny biologicznej (norma EN 455-3).
  • I po czwarte − rękawiczki nadają się do użytkowania przez określony czas (norma EN 455-4).

Kiedy kupujesz rękawiczki ochronne, zwróć też uwagę na parametr oznaczony jako AQL, a więc przepuszczalność materiału, z którego zostały wykonane. Im niższa wartość AQL, tym tworzywo jest bardziej szczelne. Minimalna dopuszczalna wartość parametru AQL to 1.5 dla rękawiczek medycznych.

Sprawdź też materiały opatrunkowe.

Rękawiczki ochronne medyczne

 

Rękawiczki ochronne − rozmiar i materiał

Jednorazowe rękawiczki ochronne mogą być wykonane z różnych materiałów, np. z lateksu, nitrylu czy winylu. Choć lateks jest jednym z najbardziej odpornych na bakterie, wirusy i środki chemiczne materiałów, może uczulać sam w sobie. Dlatego też personel medyczny lub kosmetolodzy decydują się na rękawiczki winylowe czy rękawiczki nitrylowe.

Winyl to nic innego jak popularny PCV. Materiał ten jest bardzo wytrzymały, choć grzyby i wirusy przenikają przez niego lepiej niż przez lateks. Dobrze chroni jednak przed środkami chemicznymi, a także olejami czy ozonem. Rękawiczki winylowe są odporne na uszkodzenia, ale nie tak elastyczne jak lateksowe czy nitrylowe. Dlatego zawsze staraj się dobrać idealnie dopasowany do Twoich dłoni rozmiar.

Rękawiczki nitrylowe są bezpieczne dla alergików, cieńsze niż rękawiczki lateksowe i bardziej elastyczne niż rękawiczki winylowe. Dobrze chronią przed płynami ustrojowymi (bateriami, grzybami i wirusami), a przede wszystkim są w wyższym stopniu odporne na chemikalia i tłuszcze niż lateks. W rękawiczkach nitrylowych masz bardzo duże czucie. Preferują je więc np. chirurdzy, którzy niezwykle polegają na zmyśle dotyku.

Sprawdź też środki ochrony osobistej.

Czy rękawiczki chronią przed koronawirusem?

 

Rękawiczki zapewniają pewną formę ochrony przed SARS-COV-2, ale pamiętaj, że do zakażenia koronawirusem dochodzi przez kontakt drobnoustroju z nabłonkiem układu oddechowego (lub spojówką), a nie ze skórą! Rękawiczki jednorazowe ochronią Cię przed zakażeniem, o ile brudnymi rękawiczkami nie przeniesiesz wirusa w okolice ust, nosa lub oczu. W tym przypadku rękawiczki działają podobnie do skóry − nawet jeżeli wchodzisz w nich do sklepu, należy je zdezynfekować.

    Rękawiczki ochronne − rodzaje

    Oto rękawiczki, które spełniają ścisłe normy medyczne. Są bezpieczne i odporne na kontakt z niebezpiecznymi substancjami.

    1. Rękawiczki medyczne, nitrylowe bezpudrowe, rozmiar S

    W opakowaniu znajduje się 100 rękawiczek bezpudrowych w rozmiarze S. Jak wspomniałam, rękawiczki nitrylowe są dość elastyczne i łatwo się je zakłada. Polecam je przede wszystkim, które mają tendencję do wyprysku kontaktowego lub alergię na lateks. Nitrylowe rękawiczki odporne są na kontakt z tłustymi substancjami. Chronią też przed wirusami i bakteriami niemal tak dobrze jak te lateksowe.

    2.Medicami, rękawiczki winylowe, niepudrowane, rozmiar M

    Rękawiczki na nieco większe dłonie kobiece lub męskie. Pamiętaj, że winyl, choć to wytrzymały materiał, jest mniej elastyczny. Dlatego dobierz rękawiczki idealne do swoich dłoni: jeżeli będą za małe, pękną, a za duże mogą się marszczyć, co będzie utrudniać pracę i precyzyjne ruchy.

    Pamiętaj! Żeby zachować większe bezpieczeństwo, przed zdjęciem rękawiczek, zdezynfekuj je płynem na bazie alkoholu.

    Zobacz, jak chronić się przed koronawirusem: Koronawirus − jak się zabezpieczyć przed COVID-19?.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora