Przebarwienia na szyi – skąd się biorą i jak temu zaradzić?

19. 6. 2024 · 5 minut czytania

Przyczyny i leczenie przebarwień na szyi. Poznaj najczęstsze przyczyny przebarwień na szyi oraz skuteczne sposoby ich usuwania i zapobiegania.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Przebarwienia na szyi – skąd się biorą i jak temu zaradzić?

Przebarwienia na szyi, podobnie jak na innych obszarach ciała, przybierają różnorodne kształty i kolory. Jednym z rodzajów zmian są brązowe plamy będące efektem hiperpigmentacji. Czy przebarwienia na szyi zawsze są skutkiem nadmiernej ekspozycji na słońce? Skąd się biorą i jak je niwelować? Odpowiadamy! 

Przebarwienia na szyi – przyczyny 

Najczęstszą przyczyną przebarwień na szyi i dekolcie jest promieniowanie słoneczne. Zmiany przybierają brązowy kolor o zmiennym nasileniu. Plamy nie zawsze są związane z działaniem słońca. Niektóre mogą występować na tle naczyniowym, wskutek wahań w gospodarce hormonalnej, a także w wyniku toczących się chorób skórnych oraz ogólnoustrojowych. Ostateczny kolor oraz charakter zmian zależy od przyczyny ich występowania. 

Brązowe plamy na szyi i dekolcie 

Brązowe plamy na szyi powstają w wyniku nadmiernego gromadzenia się melaniny, czyli naturalnego barwnika skóry. Ma to bezpośredni związek z zaburzeniem pracy melanocytów – komórek skóry produkujących pigment. 

  • Na pracę melanocytów wpływa szereg czynników, a jednym z najważniejszych jest promieniowanie UV. Nadmierna ekspozycja na słońce odpowiada również za przebarwienia na twarzy i innych obszarach ciała, które mają częsty kontakt z promieniowaniem słonecznym. 
  • Pojawianiu się brązowych plamek sprzyjają predyspozycje genetyczne, zmiany w gospodarce hormonalnej, wiek, urazy i stany zapalne skóry, składniki fotouczulające obecne w kosmetykach oraz lekach, a także choroby ogólnoustrojowe (choroby tarczycy, wątroby lub nadnerczy), w których przebiegu dochodzi do wzmożonej produkcji melaniny.  
  • Brązowe przebarwienia na dekolcie mogą również wynikać z utrwalonych zmian pozapalnych, które powstały w wyniku trądziku, reakcji alergicznych lub ukąszeń owadów. 

Czerwone plamy na szyi i dekolcie 

Zaczerwienienia na szyi mogą być pozostałością po przebytym stanie zapalnym. Nie można również wykluczyć reakcji alergicznej, w tym alergii kontaktowej związanej z kontaktem skóry z czynnikiem uczulającym, np. konkretnym składnikiem kosmetyku, płynu do prania lub noszoną biżuterią (częstym zjawiskiem jest uczulenie na nikiel). Rumieniowe plamy na szyi i dekolcie pojawiają się często wskutek silnych emocji, intensywnego wysiłku fizycznego, działania wysokiej temperatury lub po spożyciu alkoholu. Potencjalną przyczyną występowania czerwonych przebarwień jest ponadto nadczynność tarczycy. Jeśli zaczerwienieniu skóry towarzyszą objawy, takie jak łuszczenie, suchość i silny świąd, przyczyną zmian może być łuszczyca lub grzybica skóry

Białe plamy na szyi i dekolcie 

Łupież pstry to dermatologiczna choroba grzybicza wywoływana przez drożdżaki. Charakteryzuje się występowaniem małych plamek, które najczęściej lokalizują się na klatce piersiowej, szyi (szczególnie karku), plecach, a czasami także na twarzy. Plamki mają nieregularne kształty i zazwyczaj jasny kolor. Pomocną wskazówką diagnostyczną jest fakt, że zmiany nie są podatne na opalanie, co oznacza, że nie ciemnieją pod wpływem słońca. Białe plamy mogą być ponadto jednym z objawów bielactwa oraz łuszczycy.

Brązowe przebarwienia na szyi

Jak usunąć przebarwienia na szyi? 

Zmiany skórne na szyi wymagają przede wszystkim ustalenia przyczyny, ponieważ poszczególne rodzaje przebarwień wymagają różnego podejścia terapeutycznego. Dla skutecznego leczenia kluczowa jest trafna diagnoza uwzględniająca różnorodność potencjalnych przyczyn, od infekcji grzybiczych po choroby dermatologiczne i reakcje alergiczne. Jeśli podejrzewasz, że przyczyną przebarwień na szyi jest jednostka chorobowa, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który prawidłowo oceni ich źródło. 

Jak usunąć brązowe przebarwienia posłoneczne

  • Najskuteczniejsze w redukcji zmian pigmentacyjnych spowodowanych opalaniem są profesjonalne zabiegi na przebarwienia, między innymi mikrodermabrazja, procedury z użyciem lasera oraz peelingi chemiczne, podczas których aplikowane są właściwie dobrane kwasy na przebarwienia.  
  • Poszczególne kwasy różnią się intensywnością działania, dlatego efekt zależy nie tylko od rodzaju użytej substancji, ale również od jej pH i stężenia.  
  • W redukcji zmian pigmentacyjnych wykorzystuje się kwasy AHA (kwas cytrynowy, glikolowy, migdałowy), kwasy BHA (kwas salicylowy) oraz kwasy PHA (kwas laktobionowy). 
Warto wiedzieć...
Płytko umiejscowione, niewielkie zmiany możesz niwelować za pomocą kremów na przebarwienia zawierających substancje aktywne o działaniu rozjaśniającym. Proces depigmentacji może trwać nawet kilka miesięcy, dlatego wymaga konsekwencji i cierpliwości. Do wyboru masz szereg drogeryjnych kosmetyków zawierających substancje wspomagające rozjaśnienie naskórka, w tym kremy i sera, ale produkty o wspomnianych właściwościach znajdziesz również w segmencie preparatów do demakijażu. 

Sprawdź nasze propozycje: 

W celu wyeliminowania problemu przebarwień na szyi i dekolcie należy przede wszystkim skupić się na profilaktyce, czyli regularnym i długofalowym stosowaniu preparatów fotoprotekcyjnych. Aplikacja kremu do opalania z filtrem przed każdą ekspozycją na słońce wpływa na prewencję powstawania nowych przebarwień, ale ma również znaczenie podczas ich redukcji.

Jak usunąć przebarwienia na szyi? 

Podsumowanie 

Plamy i przebarwienia na szyi mogą mieć różnorodne podłoże, dlatego w pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę zmian barwnikowych. Jeśli za przebarwienia odpowiada ekspozycja na słońce, można je redukować za pomocą domowej pielęgnacji oraz zabiegów gabinetowych. Oprócz tego warto zadbać o właściwą ochronę miejsc narażonych na działanie promieni UV za pomocą kremów z filtrem oraz unikać celowego opalania się w godzinach największego nasłonecznienia. 

Źródła:

  1. M. Engler-Jastrzębska, A, Kamm, Molekularne podstawy pigmentacji skóry. Etiologia i profilaktyka hiperpigmentacji, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/06/ke2019.3-1.pdf [dostęp 18.05.2024 r.] 
  2. Wojas – Pelec A. i inni; Choroby skóry związane z działaniem promieniowania słonecznego – przegląd wybranych zagadnień; Family Medicine & Primary Care Review 2007, 9 (1): 131–135. 
  3. M. Matysek-Nawrocka, M. Zagraba, Przebarwienia skórne jako problem kosmetyczny, https://czasopisma.kul.pl/index.php/zns/article/view/17047 [dostęp 18.05.2024 r.] 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
Przeczytaj więcej od tego autora