Dłonie i stopy (88)

Stopy to ta część ciała, o której pamiętamy zwykle wiosną i latem, kiedy nosimy odkryte buty. Jednak powinniśmy dbać o nie przez cały rok, ponieważ zapominanie o tym może wywołać choroby stóp, które mają nieprzyjemne konsekwencje. Każda dolegliwość w okolicy stóp powinna być konsultowana z lekarzem, ponieważ zbagatelizowanie drobnych problemów, takich jak nadmierne pocenie, może doprowadzić do znacznie poważniejszych schorzeń, np. grzybicy. Częściej pamiętamy jednak o tym, jak ważna jest pielęgnacja rąk. Zadbane dłonie są uznawane powszechnie za wizytówkę człowieka, dlatego warto się o nie zatroszczyć. O tym, jak pielęgnować stopy i dłonie przeczytasz w tej zakładce na stronie.

Jak pielęgnować stopy i dłonie?

Dbanie o stopy wymaga kilku prostych kroków. Po pierwsze, zdzierania martwego naskórka z pięt. Jest kilka zabiegów, które mogą nam w tym pomóc, np. użycie przyrządów takich jak tarka, pumeks, czy pilnik elektryczny lub najbardziej popularny peeling stóp za pomocą kosmetyków. Następny krok to krem, który dostosować trzeba do własnych potrzeb. Na rynku dostępne są m.in. preparaty nawilżające, regenerujące, odżywiające i wygładzające. Najważniejsze to dobrać taki, który odpowie na wymagania naszej skóry. Warto jednak pamiętać, że w sytuacji, gdy często pojawiają nam się odciski, pęcherze czy inne choroby stóp, np. wrastające paznokcie, należy koniecznie udać się do specjalisty, który przepisze preparaty wspomagające nie tylko pielęgnację, ale też leczenie dolegliwości.
Należy mieć również na uwadze, że częścią dbania o stopy jest też monitorowanie stanu paznokci. Jak dbać o paznokcie u stóp? Zazwyczaj wystarczy ich regularne opiłowywanie i smarowanie skórek kremem. Ewentualne malowanie lakierem, jest już sprawą czysto estetyczną, więc zależy od preferencji. Czasami bywa jednak, że łamliwe paznokcie, uniemożliwiają wykonanie ładnego pedicure, gdyż każde dotknięcie pilnika wiąże się z uszkodzeniem ich struktury. O tym, jak wzmocnić paznokcie warto porozmawiać ze specjalistą, który zdecyduje jakie preparaty odżywcze będą najbardziej odpowiednie.

Jeśli chorujesz na cukrzycę powinieneś korzystać z usług podologa (w przypadku poważniejszych komplikacji skórnych) lub przed każdym zabiegiem pedicure i manicure poinformować kosmetologa o tym, że jesteś diabetykiem.
Pielęgnacja dłoni jest mniej wymagająca, gdyż zwykle wystarczą dwa elementy, które wspomagają ich idealny wygląd. Pierwszy to złuszczanie martwego naskórka. Co ważne, możemy używać dokładnie ten sam peeling do stóp i dłoni, gdyż sprawdzi się on w obu partiach ciała równie dobrze. Drugi ważny aspekt to nawilżanie i regeneracja. Dłonie często narażone są na działanie czynników atmosferycznych (np. mrozu), detergentów i składników drażniących, dlatego trzeba pomóc im w odbudowie naruszonej struktury skóry, a dodatkowo zapewnić im warstwę ochronną, która zabezpieczy przed pękaniem, przesuszeniem i dyskomfortem w codziennym życiu. Oczywiście wszelkiego rodzaju choroby w okolicach dłoni, takie jak egzema czy atopowe zapalenie skóry, powinny być konsultowane ze specjalistą, ponieważ sama pielęgnacja nie jest wystarczająca i należy włączyć leczenie.