Koronawirus - ryzyko zarażenia SARS-CoV-2. Kto należy należy do grupy ryzyka?

16. 3. 2020 · Karolina Rudowska · 4 minuty czytania
  • choroby
Koronawirus - ryzyko zarażenia SARS-CoV-2. Kto należy należy do grupy ryzyka?

Od ponad tygodnia Polska walczy z pandemią koronawirusa. COVID-19 to nowa choroba wirusowa, której główne objawy obejmują kaszel, gorączkę i duszność. Wywoływana jest przez wirus SARS-CoV-2, czyli koronawirus. W jaki sposób można się zarazić? Kto jest najbardziej narażony na negatywne skutki choroby i powikłania? Jak prezentują się aktualne statystyki?

Koronawirus − kto choruje?

Ryzyko zakażenia COVID-19 zależy od miejsca, w którym przebywasz. Jeśli mieszkasz w kraju, w którym potwierdzono zakażenia koronawirusem i dochodzi w nim również do lokalnej transmisji (a takim krajem jest już Polska), istnieje ryzyko zakażenia.

Na negatywne skutki choroby najbardziej narażone są osoby starsze oraz ludzie obciążeni innymi chorobami takimi jak: nadciśnienie, cukrzyca, choroby układu oddechowego, choroby serca, nowotwory, niedobory odporności i osoby na leczeniu immunosupresyjnym. Szczególną ostrożność powinny zachować także kobiety ciężarne. Naukowcy dysponują zbyt małą ilością danych, żeby móc z całą pewnością ocenić ryzyko dla kobiety w ciąży i płodu.

Seniorzy narażeni na koronawirusa

Pamiętaj jednak, że zachorować może każdy i nawet, jeśli jesteś młody i zdrowy.

Czym jest COVID-19?

COVID-19 to nowa choroba wywoływana przez niedawno odkrytego koronawirusa SARS- CoV-2. Jej główne objawy to gorączka, kaszel, uczucie duszności, bóle mięśni i ogólne osłabienie i zmęczenie.

Symptomy rozwijają się stopniowo, a większość osób przechodzi zachorowanie łagodnie. Niektórzy zarażeni przechodzą infekcję całkowicie bezobjawowo. Jednakże szacuje się, że około 15 ­− 20% zakażonych osób rozwinie poważną chorobę i będzie miało trudności z oddychaniem.

W jaki sposób możesz się zarazić?

Transmisja choroby odbywa się drogą kropelkową, a więc chory zaraża, gdy kaszle, kicha czy mówi. Dlatego tak ważne jest unikanie kontaktu z osobami podejrzanymi o zakażenie.

Minimalna, względnie bezpieczna odległość wynosi prawdopodobnie 1,5 metra. Pamiętaj, że takie kropelki osadzają się na powierzchniach i przedmiotach w otoczeniu chorej osoby.

Przypuszcza się, że wirus może utrzymywać się na takich obiektach przez kilka dni. W związku z tym, unikaj dotykania klamek w miejscach publicznych, guzików w autobusach i innych przedmiotów, na których codziennie spoczywają tysiące rąk.

A przede wszystkim − jeśli jesteś poza domem, nie dotykaj dłońmi twarzy, a szczególnie okolicy ust, nosa i oczu. Myj ręce wodą z mydłem dokładnie i regularnie. Mycie rąk powinno obywać się przez minimum 30 sekund. 

Koronawirus mycie rąk

Co robić, gdy zauważysz u siebie objawy?

Jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (masz objawy i przypuszczalnie miałeś kontakt z osobą zakażoną) niezwłocznie skontaktuj się telefonicznie ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego.

Nie idź do lekarza rodzinnego ani na SOR. Nie podróżuj komunikacją publiczną i unikaj kontaktu z innymi ludźmi. Załóż maseczkę.

Koronawirus − statystyki

Na dzień 16 marca 2020 roku statystyki przedstawiają się następująco:

  • na świecie potwierdzonych zostało 174 084 przypadków COVID-19
  • koronawirus − ofiary: 6 684 chorych osób zmarło wskutek zakażenia przez nowy koronawirus  Chiny przodują w ilości przypadków 81 032 potwierdzonych zachorowań i 3 099 zgonów.
  • w Polsce potwierdzono 150 przypadków, w różnych województwach.

Testy na koronawirusa

W tym momencie najbardziej dotknięte koronawirusem w Europie są Włochy. Sytuacja epidemiologiczna na świecie, jak i w Polsce pozostaje bardzo dynamiczna. Ilość zachorowań, wytyczne i zalecenia mogą zmieniać się w ciągu dni i godzin.

Żeby być na bieżąco, śledź oficjalne strony takie jak: WHO czy GIS. Staraj się słuchać głównie sprawdzonych informacji z oficjalnych źródeł organizacji państwowych, pozarządowych i służby zdrowia. Unikaj powielania plotek.

Choroba rozprzestrzeniła na świecie wskutek podróżowania. Najlepiej całkowicie więc zaniechać podróży. Jeśli możesz − #ZostańwDomu.

Obecnie granice naszego kraju zostały czasowo zamknięte. A każdy podróżny zza granicy jest poddawany 14-dniowej kwarantannie.

Koronawirus − dzieci

Dzieci także chorują na COVID-19. Ograniczona ilość przypadków nie pozwala na wysunięcie pewnych wniosków − przypuszcza się jednak, że dzieci nie są w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu choroby. Większość dotychczas potwierdzonych zachorowań u dzieci przebiegało w sposób łagodny.

Koronawirus maska chirurgiczna

COVID-19 to nowa choroba i wiele rzeczy pozostaje jeszcze niejasnych i niepewnych. Śmiertelność choroby prawdopodobnie jest wyższa niż w przypadku grypy i różni się w zależności od regionu − ciężko ją jednak jednoznacznie ocenić, gdy nie znamy faktycznej liczby wszystkich przypadków na świecie. Co możesz zrobić? Zachowaj spokój i nie panikuj. Nie lekceważ jednak zagrożenia − stosuj się do zaleceń i wytycznych. Pamiętaj o procedurze postępowania, jeśli zaobserwujesz u siebie objawy. Nie narażaj innych na zachorowanie. Jeśli tylko możesz − zostań w domu.

Więcej artykułów na ten temat