Sprawdzone sposoby na odciski po przetańczonej nocy

8. 1. 2021 · Natalia Klonowska · 9 minut czytania
  • codzienna pielęgnacja

Sylwester się skończył, ale zostały Ci odciski od niezbyt wygodnych (ale pięknych!) butów? Przeczytaj, jak złagodzić nieprzyjemne konsekwencje całonocnych pląsów na parkiecie. Oto skuteczne sposoby na odciski!

Domowe sposoby na odciski. Co może Ci pomóc?

Jak pozbyć się odcisków bez wizyty w gabinecie lekarza lub podologa? Na początku możesz wypróbować kilka domowych metod usuwania odcisków. Ich zaletą jest to, że nie musisz wychodzić z domu i zakładać butów, bo potrzebne składniki są prawie w każdej domowej apteczce. Odcisk to nic innego jak nawarstwiony, martwy naskórek, któremu trzeba pomóc się złuszczyć. Możesz to zrobić za pomocą jednej z poniższych propozycji. Nie ważne, czy to odciski na piętach, czy odciski na palcach u nóg − domowe sposoby mogą zdziałac cuda.

Odciski - domowe sposoby: TOP 12

Oto 12 domowych sposobów na pielęgnację stóp z odciskami!

1. Plaster świeżej cytryny lub ananas

Przygotuj okłady z plastra wybranego owocu. Ich sok zmiękczy naskórek i ułatwi usunięcie odcisku. Plaster ananasa możesz przyłożyć do odcisku i owinąć go gazą. Przygotowany w ten sposób okład pozostaw na noc.

ananas i cytryna na odciski

2. Olejek rycynowy

Babcine sposoby na odciski wcale nie są złe! Wcieraj olejek codziennie aż do osiągnięcia pożądanego efektu (może to trwać do 2 tygodni). Ewentualnie, moczenie modzela w ciepłej wodzie z 5 łyżkami oleju rycynowego pomoże zarówno nawilżyć, jak i ukoić podrażniony obszar skóry na stopach.

olejek rycynowy na odciski

3. Cytryna, kwas acetylosalicylowy i woda

Połącz kwas acetylosalicylowy z łyżką wody oraz soku z cytryny. Gotowy preparat umieść na odcisku za pomocą wacika i pozostaw go tam na około 10 minut. Opłucz stopy. Jeśli to konieczne, zabieg powtarzaj 2 razy dziennie przez 3 dni.

4. Soda oczyszczona i sok z cytryny

Kuracja polega na połączeniu składnika kwasowego (sok z cytryny) i składnika chemicznego (wodorowęglanu sodu, znanego również jako soda oczyszczona), aby wywołać reakcję, która ułatwi usuwanie modzeli. Na początek będziesz potrzebować ciepłej wody, miski i około 3 łyżek soku z cytryny. Po kilku minutach moczenia stopy w tym roztworze dodaj sodę oczyszczoną. Jej drobne ziarna i musujące działanie nadadzą tej kąpieli dodatkową moc rozpuszczania odcisków.

Soda i cytryna na odciski

5. Rumianek, tłusty krem lub wazelina

Przygotuj napar z rumianku (4 torebki lub 3 łyżki rumianku na litr wody). W gotowej miksturze (będziesz potrzebować wiecej niż 1 litr wywaru) mocz stopy przez około 15 minut. Po ich osuszeniu posmaruj odcisk tłustym kremem lub wazeliną. Załóż skarpety z naturalnego materiału.  

rumianek na odciski

 

Olejek z drzewa herbacianego działa przeciwbakteryjnie i łagodząco.

 

6. Ocet jabłkowy, olej, olejek migdałowy

Łyżkę octu wymieszaj z 3 łyżkami oleju i wcieraj w odcisk przez dłuższą chwilę. Potem użyj pumeksu, wypłucz stopy i posmaruj skórę olejkiem migdałowym.

olejek migdałowy na odciski na stopach

7. Szpinak

Ugnieć świeże liście szpinaku, aż powstanie jednolita papka. Nałóż odrobinę na gazę i przyłóż do odcisku na około 20 minut, po czym dokladnie zmyj. Szpinak przechowuj w lodówce. Papkę używaj przez kilka dni, dopóki nie zauważysz efektu.

szpinak na odciski

8. Czosnek, oliwa z oliwek

Rozgnieć ząbek czosnku z łyżeczką oliwy i przygotuj okład, który nałożysz na odcisk. Zostaw go na noc. Oprócz działania przeciwzapalnego i zmiękczającego mieszanka ma właściwości nawilżające.

czosnek z oliwą na odciski na stopach

9. Kwas chlebowy

Okłady z kwasu chlebowego nakładaj na noc za pomocą gazy. Kwas chlebowy możesz zrobić samodzielnie. Przygotowanie płynu trwa kilka dni, więc lepiej kupić gotowy w sklepie spożywczym. Ewentualnie możesz przygotować papkę z bułki tartej i octu jabłkowego (z około 2 łyżek octu i 1 łyżki bułki tartej) i po 2 dniach nakładać ją na odcisk.

domowe sposoby na odciski na stopach - kwas chlebowy

10. Woda, pumeks, wazelina

Najprostszy sposób na odciski (i najmniej wymagający) to moczenie stóp w ciepłej wodzie, delikatne usuwanie nawarstwionego naskórka pumeksem i natłuszczanie i zmiękczanie skóry wazeliną lub odżywczym olejkiem (migdałowym czy rumiankowym). Pumeks możesz zastąpić specjalną tarką do stóp L'Biotica Cudo Silkyfeet. Pamiętaj, że w przypadku użycia tarki stopy powinny być suche. Pilniczki ścierające są skuteczne przy usuwaniu zgrubień i zrogowaciałej skóry, ale bądź ostrożna. Jeśli nie chcesz uszkodzić zdrowej skóry, wykonywane ruchy muszą być powolne i kontrolowane. Plusem posiadania tarki ścierającej do stóp jest możliwość jej wielokrotnego użycia. Pumeks trzeba często wymieniać.

sposób na pozbycie się odcisków na stopach - pumeks

11. Sól gorzka (sól Epsom)

Sól gorzka, lub inaczej sól angielska, uważana jest za środek złuszczający i zmiękczający. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, wspiera procesy gojenia i regeneracji skóry. Może być szczególnie pomocna, jeśli próbujesz pozbyć się zrogowacenia lub wyleczyć odciski. Wymieszaj 2 do 3 łyżek stołowych w misce ciepłej wody i mocz stopy około 15 minut. Powtarzaj kąpiele stóp aż do momentu, gdy usuniecie odcisku stanie się bezproblemowe. Nie używaj na otwarte rany.

Sól na odciski na stopach

12. Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i działa jak naturalny antyseptyk. Umieść kilka kropli olejku z drzewa herbacianego w misce pełnej ciepłej wody i mocz stopy nie dłużej niż 15 minut. Ten specyfik jest bardzo mocny i może uszkodzić warstwę skóry, jeśli będziesz moczyć stopy zbyt długo. Więcej o nim przeczytasz tu: Olejek z drzewa herbacianego likwiduje wypryski trądzikowe!.

 

Olejek herbaciany na odciski

Odciski od butów, zanim stwardnieją, często są miękkie i pękają. Nigdy nie stosuj powyższych metod na świeżą ranę! 

Gotowe sposoby na odciski. Jak sobie pomóc za pomocą aptecznych sposobów?

Gotowe preparaty są równie skutecznie i szybko pomogą Ci zwalczyć odciski. Ich zadanie to zmiękczanie, złuszczanie oraz odżywienie naskórka. Co na odciski znajdziesz w dobrych drogeriach lub w aptece?

1. Olejki, maści lub płyny

Poza olejkiem rycynowym możesz zaopatrzyć się w olejek rumiankowy, który zmiękcza, nawilża i odżywia skórę. Można go stosować w postaci czystej lub dodawać do kremów albo oliwy i wcierać w uszkodzoną skórę. Szukaj go też w gotowych produktach na odciski. Jeżeli preferujesz kremy, wybierz ziołową maść na zrogowacenia. Oprócz gliceryny zawiera odżywcze olejki roślinne. Znajdziesz ją np. pod nazwą maść na zrogowacenia, modzele odciski do pielęgnacji stóp.

Kremy czy maści zmiękczające do stóp muszą spełniać określoną funkcję, w tym złuszczającą i nawilżającą. Za złuszczanie odpowiadają kwasy, ale wszystko zależy od ich stężenia. Wiele aptecznych maści prawie w całości składa się z kwasu salicylowego. Dlatego poleca się je do miejscowego stosowania na odciski. Więcej o kwasie salicylowym dowiesz się z artykułu: Kwas salicylowy – przyjaciel w walce z trądzikiem. Maść znacznie ułatwia złuszczanie naskórka, przez co odcisk powinnien łatwo dać się usunąć. Leczenie trwa około tygodnia.

Jeżeli zależy Ci na delikatnym zmiękczeniu zrogowaceń po odciskach i wygładzeniu skóry, sięgnij po krem zmiękczający do twardej skóry stóp Sholl. W składzie kremu oprócz kwasów złuszczających znajduje się kojący wyciąg z aloesu, masło Shea oraz olej z pestek brzoskwini. Właściwości oleju z brzoskwini sprawiają, że zalicza sie go do emolientów − olejek koi, łagodzi, nawilża i zmiękcza skórę. W czystej postaci nadaje się do kąpieli, masażu i moczenia stóp. Jako produkt łagodny i hipoalergiczny sprawdzi się u osób z alergiami na inne olejki.

maski na odciski

2. Aplikatory

Jedna z najbardziej znanych marek, która oferuje produkty do pielegnacji stóp (Scholl), wypuściła na rynek Ekspresowy aplikator na odciski 2 w 1. To połączenie zmiękczającego płynu i skrobaka do obumarłego naskórka. Dobra wiadomość – aplikatora możesz używać kilkakrotnie, ale nigdy nie na odciski nerwowo-naczyniowe – czyli m.in. te z brodawką wirusową.

Na odciski dostępne są również fluidy z aplikatorem, jak Gehwol, fluid zmiękczający odciski. Działa pomocniczo, więc stosuje się go na około tydzień przed wizytą w gabinecie kosmetycznym. Jego rola polega na przygotowaniu stopy do zabiegu usuniecia odcisków lub modzeli przez zmiękczenie ich struktury. Fluid ma bardzo prosty skład i zawiera m.in.: tymianek, goździki i rumianek.

preparaty na odciski na stopach

3. Maski-skarpety

Maski na stopy w postaci skarpet z gotowym, płynnym wkładem działają podobnie jak wyżej opisane metody. Za złuszczanie odpowiadają obecne w składzie płynu kwasy, najczęsciej kwas salicylowy. Skarpetki złuszczające zmiękczają naskórek, pomagają zetrzeć jego zrogowaciałe warstwy, dodatkowo zawierają substancje nawilżające skórę oraz regulujące jej odnowę. Za właściwości zmiękczające i nawilżające odpowiada na ogół mocznik, gliceryna oraz wybrane olejki roślinne.

To jeden z wygodniejszych sposobów na taką kuracjęMaski złuszczające do stóp oferuje m.in. L'Biotica czy Silcatil. Jednorazowe skarpetki Silcatil zawierają olejek lawendowy, który jest bardzo popularny w pielęgnacji stóp. Działa odświeżająco, anyseptycznie i przeciwbakteryjnie. W większości przypadków skarpety złuszczajace mają uniwersalny rozmiar i regulujące paski w zestawie. Odciski raczej nie znikną po pierwszym użyciu, ale nastapi widoczna poprawa. Czas kuracji to około 30-120 minut. Po zdjęciu skarpet nadmiar płynu zmywa się ze stóp. Na końcowy efekt trzeba poczekać do kilku dni. Więcej na temat złuszczających skarpetek pisałam w oddzielnym artykule: Skarpetki złuszczające: jak je stosować, żeby nie zniszczyć sobie stóp?.

Kiedy iść do lekarza z odciskami?

Modzele zwykle nie są powodem do niepokoju. Nigdy nie używaj żyletki ani ostrego narzędzia, aby odciąć je od skóry. Może to spowodować jej uszkodzenie i wywołać zakażenie w obszarze odcisku zwłaszcza, gdy obszar jest nadal uciskany lub podrażniany w trakcie chodzenia. Jeśli zaobserwujesz ciągły wysięk z odcisku, zmianę jego koloru lub obfite krwawienie, skontaktuj się z lekarzem. Specjalista będzie monitorować infekcję, skierować Cię do podologa lub kauteryzować zainfekowany obszar.

Jeśli na Twoich stopach często pojawiają się modzele i nie znasz przyczyny, musisz być szczególnie uważna. Podobne problemy ze stopami mogą towarzyszyć cukrzycy lub innym schorzeniom układu krążenia.

 

Źródło:

  1. Watson, K.: How to Get Rid of Calluses, W: Healthline [online] Aktualizacja: 7.03.2019. [dostęp 07.01.2021] Dostępny w Internecie: https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-calluses#_noHeaderPrefixedContent
  2. Nall, R.: Home remedies for calluses, W: Medical News Today [online] Aktualizacja: 30.01.2019. [dostęp 07.01.2021] Dostępny w Internecie: https://www.medicalnewstoday.com/articles/324329#_noHeaderPrefixedContent

 


 

Środek pomocny przy pracy z bolącymi modzelami, a także odciskami.
Zmiękczający krem do skóry stóp, zawiera kwas salicylowy i mlekowy.
Złuszczające skarpetki z maską na bazie aktywnych kwasów roślinnych.

Najnowsze artykuły

  • Obgryzanie paznokci (onychofagia) - jakie są przyczyny i jak sobie z tym poradzić?

    Obgryzanie paznokci, czyli onychofagia, to kompulsywny nawyk skutkujący nieestetycznym wyglądem dłoni. Może również prowadzić do wielu powikłań zdrowotnych. Jak radzić sobie z zaburzeniem? Wyjaśniamy.
    • zdrowe paznokcie
    Obgryzanie paznokci (onychofagia) - jakie są przyczyny i jak sobie z tym poradzić?
    • zdrowe paznokcie
  • Najlepsze kremy do rąk na zimę – ranking produktów

    Dobre kremy do rąk na zimę pomogą Ci skutecznie nawilżyć oraz ochronić skórę dłoni przed mrozem i wiatrem. Sprawdź nasz ranking produktów, wybierz krem, który odpowiada Twoim potrzebom i przygotuj swoją kosmetyczkę na zimową niepogodę.
    • zadbane dłonie
    • ranking
    Najlepsze kremy do rąk na zimę – ranking produktów
    • zadbane dłonie
    • ranking
  • Najlepsze odżywki do paznokci - ranking produktów

    Właściwa pielęgnacja paznokci może zmniejszyć ich kruchość i łamliwość, wygładzić powierzchnię płytki oraz zadbać o jej właściwe nawilżenie. Sprawdź nasz ranking najlepszych odżywek do paznokci i wybierz produkt dopasowany do Twoich potrzeb.
    • ranking
    Najlepsze odżywki do paznokci - ranking produktów
    • ranking
  • Jak wzmocnić paznokcie?

    Twoim problemem są delikatne, kruche i osłabione paznokcie? Poznaj przyczyny słabych paznokci oraz wskazówki, jak wzmocnić paznokcie za pomocą diety, suplementów i domowych sposobów.
    • zdrowe paznokcie
    Jak wzmocnić paznokcie?
    • zdrowe paznokcie
  • Twarde paznokcie u nóg – jak je zmiękczyć i obciąć?

    Twarde paznokcie u nóg to problem natury estetycznej, ale może mieć również podłoże chorobowe. Sprawdź, w jaki sposób dbać o twarde paznokcie u nóg, by były jak najmniej kłopotliwe.
    • zdrowe paznokcie
    Twarde paznokcie u nóg – jak je zmiękczyć i obciąć?
    • zdrowe paznokcie
  • Dlaczego pękają pięty? Poznaj przyczyny, leczenie oraz domowe sposoby

    Dlaczego pękają pięty? Poznaj przyczyny, leczenie oraz domowe sposoby. Dowiedz się, jak odzyskać miękkie i gładkie stopy!
    • pielęgnacja stóp
    Dlaczego pękają pięty? Poznaj przyczyny, leczenie oraz domowe sposoby
    • pielęgnacja stóp
  • Najlepsze plastry na odciski — ranking produktów

    Najlepsze plastry na odciski — ranking produktów! Sprawdź, co zastosować, aby złagodzić dolegliwości.
    • ranking
    Najlepsze plastry na odciski — ranking produktów
    • ranking
  • Akupresura stóp – zobacz, jak masaż stóp może wpłynąć na Twoje ciało!

    Zastanawiasz się, jak działa akupresura stóp? Na jakie dolegliwości może pomóc? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem!
    • codzienna pielęgnacja
    Akupresura stóp – zobacz, jak masaż stóp może wpłynąć na Twoje ciało!
    • codzienna pielęgnacja

Przeczytaj też

  • Zrogowacenia na stopach i piętach - jak wybrać właściwe kosmetyki i kremy?

    Odkryłeś zrogowacenia na piętach? W bardzo łatwy sposób możesz się z nimi uporać, wybierając odpowiedni kosmetyk. Sprawdź, co powinien zawierać. Dowiedz się więcej!
    • pielęgnacja stóp
    Zrogowacenia na stopach i piętach - jak wybrać właściwe kosmetyki i kremy?
    • pielęgnacja stóp
  • Jak zrobić domowy krem do rąk?

    Gładkie, miękkie i nawilżone dłonie  wyglądają estetycznie i wpływają na komfort w ciągu dnia. Jeśli wciąż nie możesz znaleźć skutecznego kremu do rąk, to zrób go sama. Zobacz naszą propozycję!
    • infografiki urodowe diy
    • zadbane dłonie
    Jak zrobić domowy krem do rąk?
    • infografiki urodowe diy
    • zadbane dłonie
  • Śpij w rękawiczkach – nocna maska z olejkiem arganowym na paznokcie

    Olejek arganowy intensywnie odżywia i nawilża skórę, a rękawiczki potęgują ten efekt. Sprawdź prosty sposób na zadbane i gładkie dłonie!
    • infografiki urodowe diy
    • zadbane dłonie
    Śpij w rękawiczkach – nocna maska z olejkiem arganowym na paznokcie
    • infografiki urodowe diy
    • zadbane dłonie
  • Bez rękawiczek?! Przepis na witaminowe spa dla dłoni na jesień i zimę

    Czy wiesz, że kosmetyki z witaminą E chronią skórę przed wiatrem i mrozem? Sprawdź, jak samodzielnie przygotować produkty do pielęgnacji. Dowiedz się więcej!
    • infografiki urodowe diy
    Bez rękawiczek?! Przepis na witaminowe spa dla dłoni na jesień i zimę
    • infografiki urodowe diy
  • Dlaczego masz suche dłonie zimą i jak możesz temu zapobiec?

    Zimą skóra dłoni narażona jest na szorstkość, uszkodzenia, przesuszenie. Jak pielęgnować dłonie? Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie kosmetyki? Sprawdź!
    • zadbane dłonie
    Dlaczego masz suche dłonie zimą i jak możesz temu zapobiec?
    • zadbane dłonie
  • Popękana skóra na stopach. 3 domowe sposoby na gładkie stopy [DIY]

    Jeśli skóra na Twoich stopach jest zrogowaciała i popękana, nie załamuj się. Poznaj nasz przepis na domowe kosmetyki z dodatkiem nasion kozieradki, witaminy E oraz miodu!
    • infografiki urodowe diy
    Popękana skóra na stopach. 3 domowe sposoby na gładkie stopy [DIY]
    • infografiki urodowe diy
  • Naturalny, antybakteryjny spray do stóp – domowy przepis

    Czy wiesz, ze stopy są nieustannie narażone na działanie bakterii i grzybów? Żeby temu zapobiec, warto używać dezodorantu do stóp. Sprawdź, jak samodzielnie wykonać taki kosmetyk!
    • infografiki urodowe diy
    Naturalny, antybakteryjny spray do stóp – domowy przepis
    • infografiki urodowe diy
  • Gładkie pięty − przepis na domowe skarpetki złuszczające

    Jak przygotować skarpetki złuszczające? Przeczytaj naszą sprawdzoną recepturę. Sprawdź, jak stosować i przechowywać maskę do stóp z dodatkiem oliwy z oliwek. Dowiedz się więcej!
    • codzienna pielęgnacja
    Gładkie pięty − przepis na domowe skarpetki złuszczające
    • codzienna pielęgnacja

Więcej artykułów na ten temat