Nieprzyjemny zapach stóp u sportowców: jak mu zapobiec?

25. 4. 2018 · Natalia Klonowska · 5 minut czytania
  • pielęgnacja stóp

Jeżeli lubisz uprawiać sport, biegasz lub jesteś stałą bywalczynią siłowni, zapewne nieprzyjemny zapach adidasów po treningu nie jest Ci obcy. Zobacz, jak dbać o stopy przed i po siłowni, aby zniwelować ich nieprzyjemny zapach. Na jakie produkty, przeznaczone do utrzymania stóp we właściwej higienie, warto zwrócić uwagę?

Skąd bierze się nieprzyjemny zapach stóp?

Po pierwsze, stopy (podobnie jak dłonie i pachy) w większym stopniu niż pozostałe części ciała reagują na bodźce emocjonalne – znajduje sie na nich około 250 tysięcy (2%) gruczołów potowych, więc można żartobliwie powiedzieć, że bakterie mają tam codziennie „foot track festiwal”.

Nieprzyjemny zapach to efekt metabolizmu bakterii, dla których pożywką jest właśnie pot. Jeśli dołożymy do tego intensywne treningi, mamy gotowe wyjaśnienie na temat kłopotliwego zapachu.

Skąd bierze się nieprzyjemny zapach stóp

Najważniejsze wskazówki, jak dbać o stopy?

Dbanie o stopy to też dbanie o obuwie. Dlatego staraj się o nie dbać przed i po treningu.

A oto najważniejsze wskazówki, jak uniknąć przykrego zapachu stóp:

1. Odświeżaj stopy

Rób to przed pierwszym i każdym ponownym założeniem butów. Jeśli nie masz możliwości lub czasu na skorzystanie z prysznica, noś zapasowe skarpetki i antybakteryjne chusteczki odświeżające. Częste zakładanie przepoconych butów to nie tylko gwarancja nieprzyjemnego zapachu stóp, ale także ryzyko zakażeń grzybiczych.

2. Używaj dezodorantów do stóp i do obuwia

Nie tylko zneutralizują zapachy, ale i zahamują rozwój grzybów czy bakterii (działa tak np. Scholl Fresh Step). Zwróć uwagę, że niektóre dezodoranty do stóp mają łagodne działanie przeciwpotne, jak ochronny dezodorant do stóp Iwostin propodia. Inne można stosować nie tylko bezpośrednio na stopy, ale także wewnątrz obuwia (np. Nivelazione Expert, multifunkcyjny preparat na przykry zapach nóg i butów). Domowym sposobem na neutralizowanie zapachów jest użycie sody oczyszczonej – możesz ją wsypać do butów na kilka godzin (trzeba się liczyć z tym, że to jednak biały proszek i część drobinek może pozostać).

Jak uniknąć nieprzyjemnego zapachu stóp

3. Skarpetki z naturalnych materiałów to niezbędna część Twojej garderoby

Bawełna wiedzie prym w tym temacie. Skarpetki (i buty!) sportowe powinny zapewniać wygodę, odpowiednio trzymać się na stopie, ale równie ważne jest odprowadzanie ciepła. Dobre skarpetki sportowe mają tzw. strefę AIR-CONTROL, dzięki której możliwa jest maksymalna wentylacja stóp i unikanie przepocenia.

 

 

4. Buty sportowe z odpowiedniego materiału

Zwróć szczególną uwagę przy ich wyborze. Aby bawełnianie skarpety mogły spełniać swoje funkcje wentylacyjne, musisz zaopatrzyć się w buty, które będą działać podobnie. Bardzo często do ich produkcji używa się oddychającej siateczki (MESH). Dzięki temu możliwe jest odprowadzanie ciepła z wewnątrz oraz uniknięcie nagromadzenia wilgoci w bucie.

Buty odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach stóp

5. Ogranicz potliwość stóp, czyli antyperspiranty do stóp

Możesz sięgnąć po specjalnie opracowane środki i  antyperpiranty przeciwpotne do stóp i używać ich na parę godzin przed zwiększonym wysiłkiem fizycznym. Działają podobnie, jak antyperspiranty – redukują ilość wydzielanego potu, zawierają substancje antybakteryjne i neutralizują nieprzyjemne zapachy. Tak niewielki obszar ciała nie zaburzy termoregulacji organizmu. Jeśli masz problem z nadmierną potliwością stóp w ciągu dnia lub po wysiłku fizycznym wybierz bloker o działaniu antyseptycznym i neutralizującym. Polecam Ci preparaty Ziaja Stopy lub krem Anida Acerin.

6. Wyreguluj pracę gruczołów ziołowymi kąpielami stóp

Moczenie stóp w ziołowych kąpielach (z rumianku, szałwii, kory dębu czy brzozy) pomoże ograniczyć rozwój flory bakteryjnej na powierzchni skóry oraz ureguluje pracę gruczołów potowych i łojowych. Dodatkowe zalety takich kąpieli to ich działanie przeciwzapalne i ściągające.

Ziołowa kąpiel na nieprzyjemny zapach stóp

7. Boso przez świat

Gdy tylko masz okazję chodź boso, ściągaj buty, daj skórze pooddychać!

8. Prawidłowa dieta − to nie żart!

To, co jesz ma wpływ na zapach Twojego potu, dlatego Twoje menu powinno być bogate w warzywa, owoce i duże ilości wody. Produkty, które zawierają związki siarki trzeba wyeliminować z koszyka (m.in. cebula, czosnek, kalafior).

9. Olejki eteryczne

Wcieranie olejków eterycznych w stopy nie tylko odświeża i zapewnia ładny zapach, ale także zapobiega infekcjom grzybiczym i bakteryjnym.

10. Talk i zasypki

To kolejne metody na ograniczenie potliwości stóp, czyli też zahamowanie rozwoju bakterii i przykrego zapachu. Działają osłaniająco, przeciwzapalnie oraz osuszają skorę stóp. Jedym ze składników wybranych zasypek są sproszkowane kłącza tataraku.

Talk i zasypki na nieprzyjemny zapach stóp

Nieprzyjemny zapach butów? Pozbądź się go!

Jakiś czas temu odkryłam skuteczne środki neutralizujace nieprzyjemne zapachy, przeznaczone do stosowania wewnątrz butów. Szukaj sprayów z nanocząsteczkami srebra – likwidują one 99% bakterii, roztoczy, grzybów czy wirusów. Mają przyjemny zapach i można je dostać w przystępnej cenie.

Jeżeli lubisz eksperymentować z domowymi kosmetykami, sprawdź przepis Oli na domowy spray antybakteryjny do stóp: Naturalny, antybakteryjny spray do stóp.

Więcej artykułów na ten temat