Leki i krople na wzdęcia u dzieci i niemowląt

  (13)

Sortuj:

Pokaż 13 z 13 wyników

Wzdęcia

Wzdęcia

W pierwszych latach życia dziecka jego przewód pokarmowy jest wyjątkowo wrażliwy. Maluch dopiero poznaje wiele nowych smaków i produktów spożywczych. Niektóre z nich mogą wywoływać alergie, inne nie pozostawią po sobie śladu, a jeszcze inne wywołują wzdęcia brzucha u dzieci. Jednak nie tylko młodsze dzieci mogą mieć problemy z trawieniem. Może się to przytrafić każdemu, przy czym postępowanie na wzdęcia u dzieci będzie inne niż u dorosłego. Wzdęcia, oprócz zaparć i bólów brzucha, są jednym z najczęściej występujących dolegliwości jamy brzusznej. Jeżeli dziecko ma kolki wywołane zbyt dużą ilością gazów w brzuchu (sprawdź krople na kolki dla dzieci), najlepiej podać krople na wzdęcia dla niemowląt, które powinny pomóc.

Wzdęcia to nic innego, jak nadmiar gazów zgromadzonych w jelitach. Przyczyny wzdęć są różnorodne. Choć często mają związek ze zbyt szybkim spożywaniem posiłków, przez co do przewodu pokarmowego dostaje się za duża ilość powietrza, to mogą wynikać również z niewłaściwej fermentacji niektórych składników, w tym cukrów. Jednak mogą być również efektem schorzeń, wśród których występują także alergie pokarmowe i nietolerancje, np. laktozy lub glutenu, ale również stanów zapalnych.


Co na wzdęcia u dziecka?

 Leki na wzdęcia dla niemowlaka są ogólnodostępne. Warto przed ich podaniem skonsultować się z pediatrą. Niezbędne jest przeczytanie ulotki, na której oprócz składu i sposobu podania wymienione są przeciwwskazania. Należy uważać przede wszystkim na to, czy dziecko nie posiada alergii na którykolwiek ze składników.

Zwykle typowe wzdęcia, wywołane nieprawidłowym odżywianiem i niezwiązane z żadnymi schorzeniami, nie są długotrwałe. Niestety, dziecko nie jest w stanie samodzielnie określić, co mu dolega i często wzdęcia identyfikuje jako ból brzucha. Aby mieć pewność, że problem dotyczy wzdęć, warto skonsultować się z pediatrą. Gdy potwierdzi on diagnozę, będzie w stanie wskazać odpowiedni lek na wzdęcia dla dzieci.

Aby unikać wystąpienia wzdęć, niezbędne jest bilansowanie i równoważenie diety dziecka. Przekarmianie go lub niedbałe dobieranie przekąsek pomiędzy posiłkami, w tym nadmiar słodyczy, są czynnikami mogącymi wpływać na zwiększenie ryzyka wzdęć u dzieci. Na wzdęcia dla niemowlaka zaleca się również podawanie ziołowych herbatek. Tego typu preparaty najczęściej w składzie mają koper włoski lub miętę, które działają rozkurczowo, wspomagają trawienie i pracę jelit oraz uśmierzają ból brzucha.


Czy lek na wzdęcia dla noworodka jest bezpieczny?

Zazwyczaj środki na wzdęcia u dzieci są dużo łagodniejsze niż te zażywane przez dorosłych. Często w ich skład wchodzą zioła, natomiast lek na wzdęcia od pierwszego dnia życia podać można, ale najlepiej po konsultacji. Czy dany lek nadaje się do podania noworodkowi dowiemy się z adnotacji, powinna pojawić się na ulotce informacyjnej dołączonej do leku. Popularne krople na wzdęcia dla noworodka są bezpieczne, pod warunkiem, że stosowane są zgodnie z zaleceniem.

Niektóre z nich mają np. za zadanie rozkładać laktozę znajdującą się w mleku. Leki na wzdęcia dla dzieci usprawniają proces wydalenia nadmiernej ilości gazów, zmniejszają napięcie jelit, co w konsekwencji powoduje ustanie bólu i nieprzyjemnej kolki. Środki dla dzieci mogą mieć wybrany smak np. malinowy – w ten sposób łatwiej je dziecku podać.


Jak dobrać dawki leku na wzdęcia dla niemowląt?

Każdy lek dawkuje się inaczej – jeden na zasadzie odpowiedniej liczby tabletek, krople za pomocą kroplomierza, syrop na podstawie miarki. Zasada jednak jest ta sama – wszystkie należy dobrać odpowiednio do wieku i stopnia nasilenia dolegliwości. O tym decyduje lekarz. Leki tego rodzaju podaje się również przed badaniami gastrologicznymi, by zadziałać rozkurczająco.

Marki powiązane z kategorią: Wzdęcia