Paracetamol (32)

Sortuj według
Paracetamol

Paracetamol

Paracetamol jest popularnym i powszechnie stosowanym w nagłych przypadkach bólu lekiem nieopioidowym. Wykazuje działanie przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe. Nie ma jednak działania przeciwzapalnego lub wykazuje je bardzo słabo, co odróżnia go od niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Paracetamol nie ma również negatywnego wpływu na błonę śluzową żołądka ani na krzepnięcie krwi. Paracetamol podlega procesom metabolicznym w wątrobie i wydalany jest wraz z moczem. Zaletą tej substancji jest szybkość działania oraz długotrwałe utrzymywanie się efektów. Paracetamol bowiem może zahamować ból na 4 czy 6 godzin. Gorączkę natomiast zbija nawet na 6 do 8 godzin. Samo działanie przeciwbólowe można odczuć już po 30 minutach od zażycia środka z paracetamolem, co wyróżnia go na tle innych substancji, które mają na celu redukować odczuwanie bólu. Dostępne są różne formy, w jakich występuje paracetamol – syrop, tabletki czy czopki.


Paracetamol – dla dzieci i dorosłych


Wskazaniami do zastosowania paracetamolu mogą być ból różnego pochodzenia o niskim lub średnim nasileniu oraz gorączka. Często stosowany jest przy bólu zęba oraz równie uciążliwych bólach głowy. Pomaga także zniwelować ból mięśni, kości czy stawów. Nie ma jednak działania leczniczego. Przydatny może okazać się również osobom, które zmagają się z nerwobólami. Działanie paracetamolu doceniają również kobiety podczas miesiączki – hamuje on także bóle towarzyszące tej comiesięcznej przypadłości. W określonych sytuacjach paracetamol może zostać zalecony przez lekarza także po leczeniu operacyjnym oraz stomatologicznym i w przypadku urazów. Niekiedy stosowany jest także przy przeziębieniach – właśnie ze względu na szybkość przyswajania, a co za tym idzie, również szybkość działania. Stosują go także osoby uczulone na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne bądź na kwas acetylosalicylowy.


Paracetamol – dla niemowląt i kobiet w ciąży? Ze względu na obojętny wpływ na agregację płytek krwi, paracetamol jest jednym z niewielu leków dostępnych dla kobiet w ciąży w wyjątkowych i określonych sytuacjach. Przenika jednak przez łożysko i może przeniknąć również do pokarmu, dlatego jego stosowanie w przypadku ciąży lub karmienia piersią powinno być każdorazowo konsultowane z lekarzem, doraźne i krótkotrwałe.


Jako lek przeciwgorączkowy paracetamol podawany jest również czasem także niemowlętom. Nie powinien być jednak stosowany u noworodków do 3. miesiąca życia, a o zastosowaniu leku zawsze musi zadecydować lekarz.


Paracetamol – tabletki i inne postacie


Podczas kupowania środka przeciwbólowego warto mieć na uwadze to, w jakich formach występuje paracetamol. 500 mg to najczęściej spotykana ilość substancji czynnej przypadająca na jedną porcję większości popularnych postaci leku. Pośród dostępnych w naszej aptece form paracetamolu, znajdziesz m.in. czopki, syrop – w różnych smakach, co jest istotne dla dzieci - czy też tabletki, a także paracetamol dla dzieci i niemowląt. W przypadku małych dzieci, które nie są przekonane do połykania tabletek, możesz rozważyć inną formę w jakiej dostępny jest paracetamol – czopki mogą być tutaj odpowiednie.


Przeciwwskazaniami do zastosowania paracetamolu są m.in.: nadwrażliwość na występujące w leku składniki, niewydolność wątroby, choroba alkoholowa czy odwodnienie. Podczas stosowania leku nie wolno pić alkoholu, natomiast warto dobrze się odżywiać i nie doprowadzać organizmu do stanu niedożywienia.


Paracetamol – dawkowanie


Dawkowanie leku zależy od jego formy i stężenia w składzie. Każdorazowo, przed zastosowaniem środka, należy zasięgnąć porady specjalisty lub dokładnie zapoznać się z treścią dołączonej do opakowania ulotki. W przypadku podawania paracetamolu w tzw. dawkach terapeutycznych środek ten uważany jest za dosyć bezpieczny. Przedawkowanie paracetamolu, które może objawiać się wystąpieniem biegunki, wymiotów, nudności, bólu brzucha, nadmiernej potliwości czy ogólnego osłabienia organizmu, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Może dojść do ciężkiej niewydolności wątroby, a nawet śmierci. Dlatego, jeżeli Ty lub Twoje dziecko przyjmujecie jakiekolwiek inne leki, sprawdź, czy w ich składzie również zawarty jest paracetamol. Jeżeli masz wątpliwości, czy możesz zastosować leki z paracetamolem, skonsultuj się z naszym ekspertem. Odpowie na Twoje pytania i doradzi jaki sposób postępowania będzie dla Ciebie najbezpieczniejszy.