Apap, 500 mg, 50 tabletek

Marka: APAP
Dostępny
19,39

O produkcie

100000266

Nazwa Apap
Nazwa międzynarodowa Paracetamolum
Dawka 500 mg
Postać tabletki
Wielkość opakowania 50 tabletek
Działanie/właściwości
  • przeciwbólowe,
  • przeciwgorączkowe

Apap, 500 mg, 50 tabletek jako substancję czynną zawiera paracetamol i jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.

Działanie

Lek Apap działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. 

Czy Apap ma działanie przeciwzapalne?

Paracetamol, substancja czynna leku, wykazuje bardzo słabe działanie przeciwzapalne. Nie należy grupy Niesteroidowych Leków Przeciwzapalnych (NLPZ).

Wskazania

Na co pomaga Apap?

Wskazaniem do stosowania leku Apap są bóle różnego pochodzenia:

  • bóle głowy (w tym napięciowe bóle głowy),
  • menstruacyjne,
  • zębów,
  • mięśni,
  • kostno-stawowe,
  • gardła,
  • nerwobóle oraz gorączka, np. w przeziębieniu i grypie.

Przeciwwskazania

Kiedy nie przyjmować leku Apap?

Jeśli u pacjenta:

  • wcześniej stwierdzono uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
  • występuje ciężka niewydolność wątroby lub nerek,
  • występuje wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub reduktazy methemoglobinowej,
  • u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Ze względu na ryzyko przedawkowania należy upewnić się, że inne przyjmowane leki nie zawierają paracetamolu. W razie zastosowania dawki  większej niż zalecana pacjent powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli nie wystąpiły żadne objawy, ponieważ może dojść do zagrażającego życiu uszkodzenia wątroby.

Przed rozpoczęciem stosowania leku Apap należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą u osób z niewydolnością wątroby lub nerek oraz astmą oskrzelową.

Stosowanie leku Apap przez osoby z niewydolnością wątroby, nadużywające alkoholu oraz niedożywione stwarza ryzyko uszkodzenia wątroby. W czasie przyjmowania leku nie wolno pić alkoholu ze względu na ryzyko toksycznego uszkodzenia wątroby.

Stosowanie leku u dzieci

Leku Apap nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat (ograniczenie wynika z postaci leku).

Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Leku Apap nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol, inhibitorami MAO (leki stosowane m.in. w depresji), oraz w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania oraz z zydowudyną (lek przeciwwirusowy, stosowany w zakażeniu wirusem HIV). W przypadku jednoczesnego stosowania doustnych leków przeciwzakrzepowych (warfaryny, kumaryny), ryfampicyny i izoniazydu (leki stosowane w leczeniu gruźlicy), leków przeciwpadaczkowych, barbituranów (leki o działaniu uspokajającym i nasennym), diflunisalu (lek przeciwbólowy), sulfinpirazonu (lek stosowany w leczeniu dny moczanowej) lub innych leków indukujących enzymy mikrosomowe wątroby przed przyjęciem leku należy zasięgnąć opinii lekarza.

Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu zawartego w leku Apap.

Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć
dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem leku Apap.

Apap można stosować w czasie ciąży. Należy przyjmować możliwie najmniejszą dawkę zmniejszającą ból i (lub) gorączkę, przez jak najkrótszy czas i jak najrzadziej.

Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli ból i (lub) gorączka nie zmniejszają się lub gdy pacjentka
potrzebuje częściej przyjmować lek.

Dawkowanie

Ila raz dziennie przyjmować Apap?

Zazwyczaj stosowana dawka leku Apap to:

Dorośli: 1-2 tabletki powlekane (500-1000 mg paracetamolu), w razie konieczności 3-4 razy na dobę (maksymalnie 8 tabletek powlekanych w ciągu doby, czyli 4 g paracetamolu na dobę). Należy przestrzegać co najmniej 4 godzinnego odstępu między kolejnymi dawkami.

Młodzież w wieku powyżej 12 lat: 1 tabletka powlekana, czyli 500 mg paracetamolu, w razie konieczności 3 do 4 razy na dobę.

Należy przestrzegać co najmniej 4 godzinnego odstępu między kolejnymi dawkami.

Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować leku Apap, jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 5 dni, a gorączka dłużej niż 3 dni.

Zaleca się stosowanie leku na czczo, gdyż pozwala to na przyspieszenie jego działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego.
W przypadku wrażenia, że działanie leku Apap jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Skutki uboczne

Jak każdy lek, Apap może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Jeśli wystąpią poniższe objawy nie należy przyjmować leku i natychmiast skontaktować się
z lekarzem. Są to stany zagrażające życiu. Występują bardzo rzadko.

  • obrzęk naczynioruchowy (obrzęk twarzy, warg, języka, gardła, trudności w oddychaniu), wstrząs
    anafilaktyczny (zawroty głowy, zaburzenia świadomości, przyspieszenie czynności serca, spadek ciśnienia krwi),
  • ciężkie reakcje skórne.

Pozostałe działania niepożądane leku Apap:

  • występujące rzadko (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów stosujących lek):
    • reakcje nadwrażliwości, pokrzywka, rumień, wysypka, nudności, wymioty, zaburzenia trawienia,
  • występujące bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów stosujących lek):
    • trombocytopenia (zmniejszenie liczby płytek krwi), agranulocytoza (zmniejszenie liczby granulocytów -rodzaj białych krwinek, do całkowitego ich braku włącznie)
    • skurcz oskrzeli u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne,
    • ostre uszkodzenie wątroby występująca najczęściej w wyniku przedawkowania, plamica barwnikowa.

Skład

Substancją czynną leku Apap jest paracetamol (Paracetamolum) 500 mg.
Pozostałe substancje pomocnicze to: wosk Carnauba, hypromeloza, makrogol, powidon, skrobia żelowana, kroskarmeloza sodowa, kwas stearynowy.

Producent

US Pharmacia Sp. z o.o.,
ul. Ziębicka 40,
50-507 Wrocław

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.