Paracetamol Farmina, 500 mg, lek przeciwbólowy, 10 czopków

Dostępny
6,28
Darmowa dostawa od 229,00 zł

O produkcie

100007726

Paracetamol farmina - lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy (czopki).

Wskazania

Lek stosuje się w bólach różnego pochodzenia (bóle głowy, zębów, mięśniowe, stawowe i kostne, bolesne miesiączkowanie, po zabiegu chirurgicznym lub stomatologicznym), gorączce (np.: w przeziębieniach i stanach grypowych, po szczepieniach).

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Paracetamol Farmina
Leku Paracetamol Farmina nie należy stosować jeśli u pacjenta występuje:
- nadwrażliwość (uczulenie) na paracetamol;
- nadwrażliwość (uczulenie) na pozostały składnik tego leku;
- ciężka niewydolność nerek i (lub) wątroby;
- choroba alkoholowa.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i (lub) nerek oraz u pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.
Podwyższone ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje również u pacjentów głodzonych i regularnie pijących alkohol.
Mniej niż 5% pacjentów uczulonych na pochodne kwasu acetylosalicylowego może być uczulonych na paracetamol.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Lek nie wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować, również tych, które wydawane są bez recepty. Zwłaszcza należy poinformować o przyjmowaniu następujących leków:
- karbamazepina, fenobarbital, fenytoina (leki stosowane w padaczce);
- omeprazol (lek stosowany w chorobie wrzodowej żołądka);
- ryfampicyna (antybiotyk);
- zydowudyna (lek przeciwwirusowy);
- leki zawierające dziurawiec;
- leki zawierające etanol (np. niektóre tradycyjne leki ziołowe);
- probenecyd (lek stosowany w dnie moczanowej);
- warfaryna (lek przeciwzakrzepowy).
Uwaga: nie stosować równocześnie innych leków zawierających paracetamol.

Ciąża

Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.

Dawkowanie

Lek Paracetamol Farmina, 500 mg, czopki jest przeznaczony do podawania doodbytniczego.
Dorośli i dzieci o masie ciała powyżej 50 kg: 1 do 2 czopków co 4 do 6 godzin.
Nie przekraczać maksymalnej dawki dobowej wynoszącej 4 g na dobę, uwzględniając wszystkie leki zawierające paracetamol.
Stosowanie u dzieci i młodzieży:
Lek należy stosować w przeliczeniu na masę ciała dziecka, przybliżony wiek dziecka został podany jako ogólna wskazówka. Jednorazowo zaleca się stosować 10 do 15 mg paracetamolu na kg masy ciała dziecka. Maksymalna dawka wynosi 60 mg paracetamolu na kg masy ciała dziecka na dobę.
Od 33,3 kg do 50 kg (od około 10 do 13 lat) – 1 czopek 3 do 4 razy na dobę.
Stosować nie częściej niż co 4 godziny.
Jeśli objawy nasilają się lub nie ustępują po 3 dniach, należy skontaktować się z lekarzem.

Uwaga: nie stosować równocześnie innych leków zawierających paracetamol.

Skutki uboczne

Jak każdy lek, Paracetamol Farmina, może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane występujące rzadko (u 1 do 10 osób na 10 000):
- zaburzenia skóry i tkanki podskórnej takie jak: świąd, pokrzywka, wysypka, rumień, obrzęk naczynioruchowy.
Działania niepożądane występujące bardzo rzadko (u mniej niż 1 osoby na 10 000):
- zaburzenia krwi i układu chłonnego takie jak: zmiany w obrazie morfologicznym krwi (trombocytopenia z objawami plamicy trombocytopenicznej);
- zaburzenia wątroby i dróg żółciowych takie jak: upośledzenie czynności wątroby;
- zaburzenia nerek i dróg moczowych takie jak: upośledzenie czynności nerek.

Skład

Substancją czynną leku jest paracetamol.
Substancja pomocnicza to tłuszcz stały.

Producent

Farmina sp. z o.o.
ul. Lipska 44
30-721 Kraków

Dystrybutor

Farmina sp. z o.o.
ul. Lipska 44
30-721 Kraków

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Dokładamy starań, aby opisy i zdjęcia produktów były aktualne i zgodne z wiedzą medyczną. Mimo wszystko prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.