Apap Intense, 200 mg + 500 mg, 10 tabletek powlekanych

Dostępny
12,20
Darmowa dostawa od 200,00 zł

O produkcie

100021751

Lek Apap Intense zawiera dwie substancje czynne (odpowiedzialne za działanie leku), są to ibuprofen i paracetamol.


Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działanie leków z grupy NLPZ polega na łagodzeniu bólu, zmniejszaniu obrzęku i obniżaniu wysokiej temperatury ciała.


Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym, który działając inaczej niż ibuprofen, łagodzi ból i gorączkę. Lek ten jest szczególnie odpowiedni do uzyskania silniejszego działania przeciwbólowego niż w przypadku zastosowania samego ibuprofenu lub samego paracetamolu.

Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie stosować w ostatnich 3 miesiącach ciąży. Należy zachować szczególną ostrożność u kobiet w pierwszych 6 miesiącach ciąży.


Apap Intense może powodować trudności z zajściem w ciążę.


Ibuprofen: Ibuprofen należy do grupy leków, które mogą wpływać niekorzystnie na płodność u kobiet. Działanie to jest przemijające po zaprzestaniu stosowania leku. Należy poinformować lekarza, jeśli kobieta planuje zajście w ciążę lub ma trudności z zajściem w ciążę.
Paracetamol: Lek Apap Intense można stosować w okresie ciąży, jeżeli występuje taka konieczność. Należy zastosować najmniejszą skuteczną dawkę w najkrótszym czasie koniecznym do złagodzenia bólu/gorączki. Jeśli ból i (lub) gorączka nie ustępuje bądź jeśli konieczne jest częstsze przyjmowanie leku, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.


Dawkowanie

Dorośli: zalecana dawka to 1 tabletka, przyjmowana podczas posiłku i popijana wodą, nie częściej niż 3 razy na dobę. Należy zachować co najmniej 6 godzinną przerwę pomiędzy dawkami. Jeśli po przyjęciu jednej tabletki objawy nie ustępują, można przyjąć maksymalnie dwie tabletki, nie częściej niż trzy razy na dobę. Nie przyjmować więcej niż sześć tabletek w ciągu 24 godzin (co odpowiada 1200 mg ibuprofenu i 3000 mg paracetamolu na dobę).

Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Należy przerwać stosowanie oraz skontaktować się z lekarzem jeśli wystąpią:
  • zgaga, niestrawność,
  • objawy krwawienia z przewodu pokarmowego (silny ból brzucha, krwawe wymioty lub wymioty zawierające cząsteczki o ciemnej barwie, które przypominają fusy kawy, krew w stolcu, czarne smoliste stolce),
  • objawy zapalenia opon mózgowych takie jak sztywność karku, bóle głowy, nudności lub wymioty, gorączka lub uczucie dezorientacji,
  • objawy ciężkiej reakcji alergicznej (obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności w oddychaniu, nasilenie astmy),
  • ciężkie reakcje skórne, określane jako zespół DRESS (częstotliwość nieznana).Do objawów zespołu DRESS należą: wysypka skórna, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych oraz zwiększenie liczby eozynofilów (rodzaj białych krwinek).


    Inne możliwe działania niepożądane
    Często (mogą wystąpić u 1 na 10 osób)

  • bóle brzucha lub złe samopoczucie, nudności lub wymioty, biegunka
  • zwiększona aktywność enzymów wątrobowych (w badaniach krwi).


    Niezbyt często (mogą wystąpić u 1 na 100 osób)

  • ból głowy i zawroty głowy, gazy i zaparcia, wysypka, obrzęk twarzy,
  • zmniejszenie liczby krwinek czerwonych lub zwiększenie liczby płytek krwi (komórki krwi biorące udział w krzepnięciu krwi).
    Bardzo rzadko (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 000 osób)
  • zmniejszenie liczby krwinek (objawiające się bólem gardła, owrzodzeniem jamy ustnej, objawami grypopodobnymi, silnym zmęczeniem, niewyjaśnionymi krwawieniami, powstawaniem siniaków oraz krwawieniami z nosa)
  • zaburzenia widzenia, dzwonienie w uszach, uczucie wirowania,
  • dezorientacja, depresja, omamy,
  • zmęczenie, ogólne złe samopoczucie,
  • ciężkie reakcje skórne, w tym powstawanie pęcherzy,
  • wysokie ciśnienie krwi, zatrzymanie wody w organizmie,
  • zaburzenia czynności wątroby (objawiające się zażółceniem skóry oraz białkówek oczu),
  • zaburzenia czynności nerek (objawiające się zwiększonym lub zmniejszonym oddawaniem moczu, puchnięciem nóg),
  • niewydolność serca (objawiające się dusznością, obrzękiem)


    Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych)

  • Czerwona, łuszcząca się wysypka z guzkami podskórnymi oraz pęcherze, głównie w okolicy fałdów skórnych, na tułowiu i kończynach górnych, z towarzyszeniem gorączki we wczesnych etapach terapii (ostra uogólniona osutka krostkowa). Jeśli takie objawy wystąpią, należy przerwać przyjmowanie leku i niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną.


    Stosowanie leków takich jak Apap Intense może być związane z nieznacznie podwyższonym ryzykiem wystąpienia ataku serca (zawału mięśnia sercowego) lub udaru.


  • Ostrzeżenia i środki ostrożności

    Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Apap Intense należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli:
  • pacjent jest w podeszłym wieku,
  • pacjent ma lub miał astmę,
  • występuje zaburzenie czynności nerek, serca, wątroby lub jelit,
  • występuje toczeń rumieniowaty układowy (SLE) – choroba autoimmunologiczna oddziaływująca na tkankę łączną, powodująca bóle stawów, zmiany skórne oraz zaburzeniaczynności niektórych narządów lub inne mieszane choroby tkanki łącznej,
  • występują zaburzenia jelitowo-żołądkowe lub przewlekłe, zapalne choroby jelit (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna),
  • pacjentka jest w pierwszych 6 miesiącach ciąży lub w okresie karmienia piersią,
  • pacjentka planuje zajście w ciążę,
  • u pacjenta występuje zakażenie

  • Przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, takich jak ibuprofen, może wiązać się z niewielkim wzrostem ryzyka zawału serca lub udaru, w szczególności, gdy są stosowane w dużych dawkach. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku lub czasu trwania leczenia.


    Reakcje skórne

  • Notowano występowanie ciężkich reakcji skórnych związanych ze stosowaniem leku Apap Intense. Jeśli pojawią się: jakakolwiek wysypka na skórze, zmiany na błonach śluzowych, pęcherze lub inne objawy uczulenia, należy przerwać przyjmowanie leku i niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną, ponieważ mogą to być pierwsze objawy bardzo ciężkiej reakcji skórnej.


    Zakażenia
    Apap Intense może ukryć objawy zakażenia, takie jak gorączka i ból. W związku z tym Apap Intense może opóźnić zastosowanie odpowiedniego leczenia zakażenia, a w konsekwencji prowadzić do zwiększonego ryzyka powikłań. Zaobserwowano to w przebiegu wywołanego przez bakterie zapalenia płuc i bakteryjnych zakażeń skóry związanych z ospą wietrzną. Jeśli pacjent przyjmuje ten lek podczas występującego zakażenia, a objawy zakażenia utrzymują się lub nasilają, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.


    Przed zastosowaniem leku Apap Intense pacjent powinien omówić leczenie z lekarzem lub farmaceutą, jeśli:

  • u pacjenta występują choroby serca, takie jak niewydolność serca, dławica piersiowa (ból w klatce piersiowej), pacjent miał atak serca, operację pomostowania, cierpi na chorobę tętnic obwodowych (słabe krążenie krwi w nogach z powodu zwężenia lub zablokowania tętnic) lub jeśli przeszedł jakikolwiek udar (w tym mini-udar lub przemijający atak niedokrwienny, TIA);
  • pacjent choruje na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, występuje u niego zwiększone stężenie cholesterolu, w jego rodzinie występowała choroba serca lub udar, bądź jeśli pacjent pali tytoń.

  • Producent

    Rontis Hellas Medical and Pharmaceutical Products S.A.
    P.O. Box 3012 Larisa Industrial Area
    41004 Larisa
    Grecja

    Przeciwwskazania

    Leku Apap Intense nie należy stosować:
  • jeśli pacjent przyjmuje jakiekolwiek leki zawierające paracetamol,
  • jeśli pacjent przyjmuje jakiekolwiek inne leki przeciwbólowe takie jak ibuprofen, kwas acetylosalicylowy (aspiryna) w dużych dawkach (powyżej 75 mg na dobę) lub inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) w tym inhibitory cyklooksygenazy-2 (COX-2),
  • jeśli pacjent ma uczulenie na ibuprofen, paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
  • jeśli pacjent ma uczulenie na kwas acetylosalicylowy lub inne leki przeciwbólowe z grupy NLPZ
  • jeśli obecnie występuje lub występowało owrzodzenie lub krwawienie w obrębie żołądka lub dwunastnicy (jelito cienkie),
  • u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia krwi (koagulacji),
  • u pacjentów z niewydolnością serca, wątroby lub nerek,
  • w ostatnich 3 miesiącach ciąży.

  • Skład

    Substancje czynne leku to ibuprofen i paracetamol. Jedna tabletka powlekana zawiera 200 mg ibuprofenu i 500 mg paracetamolu. Pozostałe składniki to:
    Rdzeń tabletki: skrobia kukurydziana, krospowidon (Typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, powidon K-30, skrobia, żelowana kukurydziana, talk, kwas stearynowy.
    Otoczka: alkohol poliwinylowy, talk, makrogol 3350, tytanu dwutlenek (E171).

    Przyjmowanie innych leków

    Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.


    Leku Apap Intense nie należy stosować:

  • z innymi lekami zawierającymi paracetamol,
  • z innymi lekami z grupy NLPZ takimi jak kwas acetylosalicylowy, ibuprofen.


    Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ niektóre leki mogą oddziaływać z lekiem Apap Intense, np.:

  • kortykosteroidy w tabletkach,
  • antybiotyki (np. chloramfenikol lub chinolony),
  • leki przciwwymiotne (np. metoklopramid, domperydon),
  • leki pobudzające pracę serca (np. glikozydy),
  • leki obniżające stężenie cholesterolu (np. cholestyramina),
  • leki moczopędne (ułatwiające wydalanie nadmiaru wody),
  • leki hamujące reakcję odpornościową (np. metotreksat,
  • leki stosowane w leczeniu manii lub depresji (np. lit lub selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, SSRI),
  • mifepryston (lek powodujący przerwanie ciąży),
  • leki stosowane w leczeniu HIV (np. zydowudyna).


    Lek Apap Intense może wpływać na działanie innych leków lub też inne leki mogą wpływać na działanie leku Apap Intense. Na przykład:

  • leki o działaniu przeciwzakrzepowym (tj. rozrzedzające krew/zapobiegające powstawaniu zakrzepów, takie jak kwas acetylosalicylowy, warfaryna, tyklopidyna);
  • leki obniżające ciśnienie krwi (inhibitory ACE, np. kaptopryl, leki beta-adrenolityczne, np. atenolol, leki będące antagonistami receptora angiotensyny II, np. losartan).


    Także niektóre inne leki mogą ulegać wpływowi lub mieć wpływ na leczenie lekiem Apap Intense,dlatego przed zastosowaniem Apap Intense z innymi lekami zawsze należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.


  • Stosowanie leku u dzieci

    Nie stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

    Wskazania

    Apap Intense stosowany jest w krótkotrwałym leczeniu łagodnego lub umiarkowanego bólu związanego z migreną, bólu głowy, bólu pleców, bólów menstruacyjnych, bólu zęba, bólów reumatycznych, bólu mięśni, bólu związanego z łagodnymi postaciami zapalenia stawów, leczeniu objawów przeziębienia oraz grypy, bólu gardła lub gorączki.


    Lek Apap Intense jest przeznaczony dla osób dorosłych w wieku od 18 lat.


    Jeśli nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej po 3 dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem.


    Dokładamy starań, aby opisy i zdjęcia produktów były aktualne i zgodne z wiedzą medyczną. Mimo wszystko prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.