Sucha skóra pod oczami – przyczyny problemu i skuteczne, domowe oraz apteczne rozwiązania

30. 5. 2022 · 5 minut czytania

Sucha skóra pod oczami powoduje liczne, nieprzyjemne dolegliwości takie jak swędzenie, pieczenie i uczucie ściągnięcia. Podpowiadamy, czym smarować suchą skórę pod oczami, by poczuć ulgę.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Sucha skóra pod oczami – przyczyny problemu i skuteczne, domowe oraz apteczne rozwiązania

Cienka, delikatna i słabo natłuszczona skóra pod oczami narażona jest na suchość, podrażnienia i wiotczenie. Ratunek to systematyczna pielęgnacja i aplikowanie produktów ukierunkowanych na pomoc przesuszonej okolicy oczu. Jakie są przyczyny suchości i czym smarować suchą skórę pod oczami? Podpowiadamy!

Sucha skóra pod oczami – przyczyny

Sucha skóra pod oczami to defekt, który nie tylko wpływa na kwestie wizualne i utratę promiennego spojrzenia, ale również powoduje ogromny dyskomfort. Przesuszona skóra piecze, jest zaczerwieniona, nierzadko pojawia się swędzenie, dlatego nie należy bagatelizować problemu i jak najszybciej podjąć odpowiednie działania zapobiegające.

Sucha skóra pod oczami przyczyny

Jakie są najczęstsze przyczyny suchej skóry pod oczami?

  • Niewłaściwa pielęgnacja, pomijanie demakijażu i kremów z filtrem, chroniących przed działaniem promieni UV. Należy podkreślić, że skóra wokół oczu jest znacznie cieńsza od reszty twarzy, co wynika z niemal zupełnego braku gruczołów łojowych. Brak wsparcia w postaci składników natłuszczających dość szybko osłabi cienką warstwę hydrolipidową, a to z kolei przełoży się na zwiększoną podatność na czynniki zewnętrzne i szybsze starzenie się skóry.
  • Brak nawilżenia, zarówno tego od wewnątrz, jak i z zewnątrz. Zaleca się, by codziennie wypijać około 2 litrów wody. W czasie upałów nawet więcej, głównie ze względu na wzmożone pocenie się organizmu. Pomocne w nawilżaniu skóry są również wizyty w saunie. Aby wzmocnić efekt, po wyjściu z łaźni parowej zaaplikuj na skórę odpowiedni krem. Przeciwwskazaniem do korzystania z sauny jest posiadanie cery naczynkowej! 
  • Naturalny proces starzenia się skóry powoduje automatyczne zmniejszenie poziomu nawilżenia. Za taki stan odpowiedzialne są fibroblasty, czyli komórki tkanki łącznej produkujące kolagen i elastynę, które wpływają na jędrność i sprężystość skóry. Wraz z wiekiem produktywność fibroblastów drastycznie spada, dlatego już w okolicach 30. roku życia warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji preparaty z kwasem hialuronowym, które dogłębnie nawilżą suchą skórę pod oczami.
  • Niehigieniczny tryb życia. Brak wystarczającej ilości snu, nieodpowiednio zbilansowana dieta uboga w witaminy i składniki mineralne, przemęczenie i stres w dużym stopniu przyczyniają się do osłabienia kondycji skóry i jej przesuszenia.  

    Czym smarować suchą skórę pod oczami?

    W pielęgnacji suchej skóry wokół oczu należy postawić na produkty, które zapewnią jej właściwy i wystarczający poziom nawilżenia i odżywienia. Wybrany krem pod oczy powinien być przeznaczony do wzmacniania skóry i uzupełniania poziomu lipidów.

    • Wśród kosmetyków do pielęgnacji suchej skóry pod oczami na uwagę zasługuje krem arganowy pod oczy Nacomi z olejem arganowym, olejem kokosowym, witaminą E. Preparat przynosi ukojenie podrażnionej skórze, spłyca zmarszczki i dogłębnie nawilża.
    • Warto również zerknąć na odżywczy krem pod oczy Vianek, w którego składzie znajdziesz między innymi olej sojowy, rokitnikowy i z pestek moreli oraz bogactwo witamin. Receptura kremu intensywnie pielęgnuje okolice oczu, wzmacnia i odżywia. Dużą zaletą kosmetyku jest łatwość, z jaką się wchłania, dlatego sprawdzi się nawet pod makijaż.
    • Przykładem kosmetyku będącego połączeniem nawilżenia i odżywienia z ochroną przeciwsłoneczną jest krem tłusty pod oczy Ava Mustela do skóry suchej, wrażliwej i skłonnej do alergii. Długotrwale wygładza i zmiękcza skórę, a specjalnie dobrane oleje wzbogacające skład preparatu stanowią naturalny filtr chroniący przed promieniowaniem UV.
    • Z wprowadzeniem kosmetyku przeznaczonego do skóry wokół oczu nie musisz czekać do ukończenia 35. lub 40. roku życia. Młode osoby mogą sięgnąć po krem nawilżający pod oczy Bioliq 25+ z wyciągiem z orchidei purpurowej o działaniu kojącym i łagodzącym. Kompozycja odpowiednio zbilansowanych składników nawilża i regeneruje delikatną skórę wokół oczu, zmniejsza opuchliznę i cienie pod oczami, a także opóźnia powstawanie pierwszych zmarszczek
    Czym smarować suchą skórę pod oczami

    Jakich składników aktywnych szukać w kosmetykach do cery suchej?

    • Kwasu hialuronowego.
    • Alantoiny.
    • Gliceryny.
    • Aloesu.
    • Mocznika.
    • Kwasu mlekowego.
    • Witamin A, E, C.
    • Przeciwutleniaczy, np. kofeiny.
    • D-panthenolu.
    • Naturalnych maseł i olejów.
    • Ekstraktów roślinnych.

    Co oprócz kremu na suchą skórę pod oczami?

    Ulgę przesuszonej skórze pod oczami przyniosą wszelkiego rodzaju płatki, których zadaniem jest ekspresowa poprawa wyglądu skóry i zmniejszenie nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia. Warto przetestować kolagenowe płatki pod oczy Novaclear Collagen z kolagenem, alantoiną, witaminami A, C i E oraz nawilżającym kwasem hialuronowym. Inna ciekawą propozycją są hialuronowe, nawilżające płatki pod oczy L’biotica poprawiające napięcie skóry, redukujące opuchliznę i oznaki zmęczenia. 
    Domowe sposoby na suchą skórę pod oczami

    Domowe sposoby na suchą skórę pod oczami

    Właścicielki suchej skóry pod oczami mogą wspomóc swoje działania poprzez zastosowanie sprawdzonych, domowych metod.

    • Wśród produktów wiodących prym w pielęgnacji skóry wokół oczu wymienić należy popularne warzywo, czyli ogórek. Możesz położyć plasterki świeżego ogórka bezpośrednio na powieki lub zetrzeć go na papkę i zaaplikować w formie maseczki.
    • Pomocna będzie także maseczka ze startego, surowego ziemniaka. Wystarczy około 15-20 minut, by nawilżyć przesuszoną skórę, odżywić ją, zlikwidować cienie i obrzęki.
    • Dobrym rozwiązaniem są również sprawdzone kompresy z rumianku, które łagodzą pieczenie skóry i niwelują opuchliznę, dzięki czemu skóra odzyskuje blask i wigor.

    Podsumowanie

    Sucha skóra pod oczami powoduje ogromny dyskomfort, dlatego warto podjąć starania, by ograniczyć nieprzyjemną dolegliwość. Odpowiednio dobrane kosmetyki oraz domowe sposoby na suchą skórę pod oczami przyniosą natychmiastową ulgę. W połączeniu ze zdrowym trybem życia, ochroną przeciwsłoneczną i regularnym nawadnianiem organizmu, w krótkim czasie poprawią stan Twojej cery.
    Źródła:
    1. A. Przylipiak: Podstawy medycyny estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Białystok 2014
    2. Aneta Kołaczek, Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.6-2.pdf, [dostęp 30.05.2022]

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
      Przeczytaj więcej od tego autora