Witamina A (22)

Sortuj według
Witamina A

Witamina A

Witamina A – suplementacja i działanie


Dbanie o odpowiedni poziom witaminy A jest niezwykle ważny. Jest ona bowiem istotna dla zachowania równowagi w procesie widzenia, wyglądzie skóry, układzie odpornościowym. Witamina A nazywana jest także retinolem, beta-karotenem, a także prowitaminą A, tworzoną przez grupę związków – karotenoidów. Jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach oraz odkładającą się w wątrobie i tkance tłuszczowej. Dzięki temu stosunkowo łatwo zachować w organizmie jej właściwy poziom.


Witamina A pełni istotną funkcję w narządzie wzroku. To ona umożliwia odpowiednie widzenia, a jej niedobór może powodować tzw. kurzą ślepotę, która objawia się problemami widzenia w ciemnościach. Również za zdrowy wygląd skóry i włosów, obok witaminy E odpowiada właśnie witamina A. Produkty kosmetyczne z jej zawartością są sprawdzonym sposobem na przedłużenie młodości skóry oraz włosów. Za zdrowe szkliwo na zębach również po części odpowiada właśnie retinol. Witamina A, podobnie jak witamina D wzmacnia szkliwo, przyspiesza gojenie się dziąseł, a także ma wpływ na proces mineralizacji zębów.


W jakich produktach występuje witamina A? Suplementacja naturalna możliwa jest przez spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza ryb, a także niektórych warzyw i owoców. Marchewka, śliwki, szpinak, pomidory, czy pietruszka to najpopularniejsze produkty bogate w retinol. Znajdziesz ją również w nabiale, a zwłaszcza w mleku, maśle oraz maślance.


Może się jednak zdarzyć, że zbilansowana dieta nie wystarcza do zachowania odpowiedniego poziomu tej witaminy. Wówczas, lekarz może zalecić jej dodatkową suplementację.W jakich formach dostępny jest retinol? Gdzie kupić sprawdzone suplementy, w których zawarta jest witamina A? Apteka oferuje szeroki wybór różnorodnych suplementów w dowolnej formie i bez recepty.


Witamina A dla dzieci i dorosłych


Witamina A w znacznej większości dostępna jest w formie tabletek i kapsułek. Kapsułki zawierają w środku olej, w którym zawarta jest witamina A. Tabletki z kolei występują w tradycyjnej, twardej postaci. Witamina A w kroplach również jest dostępna w aptece i stanowi produkt łatwy w dawkowaniu u najmłodszych. Witamina A dla dzieci często występuje w formie doustnych płynów lub kropli smakowych i przeważnie zalecana jest u dzieci, u których zdiagnozowane zostało ryzyko nieprawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. W aptece dostępne są także kapsułki i tabletki zawierające dodatek innych cennych witamin.


Witamina A często występuje w parze z witaminą E, ponieważ obie odpowiadają za zdrowy i młody wygląd skóry, włosów oraz zębów. Można ją również kupić w dodatku z witaminą D, zazwyczaj w formie oleju rybnego umieszczonego w kapsułkach. Taką formę suplementacji należy stosować przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, kiedy brak odpowiedniej ilości słońca często powoduje niedobór witaminy D, a także witaminy A.


Na co witamina A wpływa najkorzystniej?


Witamina A znana jest ze swoich właściwości korzystnie działających na skórę. Maść z witaminą A przyspiesza gojenie naskórka. Badania wykazały, że witamina A wspomaga również leczenie trądziku. Dzięki beta-karotenowi działa także ochronnie na działanie promieni słonecznych, minimalizując ryzyko wystąpienia poparzeń, ułatwiając jednocześnie równomierne opalanie. Witamina A pobudza i wzmacnia funkcje ochronne skóry i hamuje utratę wody. Stymuluje wytwarzanie kolagenu oraz elastyny, które stanowią podstawowe składniki budulcowe skóry.


Na zmarszczki i przebarwienia również pozytywnie zadziała właśnie witamina A. Suplement w formie kapsułek, maści czy tabletek, różni się jednak stężeniem w składzie, co może mieć wpływ na jej dawkowanie. Maść z witaminą A może również stanowić alternatywę dla kremu do rąk lub balsamu do ust. Regeneruje bowiem wyschnięte i spierzchnięte usta, nadając im zdrowy wygląd.
Witamina A jest również ważnym składnikiem w poprawnym funkcjonowaniu narządu wzroku. Barwnik wzrokowy, zwany rodopsyną, znajdujący się w pręcikach siatkówki, zawiera w swoim składzie m.in. witaminę A. Tym samym, bierze ona czynny udział w procesie widzenia. Niedobór rodopsyny może stanowić bezpośrednią przyczynę zaburzeń widzenia. Dodatkowo uczestniczy ona w syntezie białek oraz przemianie tłuszczów. Ma wpływ na przebieg procesów wzrostowych.


Inną właściwością witaminy A jest jej rola w walce z komórkami przeciwnowotworowymi. Wśród nich uwzględniany jest nowotwór jelita grubego, nowotwór stercza, nowotwór piersi i nowotwór płuc.
Jak widać, odpowiednie dawkowanie witaminy A ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. W miarę możliwości warto zadbać o jej naturalną suplementację, poprzez zdrową i zbilansowaną dietę. Kiedy jednak nie jest to do końca możliwe, pomocne mogą okazać się suplementy z dodatkiem witaminy A oraz innych cennych składników.