Witamina A - tabletki, produkty, suplementy

  (21)
Sortuj według
Witamina A

Witamina A

Witamina A – suplementacja i działanie

Dbanie o odpowiedni poziom witaminy A jest niezwykle ważny. Jest ona bowiem istotna dla zachowania równowagi w procesie widzenia, wyglądzie skóry, układzie odpornościowym. Witamina A nazywana jest także retinolem, beta-karotenem, a także prowitaminą A, tworzoną przez grupę związków – karotenoidów. Jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach oraz odkładającą się w wątrobie i tkance tłuszczowej. Dzięki temu stosunkowo łatwo zachować w organizmie jej właściwy poziom.

Witamina A pełni istotną funkcję w narządzie wzroku. To ona umożliwia odpowiednie widzenia, a jej niedobór może powodować tzw. kurzą ślepotę, która objawia się problemami widzenia w ciemnościach. Również za zdrowy wygląd skóry i włosów, obok witaminy E odpowiada właśnie witamina A. Produkty kosmetyczne z jej zawartością są sprawdzonym sposobem na przedłużenie młodości skóry oraz włosów. Za zdrowe szkliwo na zębach również po części odpowiada właśnie retinol. Witamina A, podobnie jak witamina D wzmacnia szkliwo, przyspiesza gojenie się dziąseł, a także ma wpływ na proces mineralizacji zębów.

W jakich produktach występuje witamina A? Suplementacja naturalna możliwa jest przez spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza ryb, a także niektórych warzyw i owoców. Marchewka, śliwki, szpinak, pomidory, czy pietruszka to najpopularniejsze produkty bogate w retinol. Znajdziesz ją również w nabiale, a zwłaszcza w mleku, maśle oraz maślance.

Może się jednak zdarzyć, że zbilansowana dieta nie wystarcza do zachowania odpowiedniego poziomu tej witaminy. Wówczas, lekarz może zalecić jej dodatkową suplementację.

W jakich formach dostępny jest retinol? Gdzie kupić sprawdzone suplementy, w których zawarta jest witamina A? Apteka oferuje szeroki wybór różnorodnych suplementów w dowolnej formie i bez recepty.


Witamina A dla dzieci i dorosłych

Witamina A w znacznej większości dostępna jest w formie tabletek i kapsułek. Kapsułki zawierają w środku olej, w którym zawarta jest witamina A. Tabletki z kolei występują w tradycyjnej, twardej postaci. Witamina A w kroplach również jest dostępna w aptece i stanowi produkt łatwy w dawkowaniu u najmłodszych. Witamina A dla dzieci często występuje w formie doustnych płynów lub kropli smakowych i przeważnie zalecana jest u dzieci, u których zdiagnozowane zostało ryzyko nieprawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. W aptece dostępne są także kapsułki i tabletki zawierające dodatek innych cennych witamin.

Witamina A często występuje w parze z witaminą E, ponieważ obie odpowiadają za zdrowy i młody wygląd skóry, włosów oraz zębów. Można ją również kupić w dodatku z witaminą D, zazwyczaj w formie oleju rybnego umieszczonego w kapsułkach. Taką formę suplementacji należy stosować przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, kiedy brak odpowiedniej ilości słońca często powoduje niedobór witaminy D, a także witaminy A.


Na co witamina A wpływa najkorzystniej?

Witamina A znana jest ze swoich właściwości korzystnie działających na skórę. Maść z witaminą A przyspiesza gojenie naskórka. Badania wykazały, że witamina A wspomaga również leczenie trądziku. Dzięki beta-karotenowi działa także ochronnie na działanie promieni słonecznych, minimalizując ryzyko wystąpienia poparzeń, ułatwiając jednocześnie równomierne opalanie. Witamina A pobudza i wzmacnia funkcje ochronne skóry i hamuje utratę wody. Stymuluje wytwarzanie kolagenu oraz elastyny, które stanowią podstawowe składniki budulcowe skóry.

Na zmarszczki i przebarwienia również pozytywnie zadziała właśnie witamina A. Suplement w formie kapsułek, maści czy tabletek, różni się jednak stężeniem w składzie, co może mieć wpływ na jej dawkowanie. Maść z witaminą A może również stanowić alternatywę dla kremu do rąk lub balsamu do ust. Regeneruje bowiem wyschnięte i spierzchnięte usta, nadając im zdrowy wygląd.
Witamina A jest również ważnym składnikiem w poprawnym funkcjonowaniu narządu wzroku. Barwnik wzrokowy, zwany rodopsyną, znajdujący się w pręcikach siatkówki, zawiera w swoim składzie m.in. witaminę A. Tym samym, bierze ona czynny udział w procesie widzenia. Niedobór rodopsyny może stanowić bezpośrednią przyczynę zaburzeń widzenia. Dodatkowo uczestniczy ona w syntezie białek oraz przemianie tłuszczów. Ma wpływ na przebieg procesów wzrostowych.

Inną właściwością witaminy A jest jej rola w walce z komórkami przeciwnowotworowymi. Wśród nich uwzględniany jest nowotwór jelita grubego, nowotwór stercza, nowotwór piersi i nowotwór płuc.

Jak widać, odpowiednie dawkowanie witaminy A ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. W miarę możliwości warto zadbać o jej naturalną suplementację, poprzez zdrową i zbilansowaną dietę. Kiedy jednak nie jest to do końca możliwe, pomocne mogą okazać się suplementy z dodatkiem witaminy A oraz innych cennych składników.

Marki powiązane z kategorią: Witamina A