Jak przygotować w domu zapachowy balsam do ciała? [Przepis DIY]

17. 2. 2018 · Aleksandra Anna Wolska · 4 minuty czytania
Jak przygotować w domu zapachowy balsam do ciała? [Przepis DIY]

Zapachy balsamów do ciała potrafią być nieraz duszące i kompletnie nie komponować się z Twoimi ulubionymi perfumami. A co, gdyby tak połączyć ulubioną nutę zapachową zamkniętą z pięknej butelce drogich perfum z naturalnym, odżywczym balsamem do ciała? Zobacz, jak samodzielnie możesz zrobić w domu zapachowy balsam do ciała z dodatkiem Twoich perfum!

Dla kogo zapachowy balsam do ciała?

Odżywcze balsamy do ciała, choć świetnie działają, bardzo często mają dość ciężki i duszący zapach, który zupełnie nie współgra z nutą zapachową moich perfum. Znasz ten problem? Jeżeli tak, mój domowy, nawilżający balsam do ciała z witaminą E o zapachu Twoich ulubionych perfum to przepis dla Ciebie.

Zapachowy balsam do ciała uzupełni Twoją codzienną pielęgnację skóry, jest naturalny i niezwykle prosty do sporządzenia.

Mój domowy balsam do ciała ma niezwykle prosty skład − i o ile nie jesteś uczulona na swoje perfumy − nie powinien podrażniać Twojej skóry, ani powodować alergii skórnych.

Zapachowy balsam do ciała może przypominać perfumy w kremie. Pamiętam, że były one bardzo popularne w latach 90. Dziś znów powracają do łask! Dlaczego? Bo mają mniejszą tendencję do podrażniania skóry wrażliwej i alergicznej, dłużej utrzymują się na skórze i... zdecydowanie łatwiej przewozić je w bagażu podręcznym.

Pomysł na perfumy w kremie nie jest wynalazkiem XX wieku. Mało tego − ta forma pachnidła popularna była jeszcze w starożytnym Egipcie, kiedy to kobiety smarowały się od stóp do głów wonnymi olejami i mazidłami.

Jeżeli chcesz wykorzystać domowy balsam do ciała jako perfumy w kremie, zwiększ ilość perfum, które dodajesz do balsamu bazowego. Pamiętaj jednak, że perfumy w dużym stężeniu mogą podrażniać Twoją skórę (głównie przez sztuczne barwniki i obecność alkoholu). Dlatego, gdy przygotowujesz stężone perfumy w kremie, nakładaj je na okolice szyi, nadgarstka i dekolt. Unikaj wsmarowywania ich w miejsca delikatne, szczególnie okolice intymne.

Jak działa zapachowy balsam do ciała?

Jak już wspomniałam, mój zapachowy balsam do ciała ma niezwykle prosty skład. Wystarczy on jednak do nawilżenia skóry i przywrócenia jej naturalnego blasku. Dzięki witaminie E oraz oliwie z oliwek świetnie nadawał się będzie do odżywienia skóry dojrzałej.

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek jest bardzo dobrym antyutleniaczem, co sprawia, że proces starzenia Twojej skóry nieco się opóźnia, a skóra utrzymuje jędrność i elastyczność na dłużej. Poza tym, oliwa z oliwek posiada cały alfabet witamin: A, B, C, E i F. Nie tylko nawilża skórę, ale także chroni ją przed utratą wilgoci, bo uzupełnia płaszcza lipidowy na naskórku. Świetnie sprawdza się także w przy skórze szorstkiej − zmiękcza naskórek, a także przy skórze z tendencją do alergii i wyprysków − jest delikatna i nie powoduje podrażnień.

Witamina E

To jedna z najlepszych przyjaciółek Twojej skóry. Podobnie jak oliwa z oliwek, jest przeciwutleniaczem, działa przeciwko wolnym rodnikom, które m.in. odpowiadają za szybsze starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek. Witamina E także świetnie wpływa na skórę trądzikową. Pomaga także nawilżyć skórę i utrzymać ten stan na dłużej.

Wosk pszczeli

Choć w balsamie pełni rolę emulgatora, nie sposób nie wspomnieć o jego wpływie na Twoją skórę. Wosk pszczeli potrafi tworzyć na Twojej skórze ochronną powłoczkę, która sprawia, że woda i substancje odżywcze utrzymują się w niej na dłużej.

Jak przygotować zapachowy balsam do ciała? [PRZEPIS Z INFOGRAFIKI]

Przygotuj:

  • Kilka kropel swoich ulubionych perfum,
  • 7 g wosku pszczelego,
  • 10 kropli płynnej witaminy E,
  • 1 szklankę wody destylowanej,
  • 1 szklankę oliwy z oliwek.

Wykonanie:

1. Wosk pszczeli i oliwę z oliwek podgrzewaj w kąpieli wodnej, aż do całkowitego rozpuszczenia się wosku.

2. Rozpuszczony wosk pszczeli z oliwą z oliwek pozostaw do ostygnięcia.

3. Do wody destylowanej dodaj witaminę E.

4.Przy pomocy kuchennego termometru sprawdź temperaturę wody destylowanej i rozpuszczonego wosku.

5. Gdy osiągną tę samą temperaturę zmieszaj mikserem wodę destylowaną z rozpuszczonym woskiem i oliwą z oliwek.

6.  Kiedy mieszanka będzie miała jednolitą konsystencję dodaj do lotionu kilka kropli swoich ulubionych perfum.

7. Przełóż balsam do słoiczka.

Balsam używaj nie dłużej niż 2 miesiące.

Aleksandra Anna Wolska