Sekrety witaminy młodości − witamina E w kosmetykach

Witamina seksu, witamina płodności, witamina młodości − witamina E! Są tacy, którzy twierdzą, że witamina E wyleczy wszystko, oprócz złamanego serca. To jedna z najważniejszych substancji dla Twojej skóry. Działa nawilżająco, ujędrniająco i przeciwstarzeniowo, koi objawy AZS, przyspiesza regenerację ran i blizn, a nawet pomaga w walce z trądzikiem. Zobacz, dlaczego witamina E to podstawa każdego dobrego kosmetyku!
Spis treści:
Witamina E − czym jest i jak wpływa na Twój organizm?
Czym tak naprawdę są witaminy? Kolorowymi kapsułkami, które od czasu do czasu polecała Ci w dzieciństwie połknąć mama? Składnikami odżywczymi owoców i warzyw? A może substancjami bez, których Twój organizm nie byłby prawidłowo funkcjonować?
Wszystko to prawda. Witaminy to dość skomplikowane substancje chemiczne, które przybierając różna formę, są częścią Twojego organizmu, odżywiają go i wprawiają w ruch. Bez nich Twój rozwój i prawidłowe funkcjonowanie narządów nie byłyby możliwe.
Sprawdź też preparaty zawierające witaminy i minerały.
Po tym przydługim wstępie czas więc rozwikłać zagadkę, czym jest witamina E? Witaminą E nazywa się różne postacie związków chemicznych zwanych tokoferolami i tokotrienolonami.
Witamina E pomaga utrzymać występujące naturalnie w Twoim ciele błony śluzowe i pomaga przedostać się przez nie składnikom odżywczym. Ma także wpływ na produkcję czerwonych krwinek i krzepnięcie krwi. Oznacza to, że witamina E chronić może Cię przed udarem czy powstającymi w ciele niebezpiecznymi zakrzepami.
Witamina E w swojej karierze doczekała się kilku pseudonimów − określa się ją bowiem czasem jako „witaminę płodności” lub „witaminę seksu”. Odpowiedzialna jest za prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego, szczególnie u panów − odpowiada za produkcję nasienia u mężczyzn. U kobiet z kolei pełni szczególnie ważną rolę w okresie ciąży, ponieważ zapewnia właściwy rozwój wzroku i układu nerwowego dziecka.
Witamina młodości − dlaczego tak nazywamy witaminę E?
W kosmetyce nazywamy ją witaminą młodości, bo:
- jej silne działanie przeciwutleniające ochrania komórki przed wolnymi rodnikami,
- odpowiada za regenerację skóry, włosów i paznokci,
- wygładza zmarszczki i utrzymuje napięcie skóry,
- chroni skórę przed działaniem promieniowania UV,
- odżywia skórę, wycisza stany zapalne i podrażnienia na skórze.
Wyobraź sobie, że Twoja skóra posiada specjalną armię, która chroni ją przed uszkodzeniami i czynnikami zewnętrznymi, np. złowieszczymi wolnymi rodnikami, które czyhają tylko na to, w jaki sposób pozbawić Twoją skórę jędrności i witalności. Witamina E, w tym układzie, stoi w pierwszej linii obrony Twojej skóry − nie pozwala ona dopuścić do stresu oksydacyjnego, a także jest istotnym czynnikiem wpływającym na kondycję Twojego płaszcza lipidowego.
Sprawdź tabletki z witaminą E.
Oprócz tego, że witamina E jest antyoksydantem, pomaga także utrzymać właściwe nawilżenie skóry − co pozwala zachować jej młodość i jędrność na dłużej, a także dba o to, aby skóra pozostała elastyczna.
Witamina E sprawdza się także jako rozjaśniacz i wybielacz plam starczych, które często pojawiają się po 50. roku życia, w szczególności u kobiet w okresie menopauzy.
Sprawdź też, jak opóźnić procesy starzenia się skóry.
Skóra a witamina E − jaka skóra potrzebuje witaminy E?
Absolutnie każda!
Witamina E odpowiada za właściwe nawilżenie skóry − jest więc niezbędna dla skóry suchej i bardzo suchej. Działając na Twój płaszcz lipidowy ochrania skórę przed utratą nawilżenia. O takie działanie witaminy E oparty jest krem biostymulujący półtłusty z olejem z nasion wiesiołka Oeparol Balance, który zabezpiecza skórę przed ciężkimi warunkami atmosferycznymi.
Ponieważ bierze udział w naturalnym procesie odbudowy naskórka, jej obecność jest bardzo ważna w kosmetykach przeznaczonych do skóry z tendencją do rogowacenia. Podobnie działanie będzie miała także w peelingach i scrubach − dzięki niej po zastosowaniu tego typu produktu, Twój naskórek będzie zdecydowanie bardziej miękki i odżywiony.
Witamina E wspomaga także gojenie się ran, wycisza stany zapalne skóry i przynosi ukojenie podrażnionej cerze. Dlatego też kosmetyki z witaminą E, np. La Roche-Posay, Toleriane Ultra krem na noc, pomogą w złagodzeniu objawów egzemy czy atopowego zapalenia skóry.
Badania kliniczne wykazują, że witamina E pomaga w leczeniu grzybicy.
Jeżeli masz problem z trądzikiem lub łojotokiem nie zapominaj o odpowiedniej suplementacji witaminy E. Krem z witaminą E pomoże Ci przywrócić właściwą równowagę lipidową naskórka − dobrze natłuszczona skóra nie będzie nadmiernie wytwarzać sebum. Witamina E przyspieszy też regenerację blizn i śladów potrądzikowych.
Na koniec, powtórzę raz jeszcze: witamina E, jako witamina młodości, stanowi niezbędny składnik w przypadku kremów i serum do skóry dojrzałej. Aktywna i stężona postać witaminy E pomaga w spłyceniu zmarszczek i uelastycznieniu skóry. Kosmetykami przeciwstarzeniowymi opartymi o tokoferole są np. Pharmaceris A E-Sensilix koncentrat z witaminą E 8% czy Iwostin Sensitia krem odżywczy na noc z witaminami C+E.
Krem z witaminą E − na co zwrócić uwagę?
Nie każdy krem z witaminą E jest kremem opartym o działanie witaminy E. Ze względu na swoje silne działanie antyoksydacyjne, a także ze względu na nieszkodliwość tokoferoli dla skóry, witamina E stanowi składnik konserwujący krem. Oznacza to, że chroni inne substancje aktywne przed utlenianiem i zmianą ich właściwości.
Kupując krem lub serum z witaminą E, zwracaj uwagę na zawartość tokoferoli w jego składzie.
Jeżeli witamina E ma stanowić substancję aktywną kremu lub balsamu, jej zawartość w kremie powinna wahać się od 1,5 - 3 proc. Wtedy możemy mówić, że kosmetyk taki będzie pełnił funkcję odżywczą lub przeciwstarzeniową.
Najwyższe stężenie witaminy E występuje w przypadku kremów z filtrami UVB. Mieszanka witaminy A i E to potężna ochrona Twojej skóry przed promieniowaniem słonecznym. Uznaje się, że obecność wysokiego stężenia witaminy E (nawet do 5 proc.) może dwukrotnie wzmocnić działanie filtra przeciwsłonecznego.
Sprawdź też kosmetyki do twarzy.
Naturalna witamina E − gdzie możesz ją znaleźć?
Witamina E naturalnie występuje w jedzeniu, szczególnie tym zielonym. Witamina E jest syntetyzowana tylko przez rośliny. Najwięcej znaleźć jej możesz w kiełkach pszenicy, olejach roślinnych (np. oleju ze słodkich migdałów, oleju słonecznikowym czy oliwie z oliwek), orzechach, w tym w migdałach, a także w każdym zielonym warzywie i owocu.
Jeżeli chcesz wzbogacić swoją codzienną pielęgnację skóry o dodatkową porcję witaminy E możesz zrobić to także dodając naturalne składniki odżywcze do swoich kosmetyków. Np. wzbogać naturalne kremy pod oczy, olejem ze słodkich migdałów, a do balsamu do ciała dodać rozgniecione awokado. Dzięki temu Twoja skóra będzie jeszcze bardziej miękka i odżywiona, a także uzyska piękny, naturalny, zdrowy kolor.
Najnowsze artykuły
Kwas mlekowy – właściwości i zastosowanie
Kwas mlekowy jest związkiem organicznym wyróżniającym się cennymi właściwościami dla zdrowia i urody. Sprawdź, jak możesz go wykorzystać w swoich rytuałach pielęgnacyjnych.Kwas bursztynowy (ekstrakt z bursztynu) – czym jest i jakie ma zastosowanie?
Kwas bursztynowy znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, a od niedawna również w branży kosmetycznej. Czym jest ekstrakt z bursztynu i jak działa na organizm?Peptydy – czym są i jak działają?
Peptydy to związek występujący naturalnie w organizmie, a jego działanie docenił między innymi przemysł kosmetyczny. Poznaj właściwości peptydów i zobacz, jakie efekty przynosi używanie kosmetyków z peptydami.Arbutyna (alpha arbutin) – czym jest i jakie ma właściwości?
Martwią Cię nieestetyczne przebarwienia na skórze twarzy lub ciała? Skutecznym remedium może okazać się kosmetyk z arbutyną! Co to jest arbutyna i w jakich preparatach ją znajdziesz? Sprawdź!Bakuchiol (roślinny retinol) – czym jest i jak działa?
Bakuchiol nazywany też retinolem roślinnym to cenna substancja pozyskiwana naturalnie. Jakie ma właściwości, w jakich kosmetykach można go znaleźć i kto powinien się nim zainteresować? Sprawdź!Czym jest PEG w kosmetykach?
PEG (glikol polietylenowy) jest związkiem syntetycznym, wykorzystywanym między innymi w przemyśle kosmetycznym. Czym dokładnie jest i jakie ma właściwości? Czy PEG jest szkodliwy? Sprawdź!Silikony w kosmetykach - czy silikon w kosmetykach jest szkodliwy?
Silikony to związki, które znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, a receptury na ich bazie wykazują szereg pozytywnych właściwości. Jakich? Koniecznie przeczytaj.Trawa cytrynowa w kosmetyce – na co jest dobra?
Trawa cytrynowa to roślina znana miłośnikom kuchni azjatyckiej. Jednak walory smakowe i zapachowe to nie jedyne atuty rośliny. Poznaj właściwości zdrowotne i kosmetyczne trawy cytrynowej.
Przeczytaj też
Niesamowite właściwości i zastosowanie oleju kokosowego w kosmetyce
Czy wiesz, że olej kokosowy wspomaga kondycję skóry i włosów? Dowiedz się, kto powinien po niego sięgnąć? Sprawdź, czym kierować się przy wyborze kosmetyków na bazie tego surowca!HIT kosmetyczny – poznaj olej z pestek malin
Olejek z pestek malin pozytywnie wpływa na włosy i skórę. Działa nawilżająco, przeciwzmarszczkowo, regenerująco, przeciwzapalnie. Sprawdź, w czym jeszcze pomaga!Keratyna na włosy – jak działa i czy warto ją stosować?
Chcesz wzmocnić, odżywić i zmiękczyć włosy? Sięgnij po produkty zawierające keratynę. Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na kuracje kreatynowe i komu poleca się je w sposób szczególny!Właściwości witaminy C w kosmetykach
Chcesz poprawić wygląd skóry? Sięgnij po kosmetyki z witaminą C. Dowiedz się, czym wyróżnia się ten składnik i dlaczego powinny po niego sięgać posiadaczki cery dojrzałej!Olejek arganowy – znane i mało znane właściwości
Czy wiesz, że olejek arganowy ma wyjątkowe właściwości kosmetyczne? Pozytywnie wpływa na włosy, skórę i paznokcie. Sprawdź, na co pomaga i kiedy warto po niego sięgnąć!Jakie cuda potrafi zdziałać olejek rycynowy? Właściwości i zastosowanie oleju z rącznika pospolitego
Chcesz, by Twoja skóra, włosy i paznokcie doskonale się prezentowały? A może zależy Ci na usunięciu zmian trądzikowych? Jeśli tak, sięgnij po olejek rycynowy.Skóra lubi... kwasy? Kwasy BHA w kosmetyce
Do kwasów BHA zalicza się m.in. kwas salicylowy. Substancja od lat jest wykorzystywana w kosmetyce. Działa złuszczająco, redukuje przebarDo kwasów BHA zalicza się m.in. kwas salicylowy. Substancja od lat jest wykorzystywana w kosmetyce. Działa złuszczająco, redukuje przebarwienia, wspomaga walkę z trądzikiem. Dowiedz się więcej!wienia, wspomaga walkę z trądzikiem. Dowiedz się więcej!Wosk pszczeli w kosmetyce – dlaczego warto go szukać w kosmetykach?
Czy wiesz, że wosk pszczeli to cenny składnik o działaniu leczniczym i kosmetycznym? Na co pomaga? W jakich sytuacjach się go stosuje? Jakie ma właściwości? Dowiedz się więcej!
Więcej artykułów na ten temat
Kosmetyki ze srebrem. Nie tylko zdobią skórę!
· 5 minut czytaniaSrebro koloidalne w kosmetykach to coraz popularniejszy trend. Czy rzeczywiście składnik dobrze wpływa na skórę? Jakie posiada właściwości? Dowiedz się więcej!Masło z mango na mocne i lśniące włosy
· 6 minut czytaniaJeśli chcesz cieszyć się pięknymi i lśniącymi kosmykami, sprawdź, jak działa masło z mango. Dowiedz się, jakie właściwości posiada i dlaczego warto wybierać produkty z jego dodatkiem!Jedwab pomaga wygładzić włosy i ciało!
· 5 minut czytaniaJedwab to substancja pozyskiwana z kokonów motyli. Wykorzystuje się ją m.in. w kosmetyce. Jakie wykazuje właściwości? Na co pomaga? Dowiedz się więcej!