Oliwa z oliwek. Dlaczego tak kochali ją greccy bogowie?
Oliwę z oliwek od lat stosuje się do pielęgnacji ciała. Wyróżnia się bogactwem witamin, kwasów oraz polifenoli. W czym pomaga? Dlaczego dodaje się ją do kosmetyków? Sprawdź!
Oliwa z oliwek to chyba jeden z najstarszych kosmetyków na świecie. O jej dobrodziejstwie dla skóry czy włosów można wyczytać już w dziejach starożytnych Greków czy Rzymian. Była nie tylko sposobem na piękną skórę czy niezwykle ważnym produktem spożywczym, ale nawet walutą, za którą kupić można było bardzo wiele. A co dzisiaj dobrego może zrobić dla Ciebie oliwa z oliwek? Zastosowanie tego naturalnego kosmetyku, jest bardzo szerokie. Sprawdź to!
Oliwa z oliwek, jak sama nazwa wskazuje, uzyskiwana jest przez tłoczenie z oliwek. Oliwę tłoczy się z całych owoców oliwek − łącznie z pestkami. Oliwki zbiera się zazwyczaj jesienią, a następnie rozpoczyna się tłoczenie płynnego złota. Bardzo ważne dla procesu wytłaczania oliwy z oliwek jest utrzymanie temperatury 28 stopni Celsjusza. Temperatura wyższa mogłaby spowodować zmiany chemiczne w oliwie.
Drzewa oliwkowe są wiecznie zielone i rosną naturalnie w ciepłych rejonach Europy południowej, na Bliskim Wschodzie czy w Azji Zachodniej.
W zależności od tego, jak wytłacza się oliwę, wyróżniamy różne jej rodzaje. Najcenniejsza jest oliwa z pierwszego tłoczenia. Innymi oliwa są oliwa rafinowana czy surowa oliwa z wytłoków oliwek.
Sprawdź też kosmetyki do ciała.
A jakie właściwości ma oliwa? To przede wszystkim cenne źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych: kwas oleinowy, palmitynowy, stearynowy i linolowy. Oliwa z oliwek to także polifenole, tokoferol i skwalen, które pomagają zachować młody wygląd skóry.
Oprócz tego, w oliwie z oliwek znajdziesz cały alfabet witamin piękna:
- Witamina A − pomaga regenerować komórki skóry i pozbywa się zrogowaciałego naskórka, dobrze wpływa na wzrok
- Witaminy z grupy B − mają szerokie działanie dla skóry i przede wszystkim układu nerwowego
- Witamina C − to silny przeciwutleniacz, rozjaśnia przebarwienia na skórze, nadaje jej blasku i młodzieńczego wyglądu
- Witamina D − witamina słońca, bardzo ważna dla utrzymania prawidłowej kondycji skóry, a także Twojego układu kostnego
- Witamina E − czyli witamina młodości, silny przeciwutleniacz, pomaga w regeneracji komórek skóry, nawilża
- Witamina F − czyli kompleks NNKT, chroni skórę przed stanami zapalnymi, nawilża ją, regeneruje, a także przyspiesza gojenie się ran.
Oliwa z oliwek, choć jest tłuszczem, jest bardzo zdrowa. Nie zawiera w sobie cholesterolu (bo jest tłuszczem roślinnym), pomaga w obniżeniu cholesterolu frakcji LDL i poprawia krążenie. Dodatkowo, zawiera w sobie przeciwutleniacze, które pomagają zapobiegać w tworzeniu się stresu oksydacyjnego w Twoim organizmie, nie tylko na skórze.
Sprawdź też tabletki z witaminami i minerałami.
Oliwa z oliwek w kosmetyce
W 99% oliwa składa się z lipidów. Profil lipidowy oliwy z oliwek jest bardzo przybliżony do składu skóry. Dlatego właśnie pod jej wpływem skóra staje się jedwabiście gładka i nawilżona. Oliwa z oliwek dobrze wchłania się w skórę. Oliwa pomaga uzupełnić naturalny płaszcz hydrolipidowy na Twojej skórze.
Oliwa z oliwek na twarz
Oliwa z oliwek ma działanie nawilżające i regeneracyjne dla skóry. Co ciekawe, pomaga w łagodzeniu objawów trądziku. To dzięki zawartości witamin A, E i oczywiście F, które wyciszają stany zapalne skóry. Co więcej, dzięki temu, że nawilża skórę trądzikową, na twarzy może pojawić się coraz mniej wyprysków.
Oliwa z oliwek jest bardzo łagodna dla skóry wrażliwej i alergicznej. Dlatego często stosowana jest w kosmetykach dla skóry wymagającej (także w kosmetykach dla dzieci od 1. dnia życia). Znajdziesz ją m.in. w multilipidowym kremie odżywczym do twarzy dla skóry alergicznej i wrażliwej Pharmaceris A Lipo-Sensilium.
Płynne złoto to także genialny środek ujędrniający i przeciwzmarszczkowy. Bogactwo witamin utrzymuje Twoją skórę w dobrej kondycji. Dodatkowo, polifenole pomagają walczyć z wolnymi rodnikami, które przyspieszają starzenie się skóry. Oliwa z oliwek została zastosowana w kremie przeciwzmarszczkowym na dzień 2 stopienia SPF20 Dr Irena Eris Clinic Way Rewitalizacja retinoidalna.
Oliwa z oliwek na skórę
Jak już wspomniałam, oliwa z oliwek doskonale nawilża skórę i zmiękcza ją. Możesz ją więc z powodzeniem stosować, kiedy Twoja skórą jest przesuszona czy szorstka (odrobina oliwy z oliwek sprawdzi się na zrogowaciałej skórze na łokciach czy na stopach).
Oliwa z oliwek, dzięki zawartości witaminy F, pomaga w leczeniu stanów zapalnych skóry. Możesz stosować ją samodzielnie na skórę − najlepiej wybierz do tego oliwę extra virgin, ma w sobie najwięcej właściwości odżywczych, jest zielonkawa i gęsta. Oliwa z oliwek to bardzo często składnik kosmetyków. Zawartość NNKT i jej zdolność do zmiękczania skóry sprawia, że znalazła zastosowanie w olejku na rozstępy Elancyl.
Oliwa z oliwek jest też świetny filtrem przeciwsłonecznym. Oliwę możesz stosować też jako środek do kąpieli. Dodaj kilka kropli do wody w wannie, a Twoja skóra będzie zmiękczona i doskonale nawilżona.
Jako naturalny kosmetyk sprawdzi się przy cerze suchej, wrażliwej, atopowej, alergicznej czy trądzikowej. To kosmetyk wszechstronny!
Oliwa z oliwek na paznokcie
Czy pamiętasz, o tym, żeby regularnie nawilżać swoją płytkę paznokcia i wały wokół paznokci? Oliwa z oliwek to doskonały, naturalny środek na wzmocnienie i uelastycznienie paznokci. Wciera kroplę oliwy z oliwek codziennie w paznokcie, a w ciągu 2 tygodni zobaczysz poprawę. Płytka będzie błyszcząca i bardziej wytrzymała − paznokcie nie będą się łamać.
Zobacz też mój przepis na olejek do paznokci z oliwą z oliwek: By rosły zdrowe i mocne! Domowy przepis na wzmacniający olejek do paznokci.
Kiedy wybierasz krem do rąk i paznokci, upewnij się, że ma w sobie oliwę z oliwek. Takim kosmetykiem jest z pewnością regenerujący krem do rąk i paznokci, oliwa z oliwek Anida.
Oliwa z oliwek na włosy
Oliwa z oliwek poprawi też kondycję Twoich włosów. Szczególnie sprawdzi się przy regeneracji włosów o wysokiej porowatości. Po zastosowaniu oliwy z oliwek Twoje włosy będą bardziej miękkie, nawilżone i przede wszystkim błyszczące. Oliwę możesz stosować w kuracji włosów przez olejowanie, ale także jako codzienną pielęgnację, np. przez stosowanie nabłyszczającego sprayu do włosów na bazie wosku z magnolii.
Oliwa z oliwek to kosmetyk wszechstronny. Warto więc mieć pod ręką butelkę z oliwą nie tylko w kuchni, ale i w łazience. Jest dobra dla Twojej skóry, włosów i paznokci. Możesz stosować ją jako olejek bazowy dla olejków eterycznych. Dla mnie, jest podstawowym składnikiem przy domowych kosmetykach DIY.