Domowy płyn do higieny intymnej na lato! Sprawdź przepis

26. 7. 2019 · 3 minuty czytania

Latem trzeba szczególnie dbać o higienę intymną. Sprawdź, jak samodzielnie przygotować kosmetyk do pielęgnacji stref intymnych z dodatkiem wody różanej i kory dębu!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Domowy płyn do higieny intymnej na lato! Sprawdź przepis

Czy można przygotować domowy płyn do higieny intymnej? Tak! Moc ziół i naturalnych naparów z roślin pomoże zachować Ci na co dzień świeżość i zdrowie okolic intymnych. Jak zrobić płyn do higieny intymnej? Oto przepis DIY!

Płyn do higieny intymnej domowy

Na samym wstępie uczulę Cię, że ten przepis na płyn do higieny intymnej zawiera w sobie hipoalergiczne mydło. Pamiętaj, że do higieny intymnej najlepiej wybierać bardzo delikatne kosmetyki, które zachowają naturalne pH pochwy. Mydło ma odczyn zasadowy, który niszczy naturalną florę bakteryjną. A to może sprawić, że będziesz bardziej podatna na infekcje intymne.

Do higieny intymnej najlepiej używać polecanych, ginekologicznych płynów lub też absolutnie naturalnych i neutralnych naparów z ziół. Bardzo często, przy delikatnych infekcjach intymnych czy podrażnieniach ginekolodzy polecają przemywanie zewnętrznych okolic intymnych mieszanką ziół, w skład której wchodzą: kora dębu, szałwia, rumianek, nagietek czy oczar wirginijski. Zioła te są delikatne dla Twoich narządów płciowych, działają odkażająco i odświeżająco, a przy tym nie niszczą naturalnego pH pochwy.

Płyny do higieny intymnej, które możesz kupić w aptekach lub w drogeriach mają też w swoim składzie naturalne kultury bakterii kwasu mlekowego. Występują one naturalnie w mikroflorze Twojej pochwy i chronią ją przed innymi, chorobowymi bakteriami, wirusami czy grzybami.

domowy płyn do higieny intymnej

 

Domowy płyn do higieny intymnej – składniki

Mydło hipoalergiczne – np. Biały Jeleń, mydło naturalne

Do mojego płynu dałam go jak na lekarstwo. A to dlatego, że mydło nie jest „mile widziane” przez okolice bikini. Jednak domowy płyn do higieny intymnej powinien mieć w sobie sekcje dezynfekującą i myjącą zarazem. Dlatego wybrałam naturalne, sprawdzone i hipoalergiczne mydło Biały Jeleń.

Napar z kory dębu

Jednym z najważniejszych składników płynu do higieny intymnej jest napar z kory dębu. Polecany jest on do łagodzenia podrażnień w okolicach intymnych. Możesz robić także nasiadówki z kory dębu przy stanach zapalnych. Jest naturalnie antybakteryjny i chroni przed rozwojem grzybów. Do tego łagodzi już istniejące stany zapalne. Więcej na temat kory dębu przeczytasz: Kora dębu − właściwości kosmetyczne. Czy pomoże w leczeniu łupieżu?

Napar z oczaru wirginijskiego

Taniny zawarte w oczarze wirginijskim łagodzą podrażnienia i uśmierzają stany zapalne. Napar z oczaru polecany jest m.in. w łagodzeniu objawów choroby hemoroidalnej. W płynie do higieny intymnej ma za zadanie łagodzić podrażnienia i działać przeciwbakteryjnie.

Woda różana

Woda różana to jeden z najbardziej delikatnych i orzeźwiających kosmetyków naturalnych, jaki istnieje. Dzięki cukrom zawartym w płatkach róży, woda ta ma działanie łagodzące. A do tego pięknie pachnie.

Olej kokosowy

To składnik, który zagęści płyn do higieny intymnej. Olej kokosowy jest bogaty w witaminę E i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Łagodzi podrażnienia.

Olejek lawendowy

Dla dodania nuty zapachowej i wzmocnienia działania antyseptycznego, do płynu do higieny intymnej dodałam olejek lawendowy. Ma on także działanie terapeutyczne – łagodzi bóle mięśniowe, relaksuje, walczy z depresją i… pomaga przy bólach menstruacyjnych. Przeczytaj więcej o olejku lawendowym w tu: Olejek lawendowy w kosmetyce. Jego właściwości Cię zaskoczą!

Domowy płyn do higieny intymnej – przepis

Do przygotowania domowego płyny do higieny intymnej potrzebować będziesz:

Przygotowanie:

1.Przygotuj napar z oczaru wirginijskiego: 2 łyżki ziół zalej 1 szklanką wrzątku i odstaw do przestygnięcia. Przecedź napar przez sitko, żeby nie było w nim fusów.

2. Przygotuj napar z kory dębu: 1 łyżkę kory dębu zalej 1 szklanką wrzątku i odstaw do przestygnięcia. Przecedź napar przez sitko, żeby nie było w nim fusów.

3.Do oleju kokosowego dodaj 5 kropli olejku lawendowego, a następnie wymieszaj z mydłem.

4. Do mydła z olejami dodaj wody różanej i przestudzonych naparów. Dobrze wymieszaj.

Używaj nie dłużej niż 3 dni.

    Więcej artykułów na ten temat

    • Domowy peeling kawowy na cellulit

      Domowy peeling kawowy na cellulit

      · 4 minuty czytania
      Peeling poprawia mikrokrążenie, zwiększa wchłanianie kosmetyków oraz odpręża i działa antyseptycznie. Jak wykonać go samodzielnie z użyciem kawy i olejku pomarańczowego? Poznaj sprawdzony przepis!
    • Po opalaniu dokuczają Ci pieczenie oraz ból? Dowiedz się, jak przynieść ulgę poparzonej skórze i przyspieszyć jej regenerację. Poznaj przepisy na domowe kosmetyki!
    • Kurkuma jest znana ze swoich prozdrowotnych właściwości. Stosuje się ją m.in. na przebarwienia skóry. Czym jeszcze wyróżnia się ten składnik? Jak wykonać z niego maseczkę? Sprawdź!
    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
    Przeczytaj więcej od tego autora