Peptydy – czym są i jak działają?

25. 11. 2022 · Iwona Bąkowska · 10 minut czytania

Peptydy są podstawowym budulcem organizmów żywych, a jednocześnie cennym i niezwykle skutecznym składnikiem kosmetyków ukierunkowanych na pielęgnację cery dojrzałej, odwodnionej i pozbawionej młodzieńczej jędrności. Działają ujędrniająco, nawilżająco, poprawiają również jakość i gęstość skóry. Czym dokładnie są peptydy i jakie jest ich zastosowanie? W jakich kosmetykach je znajdziesz? Podpowiadamy!

Co to są peptydy?

Pora rozprawić się z tą obcobrzmiącą nazwą! Czym są peptydy? To organiczne związki chemiczne, powstające wskutek łączenia się cząsteczek aminokwasów w łańcuchy. Spoiwem wspomnianych cząsteczek są tzw. wiązania peptydowe. Związek tworzą co najmniej dwa aminokwasy, jednak ich maksymalna liczba to 100. Jeśli w związku chemicznym jest więcej niż 100 aminokwasów, mówimy o białkach. Aminokwasy to z kolei jeden z podstawowych składników budulcowych skóry. Biorą również udział w wielu naturalnie zachodzących w niej procesach, takich jak wiązanie wody, utrzymywanie właściwego poziomu nawilżenia, produkcja kolagenu czy odnowa i regeneracja komórek skóry.

Peptydy można pozyskiwać z roślin (głównym ich źródłem jest między innymi kukurydza, ryż oraz soja) lub syntetycznie. Niezależnie od metody, ich działanie jest zbliżone do działania naturalnych peptydów znajdujących się w skórze. W przemyśle kosmetyczno-farmaceutycznym wykorzystuje się głównie syntetyczną formę, a kosmetyki z zawartością peptydów wspomagają pielęgnację skóry dojrzałej, z widocznymi objawami starzenia, poszarzałej, pozbawionej elastyczności i jędrności. Ponadto mogą wzbogacić receptury innych grup kosmetyków, takich jak preparaty do pielęgnacji włosów czy paznokci.

Sprawdź również, czym jest bromelaina, a także jakie zastosowanie ma adenozyna w kosmetyce.

Co to są peptydy

Peptydy – właściwości

Peptydy to związki, których właściwości dokładnie przebadano. Wiadomo na przykład, że ich niewielkie rozmiary pozwalają na wniknięcie w głębsze warstwy skóry, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w kosmetykach pielęgnacyjnych. Co więcej, są przez skórę bardzo dobrze tolerowane, dlatego preparaty zawierające peptydy mogą używać osoby z wrażliwą cerą. Jednak to nie wszystko, bo dzięki dużej aktywności biologicznej pierwsze efekty działania są zauważalne krótko po rozpoczęciu aplikacji wybranego kosmetyku. Należy również podkreślić, że produkty z zawartością peptydów są stabilne, czyste chemicznie i mikrobiologicznie.

Jakie są właściwości peptydów?

  • Ponieważ peptydy tworzą włókna elastyny, poprawiają ujędrnienie i wygładzenie skóry.
  • Nawilżają skórę suchą i odwodnioną.
  • Odmładzają i poprawiają owal twarzy.
  • Redukują zmarszczki.
  • Rozjaśniają przebarwienia i ujednolicają koloryt skóry.
  • Kompleksowo odmładzają i poprawiają kondycję skóry.
  • Przyspieszają gojenie i procesy naprawcze.
  • Stymulują naturalne procesy fizjologiczne skóry.
  • Dzięki zawartości przeciwutleniaczy wpływają na wyciszenie i ukojenie skóry, a także zwalczają uszkodzenia wywołane przez niekorzystne czynniki środowiskowe.

Peptydy w kosmetyce 

Jak wspomnieliśmy wyżej, w kosmetyce znajdujemy peptydy pozyskiwane naturalnie lub syntetycznie. Procesy biotechnologiczne pozwalają na wytworzenie peptydów niemal identycznych z tymi, które naturalnie występują w organizmie, a które wraz z wiekiem stopniowo zanikają. Nazywane są peptydami biomimetycznymi, oddziałującymi na komórki docelowe. Dzięki zdolności zwiększania produkcji kolagenu i elastyny przynoszą doskonałe efekty zwłaszcza w kuracji ukierunkowanej na redukcję zmarszczek. Ponadto działają rozjaśniająco, rozświetlająco i głęboko nawilżają. 

Wybierz z nami skuteczny krem nawilżający do twarzy.

Peptydy znajdujące się w kosmetykach dzielimy na 3 grupy:

  • Peptydy sygnałowe – ich właściwością jest umiejętność inicjowania procesów wewnątrzkomórkowych, aktywizując produkcję włókien podporowych oraz syntezę kolagenu i elastyny. Do peptydów sygnałowych należą np. Hexapeptide-10, Palmitoyl Tripeptide-5,
  • Peptydy transportujące – odpowiadają za przenoszenie w głąb skóry składników aktywnych zawartych w kosmetykach, a także neutralizują wolne rodniki. W składzie INCI znajdziesz je pod nazwą Copper Tripeptide-1,
  • Neuropeptydy – tzw. inhibitory neuroprzekaźników. Rozluźniają mięśnie odpowiadające za powstawanie zmarszczek. Ta umiejętność sprawia, że neuropeptydy porównywane są do toksyny botulinowej, tzw. botoksu, znanego w kosmetologii i medycynie estetycznej jako skuteczny preparat do wygładzania skóry i redukcji zmarszczek. W recepturach kosmetyków znajdziesz je pod nazwami Tripeptide-3, Pentapeptide-18 oraz Acetyl Hexapeptide-8.

Preparaty z peptydami można wprowadzić do codziennej pielęgnacji już po 25. roku życia, dzięki czemu będą miały szansę skutecznie zadziałać i opóźnić naturalne procesy starzenia się skóry. Systematycznie stosowane doskonale sprawdzą się jako wsparcie podstawowej kuracji anti-aging. Zerknij również na nasz ranking prezentujący najlepsze kremy ujędrniające do twarzy dla kobiet po 30. A może interesują Cię bardziej naturalne, domowe sposoby na zmarszczki? Mamy i takie zestawienie!

Peptydy w kosmetyce

Zastosowanie peptydów

Przez wzgląd na swoje właściwości wydawać by się mogło, że peptydy znalazły zastosowanie wyłącznie w preparatach do pielęgnacji skóry. Rzeczywiście, we wspomnianej grupie kosmetyków znajdziemy je najczęściej, jednak nie tylko kremy do twarzy zawierają te związki. Są one obecne również w innych produktach, a wśród nich wymienić należy między innymi maseczki do twarzy, serum do twarzy, a także preparaty do pielęgnacji ciała i włosów. Producenci dostrzegli drzemiący w peptydach potencjał, dlatego chętnie włączają je do receptur swoich kosmetyków.

W jakich kosmetykach znajdziesz peptydy? Poniżej kilka moich typów.

  • Serum do twarzy Ava Aktywator Młodości Peptyd Biomimetyczny – produkt zawiera dodatkowo Koenzym Q10 o silnym działaniu antyoksydacyjnym, nawilżającym i dotleniającym skórę. Serum dostarcza substancje odżywcze głębokim warstwom skóry, a także wzmacnia procesy naprawcze.
  • Ekskluzywny krem przeciwzmarszczkowy z kompleksem peptydów Bielenda Professional z olejem tsubaki, olejem chia oraz argireliną, czyli neuropeptydem redukującym zmarszczki mimiczne i wygładzającym strukturę skóry. Doskonały kosmetyk dla skóry dojrzałej, pozbawionej jędrności i elastyczności.
  • Krem pod oczy korygujący cienie i worki LookDore IB+Energy – z peptydami, a także tauryną oraz ekstraktem ze śliwki kakadu. Kosmetyk wygładza kontur oka, rozjaśnia cienie, redukuje zmarszczki i zwalcza oznaki zmęczenia. Dba o okolice oczu w sposób efektywny i kompleksowy.
  • Peptydowa odżywka nawilżająca Eveline Cosmetics – odżywka do pielęgnacji włosów z kwasem hialuronowym, aloesem, olejem arganowym i kompleksem 3 peptydów. Wzmacnia osłabione cebulki włosów, dzięki czemu poprawia ich kondycję, zwiększa odporność kosmyków, długotrwale nawilża i przyspiesza ich wzrost.
  • Regenerująca odżywka do włosów Pantene Pro-V – oprócz peptydów receptura preparatu zawiera między innymi ochronne antyoksydanty oraz wzmacniające lipidy. Produkt wnika do wnętrza włosów, głęboko regeneruje i długotrwale odżywia bez obciążania.
  • Odżywcza maska do rąk Flos-Lek Hand Carez peptydami, olejem migdałowym i witaminą E. Intensywnie odżywia i natłuszcza, chroniąc dłonie przed negatywnym wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych, drażniących detergentów i przesuszeniem skóry. Maska może się sprawdzić do domowych zabiegów regenerujących.

    Peptydy – skutki uboczne 

    Peptydy powstają wskutek polimeryzacji aminokwasów, będących naturalnym budulcem ciała. Pozytywne właściwości związku sprawiają, że sportowcy stosują go często jako suplement diety. Celem suplementacji jest między innymi pomoc w zbudowaniu perfekcyjnej sylwetki, poprawa wydolności organizmu i wyników treningowych oraz stymulowanie przyrostu masy mięśniowej. Przyjmowanie peptydów zgodnie z zaleceniami i przeznaczeniem pomaga skutecznie modelować ciało. Oprócz tego peptydy można dostarczać wraz z pożywieniem, a ich cennym źródłem są np. mleko, ryby i mięso, jajka, ziarna i soja

    Z kolei peptydy znajdujące się w kosmetykach wpływają na kondycję skóry, a dzięki działaniu przeciwzmarszczkowemu po specjalistyczne preparaty z peptydami chętnie sięgają osoby z dojrzałą skórą. Czy zatem mogą wykazywać jakiekolwiek skutki uboczne? Należy mieć na uwadze, że peptydy to związek chemiczny, który, pomimo potwierdzonego bezpieczeństwa, u niektórych osób może wywołać niepożądane reakcje skórne

    • W grupie podwyższonego ryzyka są np. kobiety w ciąży, karmiące piersią czy osoby przyjmujące leki, których skóra jest nierzadko nadwrażliwa i podatna na reakcje alergiczne. W takiej sytuacji sugerujemy, by przed włączeniem do pielęgnacji produktów z peptydami, skonsultować swoje plany z lekarzem. 
    • W pozostałych przypadkach preparaty zawierające peptydy należy odstawić niezwłocznie po wystąpieniu niepokojących objawów i obserwować reakcję organizmu.
    Peptydy z czym ich nie łączyć

    Peptydy – z czym ich nie łączyć?

    Nie zaleca się łączenia peptydów z witaminą C oraz kwasami AHA i AHB. Dlaczego? Kwaśne środowisko wymienionych substancji może osłabiać działanie peptydów. Jeśli więc w Twojej kosmetyczce znajdują się preparaty pielęgnacyjne zawierające witaminę C lub kwasy, najlepszym rozwiązaniem jest ich naprzemienne stosowanie oraz niełączenie podczas jednej aplikacji. Nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań do stosowania produktów peptydowych z retinolem. Warto również podkreślić, że peptydy należy stosować wyłącznie na oczyszczoną i suchą skórę

    Podsumowanie

    Peptydy to związek chemiczny o udowodnionym, pozytywnym wpływie na stan skóry czy włosów. Kosmetyki z zawartością peptydów spowalniają proces tworzenia się zmarszczek, działają nawilżająco, skutecznie pielęgnują wiotką, poszarzałą i pozbawioną blasku skórę. Ponadto obecność peptydów w składzie INCI pomaga składnikom aktywnym znajdującym się w wybranym kosmetyku przeniknąć w głąb skóry. Jest to substancja, która dla większości osób jest bezpieczna i nie wykazuje skutków ubocznych.

    Źródła:

    1. A. Kołaczek, Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.6-2.pdf [dostęp 21.11.2022]
    2. M. Kułach, Bioaktywne peptydy i ich zastosowanie w kosmetyce, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/190861 [dostęp 21.11.2022]
    3. M. Prombonas, M. Grdeń, Nieinwazyjne terapie opóźniające procesy starzenia się skóry – przegląd zabiegów, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.4-6.pdf [dostęp 21.11.2022]

      Więcej artykułów na ten temat

      • Właściwości witaminy C w kosmetykach

        Właściwości witaminy C w kosmetykach

        · 5 minut czytania
        Chcesz poprawić wygląd skóry? Sięgnij po kosmetyki z witaminą C. Dowiedz się, czym wyróżnia się ten składnik i dlaczego powinny po niego sięgać posiadaczki cery dojrzałej!
      • Witamina C lewoskrętna - mit czy hit?

        Witamina C lewoskrętna - mit czy hit?

        · 5 minut czytania
        Czy niezwykła substancja, jaką jest witamina C lewoskrętna, istnieje naprawdę? A może to tylko chwyt marketingowy? Odpowiedzi poznasz dzięki lekturze tego artykułu.
      • Parafina ciekła znajduje zastosowanie w kosmetyce przede wszystkim w pielęgnacji cery przesuszonej i potrzebującej szczególnej ochrony. Dowiedz się więcej na jej temat!
      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
      Przeczytaj więcej od tego autora