Bromelaina – właściwości zdrowotne ananasa!

31. 5. 2021 · 5 minut czytania

Poznaj właściwości zdrowotne bromelainy! Dowiedz się, czy powinieneś zainteresować się jej suplementacją!

Izabela Daniel
Izabela Daniel
Bromelaina – właściwości zdrowotne ananasa!

Bromelaina to substancja, która znajduje się między innymi w owocach i liściach ananasa. Tak naprawdę nie jest pojedynczą substancją, a stanowi mieszaninę związków z grupy enzymów proteolitycznych rozkładających białka. Uważa się, że bromelaina z ananasa w postaci suplementu diety może wpływać pozytywnie na organizm człowieka. Co to jest bromelaina i jakie jest jej działanie? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Bromelaina − co to?

Co to jest bromelaina czy bromelina? Substancja ta nazywana bywa ekstraktem z ananasa. To  kombinacja różnych enzymów z grupy proteaz. 2 główne enzymy należące do grupy bromeliny to bromelina A i B i to właśnie one najczęściej występują w suplementach diety. Bromelia wpływa na cały organizm człowieka i pełni w nim wiele funkcji.

W przyrodzie bromelaina odpowiada za ochronę ananasów przed larwami owadów, które mogą zniszczyć roślinę. Na szerszą skalę stosowana jest w przemyśle kosmetycznym, medycznym, spożywczym i tekstylnym. W przemyśle spożywczym wykorzystuje się przede wszystkim do zmiękczania mięsa.

Ze względu na szereg właściwości zdrowotnych bromelaina zyskała popularność w postaci suplementu diety. W zależności od sposobu dawkowania jej właściwości mogą się różnić między sobą.

bromelaina właściwości

Bromelaina – działanie zdrowotne enzymów z ananasa

Ananas już od wieków uważany był za owoc, który potrafi zdziałać cuda. Większość jego właściwości zdrowotnych wynika z działania bromelainy. Substancja ta ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy oraz trawienny. Działanie proteolityczne powoduje rozpad białek na mniejsze cząsteczki – peptydy i aminokwasy, co może być przydatne w leczeniu i wspomagania organizmu na różnych poziomach. Jak każdy enzym bromelaina wykazuje prawidłowe funkcjonowanie w określonych warunkach, a dokładniej – w 40-60 stopniach C, przy pH wynoszącym ok. 4,0-8,0.

Bromelaina działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwbólowo − te właściwości wykorzystuje się najczęściej we wspomaganiu leczenia chorób zwyrodnieniowych, a także w chorobach zatok. Jej zastosowanie ma szczególne znaczenie w łagodzeniu skutków artretyzmu. Przeciwzapalne działanie bromelainy wykorzystuje się również w innych stanach zapalnych dotykających cały organizm – m.in. w schorzeniach układu krążenia, układu pokarmowego, oddechowego i innych przypadłościach układu kostno-stawowego.

Bromelaina może pozytywnie wpływać na układ pokarmowy ze względu na swoje właściwości proteolityczne – rozkładające białka. Jest naturalnym enzymem, który pomaga strawić zalegającą treść pokarmową w jelitach, zapobiega zaparciom oraz zmniejsza ich częstotliwość, a także potrafi hamować biegunki. Działanie enzymatyczne ma znaczenie dla wchłaniania aminokwasów, co usprawnia procesy trawienne u osób z niestrawnością i zaburzonym wchłanianiem składników odżywczych. Warto wspomnieć także o tym, że ta substancja z ananasa sprawdza się przy leczeniu infekcji pasożytniczych w obrębie układu pokarmowego.

bromelaina działanie

A jak bromelia wpływa na układ krążenia? Choroby sercowo-naczyniowe, takie jak miażdżyca, mają podłoże zapalne. Z tego względu przeciwzapalne właściwości bromeliny będą korzystnie działać na osobę, która boryka się z tymi przypadłościami. Poza tym substancja zapobiega agregacji i „zlepianiu” się płytek krwi, dzięki czemu może zmniejszyć powstawanie zakrzepów. Z tego względu mówi się, że może zmniejszać ryzyko zawału serca.

Bromelaina spełnia szereg innych funkcji związanych np. z antybiotykoterapią, odpornością czy z działaniem przeciwnowotworowym.

     

    Bromelaina z ananasa − działanie w kosmetyce

    Działanie enzymatyczne bromelainy zyskało popularność również w przemyśle kosmetycznym, bowiem wpływa na przyśpieszenie gojenia ran i oparzeń, zmniejszanie wydzielanie łoju, redukcję podrażnienia czy ciemnych plam i przebarwień powstających po wypryskach. Ekstrakt z ananasa może działać również przeciwzmarszczkowo, przeciwtrądzikowo i zmniejsza przesuszenie skóry.

    Jeżeli interesujesz się kosmetykami, z pewnością słyszałaś o nazwach bromelaina i papaina. Właściwości tych enzymów owocowych wykorzystuje się w delikatnych dla skóry peelingach enzymatycznych czy chemicznych. Bromelina może znajdować się w składzie past wybielających zęby i usuwających kamień nazębny.

    bromelaina co to

    Bromelaina i inne jej zastosowania

    Wszystkie właściwości prozdrowotne, które opisałam powyżej, sprawiają, że bromelainę często stosuje się suplement diety. Związek ten wykorzystuje także się w znacznym stopniu w przemyśle spożywczym, m.in. w piekarnictwie – w procesie degradacji glutenu, która wpływa na kształt  i strukturę wypieków. W innej gałęzi przemysł spożywczego bromelaina i papaina mają właściwości zmiękczające strukturę mięsa. W przemyśle tekstylnym bromelaina również ma za zadanie zmiękczać surowiec, a także wspomagać barwienie tkanin.

    co to jest bromelaina

    Bromelaina – dawkowanie i skutki ubocze

    Bromelainę można łatwo dostać w aptece, sklepach ze zdrową żywnością, w drogeriach i sklepach internetowych. Forma jej podania jest przeróżna. Bromelainę dostaniesz w postaci tabletek, kapsułek i w formie kremów.

    Zalecane dawkowanie ekstraktu z ananasa waha się między 80 a 400 mg, w 2-3 podaniach dziennie. Bromelaina będzie wykazywała inne działanie w zależności od sposobu podania suplementu. Warto wiedzieć, że jej stosowanie razem z posiłkiem powinno wpłynąć na właściwości związane z układem pokarmowym.

    Suplementacja bromelainą w większości przypadków uważana jest za bezpieczną. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby uczulone na egzotyczne owoce, szczególnie na ananasy. Poza tym uważaj na ten suplement, jeżeli przyjmujesz np. leki rozrzedzające krew, przeciwpadaczkowe, nasenne i antybiotyki. Mimo niewielkiej szansy wystąpienia skutków ubocznych możliwe jest zaobserwowanie biegunek, nudności, a także wymiotów.

    Bromelaina – co zapamiętać?

    Stosowanie bromelainy uważane jest za bezpieczne, ale tak jak w przypadku wszystkich suplementów diety nie musi być konieczne. Badania wskazują na jej pozytywny wpływ na organizm człowieka, ale każda suplementacja powinna być skonsultowana z lekarzem bądź farmaceutą, szczególnie w przypadku poważnych chorób.

    Źródła:

    1. Examine: serwis o tematyce sportowej [online], dostępny w World Wide Web [dostęp: 19.05.2021]: https://examine.com/supplements/bromelain
    2. SpringerLink [online]: dostępny w World Wide Web [dostęp: 05.2021]: Bromelain: biochemistry, pharmachology and medical use: https://link.springer.com/article/10.1007/PL00000936
    3. Rajendra Pava, Sapna Jain; Properties and Therapeutic Application of Bromelain: A review; Hindawi Publishing Corporation, 2012. 
      O autorze
      Izabela Daniel
      Izabela Daniel
      Jestem dietetykiem i współtworzę bloga o zdrowym odżywianiu i gotowaniu „Easy with food”. Od ponad 7 lat moją pasją jest zdrowe żywienie, ponieważ jest ono jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki wielu chorób. Wierzę, że wprowadzając proste zmiany w codzienności, każdy z nas może zapobiec wielu schorzeniom, dlatego moją misją jest pomoc innym w osiągnięciu tego celu.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Izabela Daniel
      Izabela Daniel
      Jestem dietetykiem i współtworzę bloga o zdrowym odżywianiu i gotowaniu „Easy with food”. Od ponad 7 lat moją pasją jest zdrowe żywienie, ponieważ jest ono jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki...
      Przeczytaj więcej od tego autora