Olej z pestek winogron − zastosowanie w kosmetyce naturalnej

18. 11. 2017 · Aleksandra Anna Wolska · 5 minut czytania
  • tajemnicze właściwości
Olej z pestek winogron − zastosowanie w kosmetyce naturalnej

Choć olej z pestek z winogron cieszy się nie najlepszą opinią wśród dietetyków, zupełnie inaczej oceniają go kosmetolodzy i włosomaniaczki. Olej z pestek winogron to dobre źródło beta-karotenu, witaminy E oraz kwasów omega-6, które wpływają na kondycję skóry. Badania wskazują, że olej z pestek z winogron pozytywnie wpływa na redukcję blizn i walkę z trądzikiem. Zobacz, jakie jeszcze tajemnicze właściwości posiada ten olej.

Spis treści:

Skład i pochodzenie oleju z pestek winogron

Pestki z winogron to jeden z odpadków, jaki powstaje podczas produkcji wina. Tylko w 2017 r. w europejskich winnicach wyprodukowano ok. 247 milionów hektolitrów wina, co - przyjmując uproszczony przelicznik - oznacza, że w samej Europie zużyto na ten cel ok. 50 milionów ton winogron.

Plantacja winogrona

Ale wracając do meritum. Biznes nie lubi nieużytków. Dlatego też pestki z winogron zaczęto wykorzystywać do tłoczenia oleju.

Olej z pestek winogron w swoim składzie posiada dużą ilość NNKT w tym: kwas linolowy (ok. 70%), kwas oleinowy (ok. 16%), a także w mniejszych ilościach kwas palmitynowy oraz kwas stearynowy. Ten pierwszy zaliczany jest do kwasów omega-6 i choć ma bardzo dobry wpływ na kondycję Twojej skóry i włosów, nie powinien być spożywany w dużych ilościach − może przyczynić się do otyłości... ale o tym za chwilę.

Wykorzystanie pestek z winogron

Olej z pestek z winogron to także źródło witaminy E, czyli magicznej dla skóry witaminy młodości. W zaledwie jednej łyżce oleju z pestek winogron możesz znaleźć ok. 4 mg witaminy E  − to dość wysokie stężenie. Oprócz tego jest to źródło beta-karotenu, a także witamin D i K.

Olej z pestek z winogron - rafinowany czy nie?

Jaka jest różnica między rafinowanym a nierafinowanym olejem z pestek winogron?

Proces uzyskiwania oleju z pestek przez rafinowanie to proces chemiczny, do którego używa się z reguły wielu chemikaliów i przede wszystkim wysokiej temperatury. Można powiedzieć, że oleje rafinowane są mniej naturalne i posiadają śladowe ilości innych substancji chemicznych, używanych w procesie rafinowania. Co więcej, w wysokiej temperaturze oleje mogą zmieniać swój pierwotny skład chemiczny i tracić właściwości odżywcze.

Dlatego, jeżeli chcesz działać zgodnie z zasadami kosmetyki naturalnej, polecam Ci przede wszystkim olej z pestek winogron nierafinowany.

Olej z pestek z winogron

Oleje nierafinowane powstają w procesie tłoczenia − mówiąc prościej, olej jest po prostu wyciskany z pestek lub nasion w niskiej temperaturze. Przez to oleje nierafinowane są w 100% naturalne, posiadają więcej substancji odżywczych.

Może przeszkadzać Ci jednak także naturalny zapach olejów nierafinowanych. Choć w przypadku oleju z pestek z winogron jest on ledwo wyczuwalny. To właśnie dlatego olej ten stosowany jest często jako tzw. olej bazowy, który stosuje się jako nośnik np. olejków eterycznych.

Olej z pestek z winogron: zastosowanie w kosmetyce

Jak i gdzie stosować olej z pestek winogron? Na twarz! I to do każdego rodzaju cery: suchej, wrażliwej, naczynkowej czy trądzikowej.

Olej z pestek z winogron jest bardzo lekki i nie pozostawia tłustej powłoki na skórze. Jego potężna dawka witaminy E odżywia skórę, dobrze ją nawilża i przywraca zdrowy koloryt cery.

Olej z pestek winogron, nierafinowany w szczególności, zawiera antyoksydanty, które nie tylko zapobiegają szybkiemu utlenianiu się samego oleju, ale i walczą z wolnymi rodnikami w skórze i spowalniają procesy starzenia.

Jak każdy olej z witaminą E, także i olej z pestek winogron ujędrnia skórę, można więc zaliczyć go do grupy substancji przeciwstarzeniowych.

Mało tego − przy regularnym stosowaniu olej ten to prawdziwy magik w walce z cieniami pod oczami. Wystarczy, że każdego wieczora przed snem nałożysz delikatną warstwę oleju pod oczy, a po kilku tygodniach zobaczysz zdecydowane rozjaśnienie skóry pod oczami.

Olej z pestek z winogron w kosmetyce

Oprócz tego, w olej z pestek z winogron wykorzystywany jest w kosmetyce naturalnej do olejowania włosów wysokoporowatych. Przyznaję, że jestem w tym wypadku stronnicza, bo olej z pestek z winogron jest moim ulubionym. Jest lekki i dobrze wnika w strukturę włosa nie obciążając go nadmiernie.

Jest lekki, dlatego śmiało możesz stosować go także, jako odżywkę do skóry głowy podczas olejowania włosów. Możesz go stosować tak na mokre, jak i suche, lecz oczyszczone włosy.

Zastosowanie oleju z pestek z winogron w kosmetyce

Olej z pestek winogron - właściwości lecznicze w walce z bliznami

Niezależne badania opublikowane w Free Radical Biology and Medicine wskazują, że stosowanie oleju z pestek winogron na skórę przyspiesza proces gojenia się ran, blizn, a także dobrze wpływa na walkę z trądzikiem. Olej ten bowiem ma właściwości przeciwzapalne oraz antybakteryjne.

W badaniach, o których wspomniałam Ci powyżej, przyjęto, że skóra z trądzikiem potrzebuje odpowiedniej ilość dobrych tłuszczów, aby zrównoważyć nadprodukcję łoju i sebum. Olej z pestek winogron zawiera dużą dawkę kwasu linolowego, który odpowiednio natłuszcza skórę, nie powodując jednak jej przetłuszczenia.

Kto wie, może olej z pestek z winogron to nowa broń w walce z zabliźnionymi rozstępami?

Właściwości lecznicze oleju z pestek z winogron

Olej z pestek z winogron - uważaj na niego w kuchni!

Choć olej z pestek winogron ma wiele zalet w kosmetyce, musisz uważać na niego podczas przygotowywania posiłków.

Olej z pestek winogron jest bogaty w kwasy omega-6. Ma jednak niezdrową proporcję kwasu omga-3 do kwasu omega-6, który jest najzdrowszy dla ludzkiego organizmu. A to właśnie kwasu omega-3 najczęściej brakuje Ci w diecie.

Olej z pestek z winogron w diecie

Bardzo często słyszy się także, że jedzenie oleju z pestek winogron przyczynia się do zapobiegania nowotworom. Brak jest jednak jednoznacznie wskazujących na to wyników badań.

Z naszej najlepszej wiedzy wynika jednak, że zbyt duża dawka oleju z pestek winogron w diecie może prowadzić do otyłości, problemu z miażdżycą, a także zaburzeń hormonalnych czy osłabienia odporności.

Dlatego moja dobra rada − dla zdrowia wcinaj winogrona, a olej z pestek winogron nakładaj na twarz i włosy!

Więcej artykułów na ten temat

Aleksandra Anna Wolska