Podpaski ekologiczne - co to właściwie jest?

16. 4. 2021 · Agnieszka Kawa · 5 minut czytania
  • codzienna pielęgnacja

Podpaski ekologiczne mogą mieć różną formę. W tej kategorii najczęściej rozróżniamy podpaski wielo- i jednorazowe. Do podpasek wielorazowych zalicza się także popularne ostatnimi czasu tzw. chłonące majtki. Sprawdź, jak być kobietą eko i czym są ekologiczne podpaski.

Podpaski ekologiczne − co to jest?

Badania pokazują, że przeciętna kobieta ma średnio 456 miesiączek w całym swoim życiu. Każda z nich to przynajmniej 1 opakowanie jednorazowych podpasek czy tamponów. Inny reaserch szacuje, że jedna kobieta może przez całe swoje życie zużyć nawet 100 kg podpasek. To ogromna ilość śmieci!

Prace nad podpaskami ekologicznymi mają kilka wymiarów. Po pierwsze, mają zapewnić zmniejszenie ilości produkowanych śmieci. Wykorzystując wielorazowe podpaski, nie wyrzucasz wielu kilogramów zużytych produktów sanitarnych do kosza.

Po drugie, wielorazowe podpaski pomagają zmniejszyć skalę produkcyjną produktów higienicznych, co również będzie sprzyjać środowisku. W stronę tego postulatu także ukłon czynią wielorazowe podpaski ekologiczne.

podpaski organiczne

Po trzecie, pod pojęciem podpasek ekologicznych kryją się także środki organiczne. Chodzi przede wszystkim o to, aby były one produkowane z naturalnych, odnawialnych źródeł. W grę wchodzi także sposób produkcji i pakowania podpasek.

W końcu po czwarte, podpaski ekologiczne mają zapewnić bezpieczeństwo ciału kobiety. Wiele podpasek nasączanych jest dodatkowymi substancjami, np. chlorem czy innymi syntetycznymi środkami, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie kobiety. Ważne więc, żeby organiczne, jedno- czy wielorazowe podpaski wykonane były np. z dobrej jakości, czystej bawełny.

ekologiczne podpaski

Rodzaje podpasek ekologicznych

Jak widzisz, temat podpasek ekologicznych jest bardzo złożony. Ekopopaski to szeroka grupa produktów, które powinny spełniać przynajmniej jeden z wyżej przedstawionych standardów. Jakie więc podpaski ekologiczne wyróżniamy na rynku? Zrobiłam dla Ciebie ich przegląd.

 

Podpaski organiczne

To podpaski jedno- lub wielorazowe. Wykonane są jedynie z organicznych półproduktów, jak np. niebielona, czysta bawełna. Środki takie nie mają w sobie dodatkowych aromatów, które bardzo często dodawaje w celu niwelowania naturalnego zapachu miesiączki. Organiczne podpaski dobre są przede wszystkim dla Ciebie − nie uczulają i nie narażają Twojego zdrowia na szwank.

Kategoria produktów organicznych nie zakłada ekologicznej metody produkcji. Choć bardzo często te dwie kategorie idą ze sobą w parze.

Podpaski z organicznej bawełny

Podpaski biodegradowalne

To grupa produktów wykonywanych w ten sposób, aby zużyta podpaska rozkładała się w możliwie najszybszy i najbezpieczniejszy dla środowiska sposób. Te produkty powinny być oczywiście wrzucane do kategorii śmieci zmieszanych. Nadają się także do domowego kompostownika.

Założeniem produkcji takich podpasek jest to, aby generować jak najmniej niebezpiecznych śmieci, które wykorzystują rozkładające się przez setki lat tworzywa sztuczne.

podpaski eko

Podpaski wielorazowe

Ekopodpaski wielokrotnego użytku budzą wciąż wiele kontrowersji. Zupełnie niepotrzebnie! Produkty te, podobnie jak pieluchy wielorazowe dla dzieci, można wykorzystywać przez całe lata. Choć wydatek na zestaw podpasek wielorazowych jest jednorazowo znacznie większy w porównaniu do miesięcznej kwoty, którą wydajesz na podpaski zwykłe, inwestycja ta zwróci się już po kilku czy kilkunastu miesiącach.

A co z higieną? Podpaski wielorazowe zaraz po ściągnięciu płucze się w zimnej wodzie, która najlepiej wypłukuje krew, a następnie wrzuca się je do pralki. O ile stosujesz delikatny i niepodrażniający detergent, nie ma powodów do obaw, że będą zagrażać Twojemu zdrowi intymnemu.

Zaletą podpasek wielorazowych jest to, że: produkuje się je najczęściej z naturalnych i niepodrażniających materiałów, nie generują śmieci i są po prostu bardziej opłacalne.

ekologiczne podpaski wielorazowe

Chłonne majtki na okres

Działają niemal tak samo jak podpaski wielorazowego użytku. Mają tylko formę majtek, a nie podpasek. Często materiał zawiera jony srebra, które działają antybakteryjnie. Kontrowersje budzi jednak to, że majtki reklamowane są w ten sposób, że można je nosić cały dzień. Czy to zdrowe? Teoretycznie kubeczek menstruacyjny można mieć w sobie nawet do 12 godzin, więc i majtki takie mogą uzyskać pozytywną opinię.

ekologiczne majtki a okres

Czy ekopodpaski są zdrowe?

Tu, jak to zwykle bywa, odpowiedź brzmi: to zależy. Przede wszystkim od tego, z jakich środków zostały wykonane. Z pewnością produkty higieniczne produkowane z naturalnych materiałów są bezpieczniejsze dla Twojego zdrowia, niż te przygotowywane z wykorzystaniem chemii i syntetyków. Pamiętaj, że każdy aromat, bielsza struktura podpaski czy klej to zastosowanie chemii w okolicy Twoich narządów intymnych. Ditoksyny często używane do wybielania podpasek w procesie produkcji (np. związki chloru) są szkodliwe, a ich częsty kontakt z ciałem może mieć nawet wpływ kancerogenny!

A czy ekologiczne podpaski wielorazowe są zdrowe? O ile spełniają warunki, o których wspomniałam wcześniej, to tak. Pamiętaj, że higiena intymna w czasie okresu wymaga, aby podpaski czy tampony zmieniać do 3 − 4 godziny. To zapewni Ci komfort, świeżość i może zapobiegać infekcjom intymnym. 

Moja dobra rada? Czytaj składy swoich produktów higienicznych. Niestety producenci nie mają obowiązku podawania wszystkich środków wykorzystanych w procesie produkcji. Staraj się więc zrobić własny reaserch na temat tego, co przykładasz do wrażliwych stref intymnych.

 

Źródła:

  1. Sadlier A.: New research reveals how much the average woman spends per month on menstrual products. W: SWNSdigital [online] Aktualizacja: 27.11.2019. Dostępny w Internecie: https://www.swnsdigital.com/2019/11/new-research-reveals-how-much-the-average-woman-spends-per-month-on-menstrual-products/. [Dostęp: 12.12.2019]
  2. Hennegan J., Dolan C., Steinfield L., Montgomery P.: A qualitative understanding of the effects of reusable sanitary pads and puberty education: implications for future research and practice. W: Hennegan et al. Reproductive Health (2017) 14:78. [online]. Dostępny w Internecie: https://core.ac.uk/download/pdf/84149459.pdf. [dostęp: 16.04.2021].
Długie podpaski higieniczne z bocznymi osłonkami, miękkie i chłonne.

Więcej artykułów na ten temat