Uszkodzenie naskórka − co to jest?
Jak zdefiniować uszkodzenie naskórka? Najprościej można powiedzieć, że polega ono na przerwaniu ciągłości wierzchniej warstwy skóry. Najczęściej spotykane problemy z tą częścią skóry to oparzenia, odmrożenia, otarcia lub rany. Co więcej, uszkodzenie naskórka mogą wywołać różnego rodzaju dermatozy, czyli choroby skóry. Przerwanie ciągłości naskórka bywa także objawem chorób ogólnych, np. cukrzycy. Polecam Ci artykuł: Stopa cukrzycowa − powikłanie po cukrzycy. Jeżeli chodzi o choroby dermatologiczne, często spotykanym problemem jest atopowe zapalenie skóry (AZS). Schorzenie to może sprawić, że naskórek pęka nawet bardzo głęboko. Atopia ma charakter autoimmunologicznym i niestety nie da się jej skutecznie wyleczyć. Można natomiast skutecznie walczyć z jej skutkami lub zapobiegać zaostrzeniu rzutów. Szczegółowo o AZS oraz o tym, jak pielęgnować skórę z tym problemem, pisałam tu: Krem do skóry atopowej − jak go wybrać? Pielęgnacja skóry z AZS.

Warto też zdać sobie sprawę, że uszkodzenie naskórka może przebiegać na różnej jego głębokości. Im głębiej sięga, tym problem staje się dotkliwszy, bo nie tylko brzydko wygląda, ale przede wszystkim bardzo boli. Skóra jest mocno unerwiona, a więc kiedy urażasz newralgiczne miejsce, możesz odczuwać ostry, przeszywający ból. Poza tym naskórek to naturalna bariera przed bakteriami, grzybami, wirusami czy innymi czynnikami środowiska zewnętrznego np. środków chemicznych do sprzątania. Dlatego tak powinno Ci zależeć, aby utrzymać go w dobrym stanie.
Najczęściej do uszkodzenia naskórka może dojść z powodu oparzenia słonecznego w lecie lub przemrożenia skóry w zimie. Dlatego zawsze tak ważne jest nakładanie filtra UV w lecie i zabezpieczanie skóry kremami ochronnymi w zimie. Zobacz, zestawienie najlepszych kremów chroniących skórę przed mrozem: Najlepszy krem ochronny na zimę − poznaj barierę nie do przebicia (TOP 5). Sprawdź też, jak możesz poradzić sobie z odmrożeniami: Jak uniknąć odmrożenia skóry na stoku? Najlepsze preparaty ochronne.

Odbudowa naskórka − ile trwa?
To ile trwa odnowa naskórka? Proces odbudowy zajmuje około miesiąca (różne źródła podają przedział czasowy między 26 a 28 dni) oczywiście, o ile wyeliminujesz czynnik, który prowadzi do degeneracji naskórka, np. zaostrzenie rzutu AZS. Chodzi tu raczej o powrót do zdrowia naskórka oparzonego, odmrożonego lub skaleczonego. To warstwa podstawna odpowiada za tworzenie nowych komórek, które zastępują stare, zrogowaciałe lub uszkodzone.

Skóra regeneruje się sama. Tak naprawdę, nie musisz więc podejmować żadnych akcji, żeby podrażnienie naskórka się zagoiło. Wiedz jednak, że ten naturalny proces wydłuża się wraz z wiekiem. Dlaczego? Starzenie się powoduje spowolnienie metabolizmu komórkowego oraz stopniowe zanikanie włókien kolagenowych i elastylowych. Wolniejszy metabolizm i osłabiona synteza kolagenu sprawiają, że skóra staje się mniej jędrna i wolniej wraca do swojej kondycji. Dlatego czasem warto wspomóc regenerację naskórka odpowiednimi kosmetykami.
Krem do regeneracji skóry − jaki pomoże? Jakich składników aktywnych szukać?
Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, zabiegom, ale przede wszystkim kosmetykom, takim jak balsam czy krem do regeneracji skóry, możesz przyspieszyć gojenie się uszkodzeń. W tym artykule skupię się przede wszystkim na odpowiedniej pielęgnacji i wykorzystaniu dermokosmetyków, które przyniosą Ci ulgę i pomogą w regeneracji naskórka. Jeżeli masz do czynienia z drobnymi ranami czy otarciami, polecam Ci także artykuł naszej dermatolog, lek. med. Aleksandry Malewskiej: Stłuczenia, otarcia i skaleczenia - jak sobie z nimi radzić?.

Z pewnością w odnowie komórek skóry pomaga połączenie witaminy A z witaminą E. Ten złoty zestaw pobudza je do wzrostu. Możesz więc sięgnąć po maści i kremy zawierające te substancje. Więcej o roli witamin A i E w odbudowie skóry przeczytasz w moich artykułach: Skóra lubi witaminę A, czyli retinol w kosmetykach oraz Sekrety witaminy młodości − witamina E w kosmetykach.